Milliárdokba kerülhet a bankbiztonság megerősítése 

Vágólapra másolva!
Akár több milliárd forintba is kerülhet a bankoknak, ha meg akarnak felelni azoknak a biztonsági követelményeknek, amelyeket a Pénzügyminisztérium (PM) tervez. A móri rablás után nyilvánvalóvá vált, hogy radikálisan erősíteni kell a biztonságot. Valószínűleg növelik a kamerák számát, és előírják az időzáras berendezések alkalmazását is. A biztonsági őrök a jövőben nem csak a személyüket ért támadáskor szeretnék használni fegyverüket.
Vágólapra másolva!

A brutális rablógyilkosság a móri bankban végképp kikényszeríti a bankok biztonságának radikális megerősítését. Az őrző-védő cégek szerint a minimális követelmény az lenne, ha a fiókokban több rejtett riasztót helyeznének el. Ennél fontosabb azonban, hogy az eddiginél jóval több helyen - nyílt és rejtett területen - lenne szükséges színes felvételeket készítő, nagyobb felbontású videokamerákat felállítani, ezekből egy-kettőt a hivatalokhoz vezető utcákon. A kamerák nagyban növelik a rablók lebukásának kockázatát, tehát nagy lehet a visszatartó erejük.

Nagyon fontos lenne az is - mondta a Magyar Hírlapnak Margitai Domokos, a Személy-, Vagyonvédelmi és Magánnyomozói Szakmai Kamara jogi bizottságának elnöke -, hogy egy időben legalább két biztonsági őr legyen a bankban. Ezek közül az egyik az ügyféltérben, a másik pedig a háttérben, senki által nem láthatóan teljesítene szolgálatot. Ez is meggondolásra késztetné a támadásra készülőket. A szakmán belül mindenekelőtt a biztonsági eszközöket forgalmazó cégek szorgalmazzák, hogy olasz mintára a bankfiókokat kettős, fémdetektoros zsilipkapukkal szereljék fel. Ezt a pénzintézetek ellenzik egyrészt a több millió forintos beruházási költség miatt, másrészt az ügyfélforgalom jelentős lassulásától tartva. A bankszektor azt támogatja, hogy a hitelintézetek kétmillió forint felett csak biztonsági céggel végeztessenek szállítást.

Jakab Péter, a Bankszövetség Bankbiztonsági Munkabizottságának elnöke szerint a felsoroltakon túl időzáras eszközökkel kellene ellátni a széfeket, trezorokat, hiszen így csak késleltetve lehetne hozzáférni a tárolt pénzhez, ami ugyancsak elriasztaná a rablókat.

A pénzintézetekben szolgálatot teljesítő biztonsági emberek közül többen úgy gondolják, kívánatos lenne, hogy ne csak akkor használhassák fegyverüket, ha személyüket éri támadás, hanem a pénz elvitelének megakadályozása érdekében is. Jakab Péter szerint valóban érdemes lenne újragondolni a biztonsági őrök fegyverhasználatának szabályait. Persze azt, hogy más esetben is lőhessenek, s így hiúsítsák meg az esetleges támadást, az eddiginél szigorúbban kellene szabályozni, miként azt is, ki milyen feltételek, kiképzettség mellett kaphat fegyvert, s növelni kellene a lőgyakorlatok számát is. Margitai Domokos szerint a jogos védelem keretei között a vagyonőrök nemcsak a saját életük megóvása érdekében vehetnék elő fegyverüket, hanem más életének, testi épségének közvetlen veszélye esetén is. Természetesen ilyen esetben a rendőrség tüzetesen kivizsgálná, jogosan húzták-e meg a ravaszt. Ez sok esetben meglehetősen nagy tortúrát jelent az érintettek számára.

Bár pontos számítások még nem készültek, a becslések szerint fiókonként akár a tízmillió forintot is meghaladhatnák a ráfordítások. Jakab Péter szerint egy közepes méretű fiók teljes bekamerázásához 10-15 kamerát kell felszerelni, egy darab ára 100 ezer forint körül mozog. A felvételek rögzítésére is alkalmas eszköz félmillióért szerezhető be, ami kiegészül egy multiplex berendezéssel. A beépítéssel az összes költség elérheti a 3-5 millió forintot. A kiadásokat tovább növelik az időzáras berendezések, az őrzés-védelem személyi és egyéb jellegű kiadásai.

Margitai Domokos szerint várható, hogy az összeg nagysága miatt a bankoknak fenntartásaik lesznek, ezért rendelet helyett törvényben kellene rögzíteni a biztonsággal kapcsolatos teendőket. A jogszabályt minél hamarabb, már jövőre életbe kellene léptetni, és azokat a hitelintézeteket, amelyek egy év türelmi idő után sem teljesítik az előírásokat, be kellene záratni. A Bankszövetség szakértője szerint hosszabb türelmi időre lenne szükség, hiszen vannak olyan bankok, amelyek több száz fiókkal rendelkeznek.

A kamara jogi bizottságának elnöke szerint a biztonsági szabályok betartása mellett kiemelt feladat lenne a készpénzkímélő módszerek minél nagyobb arányú elterjesztése. A vagyonőröket fel kellene menteni minden olyan feladat végzése alól, amely nem tartozik munkaköri kötelességeik közé, vagyis ne osszanak például sorszámokat az ügyfeleknek. Ami nagyon fontos még: a banki biztonsági követelményeket a postahivatalokra és a zálogházakra is ki kellene terjeszteni. Ezzel Jakab Péter is egyetért, hiszen mint megfogalmazta, a veszélyek ugyanazok.

Korábban:

Szigorodnak a bankbiztonsági szabályozók