Kovács László: Elkerülhetetlen a kedvezménytörvény módosítása

Vágólapra másolva!
Németország elkötelezett az Európai Unió bővítése és a már elfogadott menetrend mellett, vitái nem a tagjelöltekkel, hanem a jelenlegi tagállamokkal vannak az uniós politika finanszírozását illetően - összegezte egynapos berlini tárgyalásainak benyomásait szerdán este a magyar külügyminiszter.
Vágólapra másolva!

A magyar nagykövetségen tartott sajtótájékoztatón Kovács László, akinek miniszteri kinevezése utáni első külföldi útja a német fővárosba vezetett, elmondta: a közvetlen agrárszubvenciókra vonatkozó kemény német álláspont nem a leendő tagok ellen irányul. Berlin pazarlónak tartja a jelenlegi ártámogatási gyakorlatot, amely túlzott terheket ró a nettó befizetőkre. Ezért elkerülhetetlennek tartja a támogatási rendszer reformját, amely azonban nem lehet akadálya az unió bővítésének.

A magyar diplomácia vezetője tárgyalópartnerei - Joschka Fischer külügyminiszter, Christoph Zöpel külügyi államminiszter, Wolfgang Thierse parlamenti elnök, Peter Struck SPD-frakcióelnök, Franz Müntefering SPD-főtitkár, Wolfgang Schäuble korábbi CDU-elnök - előtt kifejtette: Budapest ragaszkodik a tagjelölt országok differenciált kezeléséhez.

Magyarország felvétele szempontjából pedig elengedhetetlennek nevezte bizonyos elvek betartását. Ezek között említette Kovács László a közösségi politika maradéktalan kiterjesztését az új tagokra, az egyenlő versenyhelyzet megteremtését a gazdálkodók számára. Magyar elvárás az is, hogy amennyiben a pénzügyi támogatások bármelyikénél átmeneti időszakra lenne szükség, úgy az ne nyúljon túl 2006. december végén.

A külügyminiszter tájékoztatta tárgyalópartnereit a kedvezménytörvény okozta ellentmondások feloldását célzó tervekről. A német partnerek elégedetten vették tudomásul, hogy a törvény ügye nem fog feszültséget kelteni Magyarország és szomszédai között.

Újságírói kérdésre válaszolva Kovács László elkerülhetetlennek nevezte a kedvezménytörvény bizonyos módosítását. Ezt azzal indokolta, hogy tételes ellentmondások vannak maga a törvény, a végrehajtási utasítás és az Orbán-Nastase megállapodás között. Mint emlékeztetett rá, a két miniszterelnök tavaly decemberi megállapodása is előírja a dokumentum hat hónapon belül történő felülvizsgálatát és módosítását. "Ez a határidő időközben már le is járt" - mutatott rá Kovács László. Szavai szerint az Orbán-kormány közvetlenül a távozása előtt elfogadott egy módosító csomagot, amelyet azonban eltitkolt az utóda előtt. Az új kormány végül a határon túli magyarság egyik szervezetétől kapta meg a határozatokat.