Nehéz tárgyalások az ügynöktörvényről

Vágólapra másolva!
Szerda estére négypárti egyeztetésre hívta a pártok képviselőit Szili Katalin házelnök. Szili célja, hogy ne külön javaslatokat tárgyaljanak az ügynöktörvény ügyében, hanem egyet, amelyhez módosító javaslatokat nyújtanak be a képviselők. A pártok azonban nem sok esélyt látnak a megegyezésre.
Vágólapra másolva!

Az MSZP két, a Fidesz egy javaslatot nyújtott be az ügynöktörvénnyel kapcsolatban. A szocialisták - a szabad demokratákkal közösen benyújtott csomagban - ugyanis külön fogalmazták meg az irategyesítéssel és a levéltárral kapcsolatos javaslatokat, a másik törvényjavaslat pedig a közszereplők esetében az adatok nyilvánosságáról szól. A Fidesz javaslata ezzel szemben arra korlátozódik, hogy melyek azok az egykori állambiztonsági beosztások, amelyek esetében nem tölthet be valaki fontos pozíciót.

Az [origo] által megkérdezett képviselők egyhangúlag azt állították, nehezen tartják elképzelhetőnek, hogy megegyezzenek, mert szemléletbeli különbségek vannak a törvényjavaslatok között. Kuncze Gábor, az SZDSZ elnöke-frakcióvezetője szerint a Fidesz csak az ügynöktörvényben gondolkodik, míg az MSZP-SZDSZ két törvényjavaslata egyszerre rendezné az iratok kutathatóságát és a közszereplők múltjának megismerését is.

Balsai István, az MDF frakcióvezetője viszont azt kifogásolta, hogy itt nem két azonos témában benyújtott törvényjavaslatról van szó, hanem három külön szövegről, amelyeket nem lehet egy törvényben rendezni.

A Fidesz részéről várhatóan Kövér László vesz részt az egyeztetésen. Az ellenzéki párt ugyanakkor az egyeztetés előtt nem kívánt találgatásokba bocsátkozni a megbeszélésről.

Lendvai Ildikó, az MSZP frakcióvezetője is csupán annyit mondott kedden az [origo]-nak, hogy szakértőik megvizsgálják, meddig lehet elmenni. Azt azonban Szilihez hasonlóan célszerűnek tartotta, hogy ne több hasonló törvényt tárgyaljon egyszerre a parlament.

Az egyeztetésen várhatóan szó lesz az MDF és az SZDSZ által javasolt vizsgálóbizottságokról is. Itt már nagyobb esély van a megállapodásra. Az MDF Medgyessy Péter múltját vizsgálná ki, míg az SZDSZ az összes kormánytag múltját megvizsgáltatná.

Korábban:

Egyházi vezetőket is érintene a kormánypárti ügynöktörvény