Bolti lopásoknál használták a diplomata-útleveleket

Vágólapra másolva!
Bársony András, a Külügyminisztérium politikai államtitkára az [origo]-nak azt állította, hogy számos visszajelzés érkezett a Külügyminisztériumhoz, hogy valaki gyorshajtás, tilosban parkolás vagy áruházi lopás esetén a diplomata-útlevelét lobogtatva próbált kibújni a felelősségre vonás alól. Azt az államtitkár se vitatja, hogy valamennyi diplomata-útlevéllel rendelkező személy törvényes keretek között kapott úti okmányt, ugyanakkor azt mondja, csak a törvény betűjével egyeznek a korábbi döntések, a szellemével azonban nem.
Vágólapra másolva!

Egy 1998-as törvény pontosan meghatározza, ki jogosult diplomata-útlevélre. E szerint a köztársasági elnök, az Alkotmánybíróság elnöke, a Legfelsőbb Bíróság elnöke, az országgyűlési képviselők, az állampolgári jogok országgyűlési biztosa és általános helyettese, a külön biztosok, a Legfelsőbb Bíróság elnökhelyettese, a legfőbb ügyész és helyettesei, az Alkotmánybíróság tagja, az Állami Számvevőszék elnöke és alelnökei, a Magyar Nemzeti Bank elnöke és alelnökei, a miniszterelnök, a miniszterek, az államtitkárok és a helyettes államtitkárok, a Külügyminisztérium diplomáciai vagy konzuli ranggal rendelkező munkatársai, a Magyar Köztársaság diplomáciai képviselete diplomáciai személyzetének tagjai, a Magyar Köztársaság konzuli képviselete konzuli tisztviselői, nemzetközi jogon alapuló diplomáciai kiváltságot és mentességet élvező egyéb személyek, diplomáciai és konzuli futárok kaphattak ilyen úti okmányt. Emellett az ezekkel a személyekkel hivatalos célból együtt utazó, közös háztartásban élő házastárs és gyermek is jogosult diplomata-útlevélre.

Az 1998-as törvény 12. paragrafusa szól a diplomata-útlevélrőlhttp://www.complex.hu/kzldat/t9800012.htm/mun_3.htm

A törvény szerint a fenti személyeken túl "kizárólag utazásának időtartamára érvényes diplomata-útlevelet kaphat az a személy is, aki a köztársasági elnök, a miniszterelnök, az Országgyűlés elnöke vagy a külügyminiszter megbízásából diplomáciai küldetéssel utazik külföldre, továbbá az, akinek az útlevéllel történő ellátását rendkívül indokolt esetben az irányítást (felügyeletet) gyakorló miniszter javaslatára a külügyminiszter engedélyezte".

Az Orbán-kormány idején számos esetben ez utóbbi pont alapján állították ki az okmányt - derült ki a napokban. A Külügyminisztérium tájékoztatása szerint a diplomata-útlevéllel rendelkezők között van többek között Simicska Lajos, az APEH volt elnöke; Mendreczky Károly, az MTV volt elnöke; Csermely Péter, az MTV volt hírigazgatója; Bolberitz Pál, Antall József egykori gyóntatója a Colping Szövetség képviseletében; Gansperger Gyula, az ÁPV Rt. volt vezetője; Mellár Tamás, a KSH volt elnöke; Fónay Jenő, a Pofosz elnöke; Parragh László, a Kereskedelmi és Ipari Kamara elnöke; Schmidt Mária, a Terror Háza igazgatója, aki Orbán személyes főtanácsadója is volt; Schwajda György, a Nemzeti Színház volt igazgatója és Jakab János, Orbán edzője.

"Diplomata-útlevelet nem lehet csak úgy osztogatni" - nyilatkozta az [origo]-nak Orbán Viktor volt miniszterelnök munkatársa. Elmondta: minden esetben a törvényes keretek között, a szükséges indoklást csatolva kérték az okmány kiállítását. Példaként említette, hogy Schmidt Mária Orbán tanácsadójaként többször is a hivatalos delegáció tagja volt, csakúgy, mint Jakab János, Orbán edzője, aki "a Miniszterelnöki Hivatal kabinetjének tanácsadója volt". Orbán munkatársa szerint nem azt kell vizsgálni az üggyel kapcsolatban, hogy a jelenlegi vezetés "ízlésének megfelelő" döntést hoztak-e, hanem hogy törvényesen jártak-e el.

"Mindenki törvényesen jutott az okmányhoz" - ismerte el Bársony András külügyi államtitkár. Hozzátette azonban, hogy csak a törvény betűjével egyeznek a korábbi döntések, a szellemével azonban nem. Elmondta: míg a törvény szerint csak az utazás időtartalmára járt volna az okmány, az esetek 99 százalékában állandóan kint lévő útlevelekről van szó. Úgy fogalmazott: bizonyos egyházaknak "kevesebb hívük van, mint diplomata-útlevelük". "Nem ilyen célokat szolgál az okmány" - tette hozzá. Az államtitkár szerint másfajta szolgálati utazásra jogosító papírt is ki lehetett volna állítani, például szolgálati útlevelet.

A rengeteg diplomata-útlevél Magyarországon belül nem okozott soha kedvezőtlen helyzetet, ám mint Bársony elmondta: számos esetben érkeztek arról visszajelzések a Külügyminisztériumhoz, hogy valaki gyorshajtás, tilosban parkolás vagy áruházi lopás esetén a diplomata-útlevelét lobogtatva próbált kibújni a felelősségre vonás alól. Más esetben egy az államtitkár által meg nem nevezett személy a diplomata-útlevelével a sor elejére hajtott a romániai határetkelőnél. "15 perccel később azonban már ment is vissza, nyilvánvalóan teletankolta a kocsiját a túloldalon" - mondta az [origo]-nak Bársony.

A diplomata-útlevél önmagában nem jár számos előnnyel. Néhány határátkelőn létezik diplomata-sáv, illetve a Ferihegyi repülőtéren van külön diplomata-ablak, így az okmánnyal rendelkezőknek nem kell sorban állniuk. Külföldön is pusztán annyi előnnyel jár, hogy felkérik a hatóságokat a gyors ügyintézésre az irattal rendelkezők esetében - mondta Bársony. Hozzátette: néhány országba vízum nélkül beutazhatnak a zöld diplomata-útlevéllel rendelkezők, míg a hagyományos, kék útleveleseknek kell vízum. Ez azonban nem igaz az EU-tagországokra és az Egyesült Államokra.

Az Országgyűlés elnöke és a Miniszterelnöki Hivatal vezetője egy-két héten belül várhatóan átadja azt a listát a Külügyminisztériumnak, amely azoknak a személyeknek a nevét tartalmazza, akiknek a jelenlegi kormány diplomata-útlevelet kíván biztosítani. Akiknek a neve nem szerepel a listán, azoktól bekérik az okmányt.

Schmidt Mária, a Terror Háza igazgatója, Orbán személyes főtanácsadója közleményt adott ki az ügyben. "A kormányfőt rendszeresen elkísértem hivatalos külföldi útjaira delegációja tagjaként, így az útlevél számomra 'munkaeszköz' volt. Az okmányt főtanácsadói munkaviszonyom megszűnésével, május 24-én leadtam a Miniszterelnöki Hivatalban, így nincs is mit visszakérni" - állítja.

Kapcsándi Dóra