Hétfőn két belügyminisztert hallgatnak meg

Vágólapra másolva!
Az eddigi meghallgatások "segítették a bizottság munkáját", és hozzájárultak ahhoz, hogy a bizottság tárgyilagos jelentést készíthessen - nyilatkozták kormánypárti és ellenzéki képviselők is a bizottság pénteki ülését követően. A hétfői ülésen Boross Péter volt belügyminisztert, Lamperth Mónikát, a tárca jelenlegi első emberét és a Nemzetbiztonsági Hivatal korábbi vezetőit hallgatja meg a testület.
Vágólapra másolva!

Medgyessy Péter meghallgatása a pénteki zárt ülésen elhangzott információk ismeretében várhatóan teljes képet ad majd a miniszterelnök szt-tiszti tevékenységéről - mondta az [origo]-nak a testület egyik kormánypárti tagja. A bizottság zárt ülésen hallgatta meg a III-as főcsoportfőnökség korábbi vezetőit, Földesi Jenőt, Pallagi Ferencet és Harangozó Szilvesztert, de a testület tagjainak egybehangzó véleménye szerint a legtöbb érdemi információ Simon Sándor, egykori NBH vezető meghallgatásán hangzott el.

Simicskó István fideszes képviselő úgy foglalta össze az elhangzottak lényegét, hogy Medgyessy Péter nem folytatott semmilyen titkosszolgálati tevékenységet, de azt kiválóan végezte. A zárt ülés anyaga nem ismert, de a vélemények arra engednek következtetni, hogy a volt főcsoportfőnökök nem voltak túl közlékenyek a konkrétumokat illetően, vagy nem bírnak kellő információval, s inkább a rendszer működésének általános jellemzőiről beszéltek.

A bizottság tagjai azonban ezt is hasznosnak ítélték, bár különböző módon értékelték. Toller László (MSZP) alelnök szerint a meghallgatásokkal "kardjába dőlt a Fidesz", mert azok eddig nem támasztották alá az ellenzék koncepcióját. Kónya Imre volt MDF-es belügyminiszter is különbséget tett az elnyomó rendszer ügynökei és a kémelhárító, valamint a hírszerző szakma képviselői között, amit a bizottság egyik szakértője is megerősített az [origo]-nak. Ez összhangban áll Medgyessy Péter korábbi nyilatkozataival, amikor a miniszterelnök kijelentette: titkosszolgálatokkal összefüggő tevékenysége a haza érdekét szolgálta.

Balogh László MDF-es elnök egyre nagyobb hangsúlyt fektetne azoknak a dokumentumoknak a vizsgálatára is, amelyekből rekonstruálni lehetne Medgyessy Péter titkosszolgálati tevékenységét. Bár a bizottság kapott Medgyessyre vonatkozó iratokat a MeH-től, az ellenzéki képviselők szerint azok nem teljesen merítik ki egy ügynökdosszié tartalmát.

Balogh a pénteki ülést követően bejelentette: kérni fogja a titokgazdáktól, hogy a zárt ülések jegyzőkönyve és a titkosnak minősített dokumentumok a lehető legteljesebb formában a nyilvánosság elé kerülhessenek.

Hétfőn Lamperth Mónika jelenlegi és Boross Péter egykori belügyminisztert is kérdezhetik Medgyessyről a képviselők. Borossnak a rendszerváltás után lehetett rálátása a III-as főcsoportfőnökség iratállományára is. Várhatóan tovább folytatódik a vizsgálódás a pártállami és a jogutódjaként létrejött demokratikus titkosszolgálat kapcsolatai után is. Erről az NBH volt vezető beosztású munkatársait (Nagy Lajos, Somogyi Tamás, Rawelhoffer Antal és Dobokai Gábor) kérdezheti a bizottság.