Fidesz: MSZP-belharc a Medgyessy-ügy mögött

Vágólapra másolva!
A Fidesz szerint az MSZP érdekében állt a Medgyesy-ügy kirobbantása. Körömi Attila, a kormányfő múltját vizsgáló bizottság egyik fideszes tagja a szocialista párton belüli belharcot gyanít a háttérben. Körömi mai sajtótájékoztatóján nehezményezte, hogy a miniszterelnök csütörtöki meghallgatásán az érdemi kérdésekre nem kaptak választ.
Vágólapra másolva!

A Medgyessy Péter múltját vizsgáló bizottság ülésein, a korabeli vezetőktől megismerték a hármas főcsoportfőnökség munkáját, hogy hogyan működött a besúgórendszer és hogyan választották ki az szt-tiszteket - közölte Simicskó István, fideszes képviselő a sajtótájékoztatón. Szerinte a kiválasztásnál fontos szempont volt a politikai megbízhatóság, a jelöltek legfőbb motivációja pedig a gyors karrierlehetőség volt.

Az szt-tisztek munkája a politikus szerint a következőkből állt: beszerveztek embereket, hálózatot építettek ki, és legalább havi rendszerességgel jelentettek a kapcsolattartó tisztjük felé. Simicskó furcsállta, hogy Medgyessy ezzel szemben a meghallgatáson azt mondta, ezek közül egyiket sem végezte, de ennek ellenére kiválónak minősítették a tevékenységét, és még a munka érdemrendjének aranyfokozatát is megkapta. Mint a fideszes képviselő fogalmazott, abban az időben is voltak elemzők és tanácsadók, de azokat elemzőknek és tanácsadóknak hívták, nem pedig kiemelt főoperatív beosztottnak, mint Medgyessyt.

Nyitray András, a bizottság másik fideszes tagja hozzátette: ahhoz, hogy valakit kiválasszanak évekig, de legalábbis hónapokig megfigyelték, hogy meggyőződjenek arról, mennyire megbízható. Nyitray azt furcsállotta, hogy Medgyessy Péter a mai napig nem perelte be a Magyar Nemzetet a dokumentumért, amivel a lap kirobbantotta az ügynökbotrányt.

A harmadik bizottsági tag, Körömi Attila szerint a kormányfő esetében a meghallgatáson a zárt ülés vállalása lett volna tisztességes, mert szerinte ott sokkal több mindenről beszélhettek volna. A képviselő úgy véli, hogy az ügy kirobbantása az MSZP érdekében állt, és a háttérben a párton belüli hatalmi harc húzódik. Körömi Attila szerint erre utal az is, hogy Medgyessy állítólag már 2001 tavaszán beszámolt a pártelnökségnek a múltjáról, akkor azonban a sajtó ezt még nem tudta meg. Szerinte, miután a rendszerváltás előtt hordhatták szét az iratokat a titkos levéltárakból nagyobb a valószínűsége, hogy az MSZP juthatott hozzá a Medgyessyt kompromittáló dokumentumokhoz.

Simicskó István kérdésre válaszolva elmondta, hogy még azokat a személyeket is meg akarják hallgatni a bizottság előtt, akiknek a neve felmerült az eddigi meghallgatásokon, Medgyessyt azonban valószínűleg nem hívják be ismét, mert szerinte akkor sem adna konkrét válaszokat kérdéseikre.