Újra ellenőrzik az ügynöklistát

Vágólapra másolva!
Csütörtökön a Belügyminisztériumba és az Információs Hivatalba látogatott el a Mécs-bizottság két kormánypárti tagja. A bizottság annak ellenére folytatja munkáját, hogy az adatvédelmi biztos ajánlása szerint a vizsgálódáshoz az érintettek beleegyezése kellene. Mécs Imre, a volt és jelenlegi kormánytagok múltját vizsgáló bizottság elnöke szerint azonban az ajánlás túlzó megállapításokat tartalmaz.
Vágólapra másolva!

Dávid Gyula és Simon Gábor, a volt és jelenlegi kormánytagok múltját vizsgáló bizottság két MSZP-s tagja a Belügyminisztérium és az Információs Hivatal által megküldött adatokat ellenzőrzte csütörtökön az érintett szerveknél. Dávid Gyula az [origo] kérdésére nem árulta el, hogy szűkült-e a feltételezett érintettek listája. Csupán annyit mondott, hogy közelebb jutottak a végeredményhez, és reméli, hogy hamarosan befejezheti a bizottság a munkáját. Megerősítette, hogy csak a bizonyított érintettség esetén hozzák nyilvánosságra a neveket.

Korábban Mécs Imre, a bizottság SZDSZ-es elnöke és Tóth Károly MSZP-s tag a Történeti Hivatalban és a Nemzetbiztonsági Hivatalban már áttanulmányozta az ott fellelhető iratokat. Ez alapján több személy nevét kihúzták az ügynöklistáról, mivel bebizonyosodott, hogy nem érintettként, hanem megfigyelt személyként szerepelt nevük a nyilvántartásban. Mécs az [origo]-nak azt is mondta, hogy szerdán a Történeti Hivataltól újabb vizsgálatokat kért a bizottság nevében, hogy egyértelműen ki lehessen szűrni azokat, akik együttműködtek az előző rendszerben a titkosszolgálatokkal.

Az adatvédelmi biztos ajánlásában ugyanakkor úgy foglalt állást, hogy csak az érintettek beleegyezésével lehetne a bizottság tagjainak betekinteni az iratokba, illetve szintén az érintettek beleegyezése szükséges szerinte az ügynöklista nyilvánosságra hozásához.

Mécs Imre szerint "képtelen dolog", hogy az érintettek hozzájárulását kérjék az iratbetekintéshez. "Az állammal kapcsolatban álló közszereplőkről van szó" - állítja az elnök, aki szerint a közszereplőknek ez esetben is többet kell eltűrniük, mint a magánszemélyeknek.

A bizottság elnöke "több tapasztalt személynek" is elküldte az ombudsman ajánlását. Neveket azonban nem volt hajlandó Mécs említeni. Mint mondta: miután áttanulmányozták az ajánlást, kialakítják álláspontjukat. Azonban az ajánlás maradéktalan betartása jelentősen megnehezítené a bizottság munkáját.

A bizottság ellenzéki tagjai - akik eredetileg kérték az adatvédelmi biztos állásfoglalását - szintén egyelőre tanulmányozzák az ajánlást. Répássy Róbert (Fidesz) úgy fogalmazott: mindenképpen új fordulatot jelent az ajánlás a bizottság munkájában. Álláspontjukat várhatóan még a héten kialakítják, addig Répássy nem akart nyilatkozni arról, velük vagy nélkülük folytatja-e a bizottság a munkát.

Mécs Imre kedd délelőttre hívta össze a bizottságot.