Pro Partium-díj Orbán Viktornak

Vágólapra másolva!
Orbán Viktor Pro Partium-díját vehetett át szombaton, melyet azért kapott, mert hozzájárult a partiumi magyarság felemelkedéséhez az egész nemzet ügyét szolgálva. A volt miniszterelnök beszédében megjegyezte, hogy az erdélyi magyarság fogyásának megállítása érdekében fontos a polgári körök mozgalmának romániai kiteljesedése is.
Vágólapra másolva!

Nagyvárad-rogériuszi református templomban tartott partiumi nagytalálkozó keretében szombaton átadták Orbán Viktor volt miniszterelnöknek a korábban neki ítélt Pro Partium-díjat. A Királyhágómelléki Református Egyházkerület Pro Partium-díját - alapítóinak szándéka szerint - azok kapják, akik a partiumi magyarság felemelkedéséhez hozzájárulva az egész nemzet ügyét szolgálják.

Tolnai István, a Királyhágómelléki Református Egyházkerület főjegyzője a díj átadását megelőző üdvözlő beszédében a "nemzet miniszterelnökeként" méltatta Orbán Viktort. A volt kormányfő, akinek Tőkés László püspök a díjjal együtt átnyújtotta a Váradi Biblia hasonmáskiadásának egy példányát is, köszönő szavaiban a díjat adományozó partiumiak tevékenységét méltatta.

A partiumi nagytalálkozón Tőkés László, a Királyhágómelléki Református Egyházkerület püspöke az elmúlt 80 esztendő statisztikai adataival érzékeltetette az erdélyi magyarság folyamatos, jelentős fogyását, kiemelve, hogy "a nemzet nem puszta számadat". Megítélése szerint "árulók " vannak a magyarság köreiben, és őket "néven kell nevezni". A revíziós politika óta "senki sem tett annyit a magyarságért, mint Orbán Viktor és csapata" - mondta a püspök.

Tőkés - magyarországi újságcikkekre utalva - szembeállította, hogy míg Orbán kormánya magyar egyetem létrehozását támogatta, utóda bevásárlóközpont létesítését segíti. Fontosnak nevezte, hogy a romániai magyarság is alakítson nemzeti-polgári köröket.

Orbán Viktor beszédében a magyarságra nézve két meghatározó közelmúltbeli eseményt emelt ki, a magyarországi parlamenti választást és a romániai népszámlálást. Az európai uniós csatlakozás várható előnyös hatásai közt említette a nemzeti kultúra megerősödését. Fontos, hogy okosan és jól csatlakozzunk, úgy, hogy a határon túliakkal való kapcsolatok ne csorbuljanak - hangsúlyozta.

A volt kormányfő az egymásra épülő problémák sorában említette, hogy Magyarországon szocialista kormány alakult, és - mint utalt rá - figyelni kell arra, hogy az új kormány milyen álláspontot foglal majd el a határon túli nemzetpolitikában. Véleménye szerint az egykori revíziós politika sikertelensége és a nemzeti igények II. világháború utáni lefojtása után új nemzetstratégiára van szükség. Utalt arra, hogy a magyarok - a nemzeti törekvéseiket erőszak alkalmazásával hatékonyan megvalósító több más kisebb néppel ellentétben - békés természetűek, és az elmúlt időkben még csak utalást sem tettek arra, hogy erőszakkal akarnák érvényesíteni igényeiket. A volt kormányfő fontosnak nevezte e tulajdonság megőrzését és határokon átívelő nemzeti újraegyesítést hirdetett, az Európai Unió szellemében.

Az erdélyi magyarság fogyásának megállítása érdekében Orbán Viktor szerint nemcsak a politikusoknak kell tenniük, hanem fontos a polgári körök mozgalmának romániai kiteljesedése is. A Fidesz - Magyar Polgári Párt vezetője Közép-Európa legnagyobb politikai mozgalmának nevezte a polgári köröket.