Jánosi szerint milliárdos visszaélések voltak az ISM-ben

Vágólapra másolva!
Az Orbán-kormány Ifjúsági és Sportminisztériuma átvilágításakor feltárt törvénysértések miatt különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen és hanyag kezelés, valamint más bűncselekmények gyanúja miatt ismeretlen tettesek ellen büntetőfeljelentést tesz a tárca jelenlegi vezetése. A minisztériumban lezárt belső vizsgálatok milliárdos visszaéléseket tártak fel - számolt be a jelenlegi miniszter. Deutsch Tamás korábbi sportminiszter szerint a fenti állítások közül egyik sem igaz. Jánosi csak azért vádolta meg, hogy leplezze: eddig nem végzett semmilyen értékelhető munkát.
Vágólapra másolva!

Lezárult a Gyermek-, Ifjúsági és Sportminisztérium (GYISM) jelenlegi vezetése által elrendelt, a tárca 2002-es ügyeinek vizsgálata. Ennek alapján büntetőfeljelentéseket tesznek ismeretlen tettesek ellen - mondta Jánosi György miniszter. Emellett eljárást kezdeményeznek a korábbi közigazgatási államtitkár, Bodor András, illetve a kifogásolt döntéseket előkészítő gazdasági vezetők ellen. Jánosi közölte azt is, hogy több szabálytalan szerződést felmondott, illetve módosítását kezdeményezte.

Deutsch Tamás, a tárcát korábban irányító miniszter szerint viszont alaptalanul vádolták meg a korábban általa irányított ISM-et, nem követtek el törvénytelenségeket. Közölte: egyik vádpont sem állja meg a helyét. Szerinte Jánosi csak azért támadja az ISM előző vezetőit, mert leplezni akarja: az általa irányított minisztérium nem tett semmi érdemlegeset a Medgyessy-kormány első 100 napja alatt. Emellett a nagy leleplezés Jánosiék klientúraépítését is takarja. Deutsch szerint a szocialisták eltávolították az ISM alá tartozó intézmények vezetőit és saját embereiket ültették a helyükbe.

Jánosi azonban állította: a vizsgálatok során komoly visszaélésekre bukkantak például a stadionrekonstukciós programban, ahol a beléptetőrendszert 4 milliárd forinttal drágábban vásárolták meg, mint ahogyan az előző tervekben szerepelt.

Deutsch azonban tagadta ebben az esetben is, hogy szabálytalanságok történtek volna. Elmondta: egyszerűen arról van szó, hogy a GYISM vezetői nem akarják folytatni a kezdeményezést, de ezt nyíltan nem merik beismerni. Szerinte közbeszerzési pályázat kiírása mellett, a törvények betartásával kezdődött meg a beruházás.

Emellett Jánosi azt is állította, hogy a Deutsch Tamás által vezetett minisztérium a miniszter öccse, Deutsch Péter érdekeltségi körébe tartozott céggel 35 millió forintos támogatási szerződést kötött. A miniszter testvére reklámfelületek bérlésére kapott megbízást ennyiért. A volt miniszter szerint ez a vád sem igaz. Az általa vezetett tárca semmilyen körülmények között sem kötött volna öccsével, vagy az ő cégével szerződést.

A vizsgálat szabálytalannak találta azt a május 20-án hozott döntést is, amely 104 millió forint jutalmat osztott szét a tárca dolgozói között. A jutalom összegét ugyanis tényleges teljesítmény nélkül, színlelt szerződés alapján fizették ki - indokolt a miniszter.

A tárcához tartozó cégeknél 2002-ben a munkáltató hátrányára módosították a munkaszerződéseket annak érdekében, hogy a távozó vezetők nagy összegű végkielégítésekkel távozhassanak - állapították meg a vizsgálat során. A tárca egyik cégénél például egy ismert fideszes politikus munkaszerződését úgy módosították, hogy 10 hónap munkaviszony után 12 hónapos végkielégítéssel távozhatott a továbbra is fennálló titoktartási kötelezettségre hivatkozva (havonta 700 000,- Ft fizetést kapott).

Egy másik kifogásolt ügy a hódmezővásárhelyi uszoda felújításával kapcsolatos. Deutsch Tamás tavaly augusztus 20-án fedezet nélküli támogatási szerződést kötött a várossal, amelyben a minisztérium 400 millió forintos kötelezettséget vállalt. Ezt az összeget azonban nem vették nyilvántartásba a minisztériumban, emellett idén májusban állami gararnciavállalást adott a tárca a korábbi szerződés felmondása nélkül, vagyis ez Jánosi szerint azt jelenti, hogy kétszer is megkaphatja a négyszázmillió forintot Hódmezővásárhely. Deutsch szerint viszont azért bírálják a beruházást, mert a kormány nem akar uszodát építeni.

Jánosi még azt is kofogásolta, hogy szerinte fedezet nélkül döntöttek a Nemzeti Utánpótlás-nevelési Intézet létrehozásáról is, amelynek működési költsége évi 600 millió forint - mondta Jánosi György. Deutsch viszont úgy vélte, nem történtek fedezet nélküli kifizetések, szerződéskötések. Több program azonban folytatódik a következő években is. A 2003-as költségvetésről azonban még nem döntött a parlament, így a több éves programok fedezetének egy részéről még nem is születhetett döntés.

A GYISM vizsgálja még a Budapest Sportcsarnok újjáépítését is: az eredetileg 18 milliárd forintos költség mára már 45 milliárdra nőtt.