Az SZDSZ sem támogatja a márciusi népszavazást

Vágólapra másolva!
Az ellenzék részvétele nélkül tartottak hétfőn egyeztetést az EU-csatlakozáshoz szükséges alkotmánymódosítás szövegéről. Az MDF hétfőn jelezte az igazságügy-miniszternek, hogy jövő héten részt venne egy hasonló megbeszélésen. A találkozón az SZDSZ aggályát fejezte ki a március 15-i EU-népszavazással kapcsolatban.
Vágólapra másolva!
Forrás: Barakonyi Szabolcs
Vastagh, Bárándy és Fodor Barakonyi Szabolcs

Az MSZP és az SZDSZ hétfői megbeszélésén - melyen Bárándy Péter igazságügyi miniszteren kívül Fodor Gábor, az SZDSZ ügyvivője és Vastagh Pál MSZP-s képviselő vett részt - szóba került az EU-népszavazás kérdése, ennek időpontjára Medgyessy Péter március 15-ét javasolta. Az [origo] információi szerint az SZDSZ ezt nem támogatja. Fodor Gábor arra a kérdésre, hogy igaz-e, hogy a párt nem támogatja Medgyessy ezen elképzelését, azt felelte, hogy nagyon komoly aggályok merültek fel az egyeztetésen. Az állami ünnepen tartandó népszavazás ellen a Fidesz is tiltakozott, ugyanis a jelenlegi törvények nem engedik, hogy állami ünnepen népszavazás legyen. Bárándy Péter igazságügy-miniszter ezzel kapcsolatban elmondta: ha alkotmányos rendelkezés van a március 15-ről, akkor kivitelezhetőnek látja az aznapi népszavazást.

Új alkotmány, kisebb szuverenitás/itthon/20021014azeukompatibilis.html

Az ellenzék szerint a népszavazással meg kellene várni a csatlakozási szerződés aláírását. Vastagh Pál ezzel kapcsolatban közölte: az állampolgárnak nem szükséges a konkrét szerződés szövegét ismernie ahhoz, hogy el tudja dönteni: szerinte Magyarország csatlakozzon-e az Európai Unióhoz.

Bárándy Péter kedden a változatlan normaszöveget terjeszti be a parlamentnek, annak ellenére, hogy a kormánypártok megbeszélésén is egyértelművé vált, hogy módosításra van szükség. A miniszter szerint erre azért kerül sor, mert ígéretet tett a kormánynak. Azonban ennek ellenére a jövő heti megbeszélésen született javaslatokat be lehet építeni a szövegbe - állítja Bárándy.

A jelenlegi normaszöveg például nem tartalmazza azt a parlament és a kormány viszonyára vonatkozó részt, melyre a hétfői egyeztetés résztvevői is kitértek. Mivel még nem született megállapodás, a felek nem árultak el részleteket. Bárándy csupán annyit mondott, hogy politikailag indokolt rögzíteni, hogy EU-kérdésekben mennyire van megkötve a kormány keze.

A Fidesz és az MDF azért maradt távol, mert későn értesítették őket, és a szövegtervezetet sem kapták meg. A miniszter szerint azonban nem érhette őket váratlanul a szöveg, mivel arról már két éve egyeztetnek a szakemberek.