12 év után buktak el

Vágólapra másolva!
Néhány várost a rendszerváltástól mostanáig vezetett ugyanaz a polgármester. A 12 év után búcsúzni kényszerülők többségének nincs más jelentős politikai funkciója.
Vágólapra másolva!

A legnagyobb vesztes mindenképpen Kobold Tamás, aki az ország harmadik legnagyobb városát, Miskolcot vezette 12 éven át. Kobold egykor KDNP-sként került a város élére, aztán a jobboldali összefogás révén a polgári oldal támogatottjaként, az MKDSZ-ben politizálva vezette a várost az utóbbi években. Soha nem vállalt országos politikai vagy pártvezetőségi posztot, tevékenyéségét a város határain belül fejtette ki. Miután tavasszal a szocialisták mind a négy miskolci körzetben győztek, a Fidesz és az MDF megvonta bizalmát Koboldtól, nem támogatták őt a negyedik polgármesteri ciklusért indított versenyben. Kobold azonban elindult (az MKDSZ jelöltjeként, a MIÉP támogatásával), ám végül csak valamivel kevesebb mint 10 százalékot szerzett, ami viszont nem elhanyagolható eredmény komoly párttámogatás nélkül. A város új polgármestere Káli Sándor szocialista politikus és országgyűlési képviselő lett. Kobold a város közgyűlésébe azonban bekerült.

Harmat Béla Érd polgármestere volt 1990 óta. 1990-ben még MDF-esként, 1994-ben és 1998-ban pedig az Érdi Közéleti Társaskör nevű civil szervezet jelöltjeként került a város élére. 1998-ban kevesebb mint egy százalékkal, összesen 105 szavazattal előzte meg a jobboldali pártszövetség által indított vetélytársát. Idén őt támogatta az Érdi Közéleti Társaskör, az MDF és a Fidesz is. A városi ellenzék rendszeresen támadta őt az elmúlt években mert a város többször is felélte teljes vagyonát. Az utóbbi időben a jegyzővel való konfliktusa miatt cikkeztek róla az újságok. A városban többek véleménye szerint azért nem tudta kiharcolni a megyei jogú város státust, mert független, illetve civil jelöltként indult, így nem tudott hatékonyan lobbizni a parlamentben.

Harmat végül második helyen végzett, de jócskán, több mint 30 százalékkal lemaradva a szocialista Döcsakovszky Béla mögött. Harmat külön tragédiája, hogy 12 év polgármestereskedés után még egyéni körzetében is kikapott, így nem lesz tagja a város képviselőtestületének a következő években. Más politikai tisztsége nincsen.

Básthy Tamás Kőszeget vezette 12 éven át. Akkoriban igen kevés fideszes polgármester volt, így Básthy neve hamar ismert lett. 1998-ban országgyűlési képviselő is lett és jelenleg is az. Básthy összesen 61 szavazattal kapott most kevesebbet, mint az új polgármester, a függetlenként indult Kuntner Ferenc. Básthy az Országgyűlésben politizálhat tovább, ahol az önkormányzati bizottság tagja, de mandátumot nyert a Vas megyei közgyűlésben is. A város képviselőtestületének munkájában azonban nem vehet részt.

Petróczki Ferenc Nyírbátor polgármestere volt. Az MDF-es politikus, aki párt megyei elnöke is volt, tavaly átpártolt a Centrumhoz és országgyűlési képviselő jelöltként próbálkozott, de érdekes módon polgármesteri jelölése már ismét az MDF nevéhez fűződik (a Fidesz viszont nem támogatta, önálló jelöltet indított). Petróczki 12 éves városvezetői karrierje azonban nem túl szép véget ért vasárnap, az országosan is ismertté vált szocialista politikus, Veres János ugyanis ritkán látható nagy különbséggel előzte meg őt (Veres 72, Petróczki 12 százalékot szerzett).

Zuglóban Kutalikné Kardos Zsuzsanna polgármestersége hajszálon múlt, de végül búcsúzni kényszerült az SZDSZ egyik legsikeresebb fővárosi politikusa, aki Demszky Gábor, Csécsei Béla és Gegesy Ferenc mellett emlékeztetett a párt korábbi önkormányzati sikereire. Az eddigi polgármester kevesebb mint 1 százalékkal maradt le a Fidesz-MDF jelölt Rátonyi Gábor mögött úgy, hogy az MSZP önálló jelöltet indított. Ha az MSZP Csécseihez és Gegesyhez hasonlóan Kutaliknét is támogatja, egyértelműen polgármesterként folytathatta volna a politikus. Így azonban önkormányzati képviselőként tevékenykedhet a jövőben.

Még ennél is kevesebb szavazaton múlott, hogy a belvárosi polgármester, Karsai Károly nem őrizhette meg székét. A párttisztséget, parlamenti szerepet sohasem vállaló Karsait Steiner Pál szocialista jelölt előzte meg, és váltotta fel a kerület élén. Karsai egyéni körzetében sem nyert, s nem lesz tagja a kerületi képviselőtestületnek sem.

Bonyhádon Oroszki István kényszerül megválni a polgármesteri széktől. Négy éve még Fidesz-MDF-KDNP-FKGP támogatással választották meg harmadszorra is, idén azonban függetlenként indult az egykori MDF-es politikus. Korábbi támogatói Potápi Árpád fideszes országgyűlési képviselőt indították vele szemben. Potápi már a tavaszi választáson is nagyon magas eredményt ért el a bonyhádi körzetben, most ő lett a polgármester is. Oroszki magányos harcosként is meglehetősen jó, 20 százalék fölött eredményre volt képes, ami a harmadik helyhez volt elég.