A multikat, a kommunistákat és Orbánt hibáztatják Fehérváron

Vágólapra másolva!
A székesfehérvári IBM dolgozói szomorúak, de többségük nem hibáztatja a cég magyarországi vezetését a gyár bezárása miatt. A gyár két pszichológust és több orvost is hívott, hogy aki nem tudja feldolgozni a hírt, azonnal segítséget kapjon. A városban az emberek dühösek, hibáztatják a multikat, az előző kormányt és a mostanit is.
Vágólapra másolva!

"Kedden leszálltunk a buszról, itt az IBM előtt, és lestük, mi ez a sok nép. Akkor mondták a délelőtti műszakosok, hogy bezárják a gyárat. Minket is összehívtak, és elmondták nekünk is." - mondta az [origo]-nak a gyár egyik dolgozója, aki csütörtökön is éppen a délutáni műszakot érkezett megkezdeni az IBM székesfehérvári gyárában. A cég vezetői kedden váratlanul bejelentették, hogy november utolsó napján végleg bezár a gyár, az ott dolgozó 3700 ember munkahelye megszűnik. Ez a legnagyobb méretű elbocsátás Magyarországon a rendszerváltás óta.

Jogszerűtlen az IBM leépítés/uzletinegyed/hirek/20021024jogszertlenseg.html

Hétfőn Medgyessy Péter miniszterelnököt levélben értesítette a cég vezetése a zárásról. A gyárban működő szakszervezetek kedden reggel értesültek a hírről. Még aznap tájékoztatták az összes dolgozót is. Papp János, az üzemi tanács vezetője szerint ez törvényellenes, mert a létszámleépítések bejelentése előtt legalább tizenöt nappal értesíteni kell a szakszervezeteket. Még nem biztos, hogy ezért feljelentést tesznek a cég vezetése ellen, mert szeretnék kivárni az IBM ajánlatát, a jövő kedden kezdődő, végkielégítésekről szóló tárgyaláson. A cég vezetése megígérte, a kötelező juttatásokon kívül plusz kedvezményeket adnak: például decemberben már zárva lesz ugyan a gyár, de a dolgozók készenléti bért kapnak (ezt akkor fizetik, amikor a munka híján egy vállalat ideiglenesen leállni kényszerül); a felmondási idő csak januárban kezdődik. Papp János szerint a szakszervezetek késői tájékoztatásán kívül korrekt volt a cégvezetés a hír bejelentésekor.

Forrás: ORIGO
Az IBM kapuja decemberben végleg bezár Fotók: Barakonyi Szabolcs

Ezzel többen is egyetértenek a gyár dolgozói közül. "Azt mondták mindenben segítenek, hát majd meglátjuk." "Lehetett kérdezni, mondták nyitva a vezetők irodája, bármikor kérdezhetünk átképzésről, lehetőségekről." "Mától működik három forró drótos telefon, ott is lehet kérdezni munkanélküli segélyről, meg ilyenekről." - mondták az emberek arról, hogy milyen segítséget kaptak eddig a cég vezetésétől. Nem mindenki elégedett azonban. Sokan felháborítónak tartják, hogy csak másfél hónappal a zárás előtt szóltak. "Télen a legnehezebb elhelyezkedni. Ezt nem lett volna szabad így csinálniuk. Persze azt mondták, ők is csak most kapták Amerikából a hírt."

"Sokan sírtak, amikor meghallották a hírt" - mondta egy nő, aki már hat éve dolgozik a gyárban. A gyár két pszichológust és több orvost is hívott, hogy aki nem tudja feldolgozni a hírt, azonnal segítséget kapjon. Papp János úgy tudja, eddig nem volt szükség rájuk. A Munkaügyi Minisztérium ma irodát nyitott a gyár területén, hogy tájékoztassa a lehetőségekről a dolgozókat. Van, aki szerint a korrekt tájékoztatásnak köszönhető, hogy "nem hőbörögnek bent az emberek, egyelőre normálisan megy a munka; persze figyelmeztettek is, ha nem dolgozunk rendesen, akkor korábban bezárnak". Mások azonban arra panaszkodnak, hogy az ő részlegükön nincs termelés, és amikor bejöttek reggel, nem tudták még, hogy kell-e maradniuk.

Senkit sem ért teljesen váratlanul a hír, mégis mindenki meglepődött. "Már 1996 óta minden évben voltak pletykák, hogy be fogják zárni a gyárat, csak hát reménykedtünk, mert eddig soha nem lett belőle semmi." Mások szerint az augusztusi elbocsátások - akkor 1200 dolgozójától vált meg a cég - jelezték, baj van. "Az utóbbi időben megszűnt a hétvégi műszak is, de nagyon bíztunk a japánokban." - mondta az egyik dolgozó. Ő arra utalt, hogy a közelmúltban a Hitachi cég megvette az IBM merevlemezgyártásának 70%-át. Ezt a terméket készítették Székesfehérváron is. A dolgozók abban bíztak, hogy legfeljebb japán vezetés alatt dolgoznak tovább, sőt olyan pletykák is terjedtek a gyárban, hogy az új név alatt még terjeszkedni is fog a vállalat.

Az elmúlt két nap alatt még nem volt idejük az embereknek azon gondolkodniuk, hogy mihez kezdjenek. Többségük már átélt hasonló pillanatokat: az IBM elsősorban a Videoton korábban elküldött munkásaiból toborozta embereit. A negyven éven felüliek a legelkeseredettebbek, nagyon nehezen tudják elképzelni, hogy felvennék őket valahová. Szerintük a fiataloknak is nehéz lesz, és az ő helyzetük pedig reménytelen.

A városban az emberek sokkal dühösebben fogalmaznak, mint a munkások. Egy

Forrás: ORIGO
Forrás: ORIGO

férfi, akinek rokonai dolgoznak a gyárban, arról beszélt, hogy rengeteg biztonsági őr vigyázott a rendre a hír bejelentésekor, hogy megfélemlítsék a dolgozókat. Szerinte a cég hazudott az embereknek, amikor hagyták, hogy sokan lakáshitelt vegyenek fel. "Hogyan fogják ezt visszafizetni? Hol fognak lakni?" - kérdezi felháborodottan. Sokan tartanak attól, hogy az egész város gazdasági életét tönkreteszi az IBM bezárása. "Ez nem csak a dolgozókat, hanem a családjaikat is érintik. Nem fognak vásárolni, tönkremennek a boltok, a beszállítók." - panaszkodnak.

Van, aki szerint az a legfelháborítóbb, hogy a város vezetői direkt elhalasztották a bejelentést, hogy az önkormányzati választásokkor ne kerüljön kellemetlen helyzetbe a győztes szocialista polgármester, Warvasovszky Tihamér. "A kommunisták elkenték az egészet. Bezzeg a Fidesz meg tudta menteni Győrben a kekszgyárat!" Mások azonban épp a frissen újraválasztott polgármesterben bíznak, aki szerdán a városi tévében megígérte, hogy minden fehérvári kap majd új munkát. "Ez még Orbánék idején kezdődött" - vélik a baloldali szimpatizánsok.

Székesfehérváron néhányan arról beszélnek, hogy tüntetés lesz az elbocsátások ellen. Erről a dolgozók ugyan nem tudnak, de a városban olyanok is mennének tüntetni, akik személyesen nem érintettek.

Szinte mindenki egyetért abban Székesfehérváron, hogy a multinacionális cég igazságtalanul bánt a várossal. Az IBM ötéves, jelentős adókedvezményt kapott a várostól, ami a közelmúltban lejárt. Sokak szerint ez az egyetlen oka a gyár bezárásának. Erre utalt Kiss Péter munkaügyi miniszter is, aki szerint a jövőben adókedvezményeket csak akkor szabad adni külföldi beruházóknak, ha valamilyen garanciát adnak a munkahelyek hosszú távú fenntartására.

Magyari Péter