Gyerek helyett szabadidő

Vágólapra másolva!
A 25 év alatti nők közel 10 százaléka, a férfiak 15-20 százaléka gyerek nélkül akarja leélni az életét - derül ki egy friss magatartás-kutatásból. A Központi Statisztikai Hivatal felmérésének egyik legmeglepőbb eredménye, hogy a legtöbben azért nem akarnak gyereket, mert félnek, hogy elvesztik szabadidejüket. Ugyanakkor sokan hivatkoznak a szülés és a terhesség nehézségeire és arra, hogy egy gyerek hátráltatná szakmai fejlődésüket.
Vágólapra másolva!

Nő az élettársi kapcsolatban élők száma, egyre kevesebb gyerek születik, a nők későbbi életkorban vállalnak gyereket, továbbá nő a házasságon kívül született gyerekek száma - ez derült ki a magatartásban végbemenő változások vizsgálata után. A felmérést a KSH Népességtudományi Kutatóintézete készítette 2001 novembere és 2002 februárja között, több mint 16 000 18-74 év közötti ember megkérdezésével.

Egyre többen akarnak gyerek nélkül élni

Új jelenség, hogy a fiatalok között megjelentek az akaratos gyermektelenség jelei. A 25 év alatti nők közel 10 százaléka, a férfiak 15-20 százaléka gondolkodik úgy, hogy gyerek nélkül szeretné leélni az életét. Az alig tíz éve végzett hasonló kutatásban az európai nők és férfiak körében csak 1-3 százalék között volt az arányuk. A 45 évesnél fiatalabb, gyermektelenséget választók legfőbb indoka, hogy meg akarják őrizni szabad idejüket. Ez után következő leggyakoribb válasz, hogy bizonytalan a jövő. Ugyanakkor jelentős arányban okolják a terhesség és a szülés nehézségeit is, sőt arra is hivatkoznak, hogy egy gyerek hátráltatná a szakmai fejlődésüket.

Élettárs vagy házastárs

A fiatalok körében egyre gyakoribb, hogy az első párkapcsolatuk élettársi együttélés, ugyanakkor később ezek jelentős részéből lesz házasság. Ennek ellenére, még a mai 20 évesek között is többen élnek házasságban, mint élettársi kapcsolatban - derül ki a felmérésből. A megkérdezettek többsége szerint a közös gyerek születése sem indokolja, hogy a párok sürgősen házasságot kössenek.

Gyakori vitatémák

A párkapcsolatokat vizsgálva megnézték, hogy az érintettek min szoktak gyakrabban vitatkozni. A házasságokban és az élettársi viszonyban is elsősorban az anyagi ügyek és a gyermeknevelés kérdései körül alakulnak ki viták. Az elváltak és az élettársak esetében gyakori, hogy féltékenység miatt veszekszenek. A szabadidő eltöltése és a házimunka megosztása is "kedvelt" vitatéma. De a lista elején van az alkoholfogyasztás is. A párkapcsolatok minőségének egyik mutatója az úgynevezett "válási hajlam". Ennek vizsgálata során kiderült, hogy a nők gyakrabban gondoltak válásra vagy szakításra, mint a férfiak.

Fő a munkabírás

Az öregkor jellemzésekor kiderült, hogy a munkabírást, a közérzetet és a szellemi-fizikai állapot szintjét fontosabb jellemzőnek tekinti a közvélemény, mint a nyugdíjba vonulás időpontját. A 46 évnél idősebb aktív keresők a 62 éves nyugdíjkorhatárnál 4-5 évvel korábban szeretnének nyugállományba vonulni, aminek legfőbb okaként a fáradtságot jelölik meg. A már nyugdíjasok 13-14 százaléka mondta azt, hogy döntésében szerepet játszott az elbocsátás, a munkanélküliség miatti aggodalom.

Nő az elégedettség

A lakosság elégedettsége 1995 és 1997 között mélypontra került, de '97 óta lényegében minden - a kutatók által meghatározott - paraméter tekintetében nő az elégedettségük. A munkájukkal, a lakásukkal és életük eddigi alakulásával 1992-ben elégedettebbek voltak az emberek, mint 2001-ben. Most is és a közel 10 évvel ezelőtt végzett vizsgálatkor is a jövőbeli kilátásokkal és az életszínvonallal voltak legkevésbé elégedettek a válaszadók.