Korengedményes nyugdíjt kérnek a polgármesterek

Vágólapra másolva!
Mind a Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége (TÖOSZ), mind a Magyar Önkormányzatok Szövetsége (MÖSZ) azt javasolja, hogy a három ciklus után leváltott, 50 év feletti polgármesterek korengedménnyel nyugdíjba mehessenek. Több országgyűlési képviselő, aki polgármester is, várhatóan törvénymódosítást kezdeményez ennek érdekében. A MÖSZ közben tréninget is indított az elhelyezkedni nem tudó, leváltott polgármestereknek.
Vágólapra másolva!

Gémesi György, a Magyar Önkormányzatok Szövetségének (MÖSZ) elnöke, Gödöllő MDF-es polgármestere és Zongor Gábor, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének (TÖOSZ) főtitkára már egyeztetett is a tervről. Gémesi ugyanis már 2000-ben is benyújtott egy hasonló tárgyú módosító javaslatot, bár az ő akkori rendszere némileg eltért a most körvonalazódótól.

"12 év után, 54-56 évesen nem tudnak hová menni a leváltott polgármesterek" - mondta az [origo]-nak Gémesi. Hozzátette: a probléma kezelése azért vált most ismét nagyon aktuálissá, mert az őszi önkormányzati választáson a polgármesterek többsége lecserélődött, sokaknak három ciklus elteltével kell új munka után nézniük. A kistelepülések volt polgármesterei közül többen egzisztenciális gondokkal küszködnek - állítja Gödöllő polgármestere, példaként említve Kiskunmajsa leváltott polgármesterét, "aki szívhezszóló levelet írt" nemrég Gémesinek.

Kiss Károly, Kiskunmajsa volt kisgazda polgármestere 3 ciklus után távozott posztjáról. 59 éves, október 20-a óta munkanélküli. Az [origo]-nak elmondta: agrárvégzettségű, és a téesz, ahol korábban dolgozott, hat-hét évvel ezelőtt megszűnt. Pár helyen próbálkozott, de ilyen idősen sehol nem kapott munkát. Próbált kedvezményes nyugdíjt kérni, de az önkormányzatnál azt mondták neki, hogy a jelenlegi törvények értelmében csak 60 éves kortól tudnák ezt elintézni neki. Kiskunmajsa németországi testvérvárosának polgármestere is csodálkozott helyzetén, hiszen - mint Kiss elmondta -, ott a régi polgármester tanácsadóként tovább dolgozik a hivatalban. Kiss munkanélküli segélyt még nem kért, mondván: nem tudja elképzelni, hogy valami ne történjen ügyében. Írt a belügyminiszternek is, választ azonban nem kapott.

Az öregségi nyugdíjrólhttp://www.ekormanyzat.hu/ugyleirasok?kateg=ugyleirasok:3530100000&doc=22407A korengedményes nyugdíjrólhttp://www.ekormanyzat.hu/ugyleirasok?kateg=ugyleirasok:3530100800

A törvény szerint a leváltott polgármester visszamehet eredeti szakmájába dolgozni. 8-12 év elteltével azonban már egyrészt nincs meg a régi helye, másrészt nincs szükség egy nyugdíj előtt álló, idős munkaerőre - mondta Gémesi, aki régen sebészként dolgozott, de ma már - állítja - ő sem tudna elhelyezkedni eredeti szakmájában. Az öregségi nyugdíj 62 éves kortól, a korengedményes nyugdíj pedig 5 évvel korábban, tehát 57 éves kortól vehető igénybe. A korengedményes nyugdíjt a polgármesterek esetében azonban a képviselőtestületnek kell engedélyeznie, és Gémesi szerint ezt egy új - ellentétes pártpolitikai összetételű - testület általában nem szokta engedélyezni. Vagyis az 50-57 éves leváltott polgármestereknek pont nyugdíj előtt kell váltaniuk.

A politikus azt is kifogásolja, hogy míg az országgyűlési képviselőknek hat havi végkielégítés jár távozáskor, a polgármestereknek csak három hónapnyi pénz adható, újabb 3 havi végkielégítést pedig az új testületnek kellene megszavaznia, de erre Magyarországon nemigen van példa.

A MÖSZ csütörtökön a gödöllői polgármester javaslatára, a szakszervezet költségére, egy kétszer két napos tréninget indított a három ciklus után leváltott polgármesterek részére. Ezen "a méltósággal való visszavonulás és az újrakezdés lehetőségeit" elemzik. Eredményről ezzel kapcsolatban még nem tudott beszámolni az MDF-es polgármester, mivel az első megbeszélés tapasztalatait mint mondta, csak este elemzik. Zongor Gábor, a TÖOSZ főtitkára szerint ez a kurzus "inkább lelki támaszt nyújt, nem pedig megoldást".

"Annyi bizonyos, hogy ha nem segítünk ezeken az embereken, akkor előbb-utóbb a megválasztott polgármesterek csak saját egzisztenciájuk biztosításával fognak foglalkozni, ami akár korrupcióhoz is vezethet" - állította Gémesi. A problémák közé sorolta azt is, hogy a bizonytalanság miatt a versenyszférából nehéz elhívni embereket polgármesternek, és ezáltal "egy idő után nem a legjobb emberek fognak indulni".

Gémesi szerint - mivel mindkét szakszervezetben több országgyűlési képviselő is van - többen is be tudnak nyújtani módosító javaslatot. A cél azonban az lenne, hogy négypárti egyeztetésen állapodjanak meg a pártok, és közös módosító indítványt nyútjsanak be az Országgyűlésnek. A politikus szerint az lenne az ideális, ha 55 év felett törvényből kifolyólag járna a korengedményes nyugdíj.

A TÖOSZ már augusztusban megtette javaslatát - amit elküldtek a házelnöknek, a farkcióvezetőknek és a belügyminiszternek -, ám a módosításhoz országgyűlési képviselőnek kell benyújtani a javaslatot. A javaslat az önkormányzati bizottságban is szóba került, ahol szintén a négypárti koszenzust szorgalmazták a politikusok. Sőt, egy füst alatt a polgármesterek fizetéséről és vétójogáról is tárgyalást kezdeményeztek.

A törvény szerint alapesetben 57 éves kortól vehető igénybe a korengedményes nyugdíj, ez alól kivételt képeznek azok a szakmák, ahol fokozott terhelés alatt vannak az emberek vagy veszélyes munkát végeznek. Egy kormányrendelet szerint például a fegyveres rendvédelmi szervek - tűzoltóság, rendőrség, katonaság - munkatársai 5 évvel korábban, azaz 57 évesen mehetnek nyugdíjba. Aki veszélyes szolgálatot teljesít, annak öt évente plusz egy évet beszámítanak a munkaviszonyába. Méltányossági alapon vagy egészségügyi okokból pedig már 50 év fölött kérelmezheti az illető a korengedményes nyugdíjaztatását - mondta az [origo]-nak Gálos Imre, a Hivatásos Tűzoltók Független Szakszervezetének elnök-ügyvivője.

Gémesi György szerint igaz, hogy a polgármesterek más típusú munkát végeznek, de "folyamatos, pörgő életmódban, napi 16 órát kell dolgozni, és nekünk sincs hétvége" - állította a gödöllői polgármester. Egy polgármester fizetése közepes településen körülbelül bruttó 330 ezer forint, ami Gémesi szerint kevés ahhoz, hogy a leváltás utáni időt nyugdíjig átvészelje vele egy ember. A polgármester azt reméli, hogy a többi párttal összefogva már tavasszal módosítani lehet a törvényt. Hozzátette azonban, hogy ez a most leváltottaknak nem vigasz, hiszen visszamenőlegesen nem lehet érvényesíteni egy új törvényt. Zongor szerint azonban erre van lehetőség. Hozzátette: más európai országokban - például Németországban vagy Portugáliában - már régen rendezték ezt a kérdést.

Csabai Lászlóné (MSZP), Nyíregyháza polgármestere, aki harmadszor tölti be ezt a tisztséget, azt mondta az [origo]-nak: szerinte a költségvetési törvény elfogadása után le tudnak ülni megbeszélni a javaslatot. Ő azonban mindenképpen regaszkodna ahhoz, hogy a ciklusok száma és a korhatár egyaránt rögzítve legyen a törvényben. Azt azonban nem tudta megmondani, számára mi lenne az elfogadható kritérium.

Kapcsándi Dóra