Évente milliók tűnnek el egy-egy kórházban

Vágólapra másolva!
Az egészségügyi intézményekben gyakran tűnnek el orvosságok, ékszerek, nagy értékű műszerek, pénz és mobiltelefon. A kórházi lopások sajátosságairól készült felmérésből kiderül, hogy esetenként magánrendelőkbe vándorolnak az ellopott eszközök.
Vágólapra másolva!

A Budapesti Rendőr-főkapitányság kórházi lopásokról készült adataiból kiderül, hogy az egészségügyi személyzet, a betegek és a látogatók mellett feltehetően orvosok is lehetnek az elkövetők között Olyan eszközök is eltűnnek ugyanis, amelyek csak speciális orvosi vizsgálatra alkalmasak - írja a Népszabadság.

Hogy összességében mennyi lehet az egészségügy kára, azt jól mutatják Nagy Antalnak, a fővárosi Nyírő Gyula Kórház logisztikai osztályvezetőjének adatai: csak ebben az intézményben tavaly 30 esetben a betegek, kétszer az alkalmazottak, 11 alkalommal pedig a kórház kárára kélt lába különféle dolgoknak, összesen mintegy 1,2 milliós értékben.

Balázs Zoltán, a Szent István Kórház biztonsági osztályvezetője szerint háziszarkák is vannak, utalva arra az esetre, amikor a kórház egyik alkalmazottjának rádiótelefonja egy másik alkalmazott szekrényében csöngött, amikor felhívták a mobilt.

Mindezek ellenére más egészségügyi szakértőkhöz hasonlatosan, dr. Molnár Lajos, az intézmény főigazgatója is úgy vélekedik, olyan kategória, hogy kórházi lopás, nincs. Az egészségügyben sem lopnak többet, mint másutt, s erre náluk is az emberi gondatlanság ad módot leginkább. Az intézményben évente több mint húszezer beteg tölt el 200 ezer feletti éjszakát, s naponta akár több ezer ember is megfordulhat látogatóként. Alkalom tehát adódhat, annak ellenére, hogy a kórházban van értékmegőrző.

A BRFK a kerületi kapitányságok információi alapján vizsgálta a kórházi lopások sajátosságait, s egyebek között megállapította: esetenként magánrendelőkbe vándorolnak a kórházból lopott, gyógyításra szánt anyagok és eszközök. Alkalmanként élelmiszer is eltűnik, ami leginkább a betegek kiszolgáltatottságával, esetleg kórképével magyarázható. Profik is célba veszik az egészségügyet: nem egyszer idős, magatehetetlen személyek rokonának adják ki magukat, kábító anyagot adnak be áldozatuknak, majd az összes értékétől megfosztják. Elveszik a lakáskulcsot, és a lakást is kifosztják. Az értékek leginkább vizsgálatra előkészítés és szállítás közben, műtét vagy röntgen előtt, általában a beteg kábult állapotát kihasználva vesznek el.