Orbán szerint Medgyessy gyenge munkát végzett

Vágólapra másolva!
Orbán Viktor volt miniszterelnök szerint az uniós csatlakozással kapcsolatos tárgyalásokon a Medgyessy Péter vezette magyar küldöttség gyenge és sikertelen megbeszélése eredményeként nem kapott Magyarország egyéni elbírálást. Kovács László külügyminiszter szerint Orbán csalódott, mert nem az ő kormánya fejezte be a tárgyalásokat. A külügyminiszter az [origo] munkatársának elmondta: Orbán Viktor nyilatkozata tele van tévedésekkel és tudatos torzításokkal.
Vágólapra másolva!

A magyar delegáció gyenge, erélytelen és sikertelen tárgyalásokat folytatott az elmúlt napokban az Európai Unióval, és ennek az lett az eredménye, hogy míg Lengyelország és Csehország jelentős eredményeket ért el az utolsó pillanatokban, a magyarok a semmit tudják felmutatni - erről Orbán Viktor volt miniszterelnök beszélt az EU-val pénteken késő este lezárt csatlakozási tárgyalások kapcsán szombaton Budapesten tartott sajtótájékoztatóján.

A Medgyessy Péter miniszterelnök vezette magyar tárgyaló küldöttség a koppenhágai EU-csúcson nem volt képes egyedi elbírálást elérni - közölte Orbán Viktor. Az a siker, hogy a közvetlen agrárkifizetések terén engedélyt kaptunk saját pénzünk elköltésére, az minden kommentárnál többet mond - fűzte hozzá. A volt kormányfő a koppenhágai alku alapján a szerinte legrosszabbul járó négy csoport, a családi gazdálkodók, a nagyobb agrárvállalkozások, a kisvállalkozások és a magyar nagyvállalatok számára pénzügyi csomag kidolgozását kezdeményezi.

A lengyelek óriási sikert értek el azzal, hogy elérték, a strukturális alapokban szereplő pénzösszegekből egymilliárd eurót átcsoportosítottak a biztos pénz kategóriájába. Az utolsó pillanatban a csehek is át tudtak helyezni 100 millió eurót, mi magyarok azonban semmit - mondta a magyar delegáció tárgyalási
eredményeiről Orbán Viktor.

A volt kormányfő szerint újra kell alkotni a 2003-as költségvetést, mégpedig úgy, hogy az "alkalmas legyen a csatlakozási tárgyalások sikertelenségéből fakadó következtetések levonására".

Orbán viktor úgy véli: Európa újraegyesítése csak akkor fog bekövetkezni, ha az EU-hoz képest jelenleg fennálló 50-60 százalékos életszínvonal-, versenyképesség- és termelési különbség jelentős mértékben csökkeni fog.

Orbán kitért arra, hogy az induló tételekhez képest mind a tej, mind a szarvasmarha, mind pedig a gabonatermés-hozam kvótája alacsonyabb lett a végső megállapodásban.

Kovács László külügyminiszter az [origo]-nak adott nyilatkozatában azt mondta, hogy Orbán Viktor miniszterelnök azzal segített volna, ha a magyar kormányt itthon a Parlamentben bírálja és nem az EU-tagállamok fővárosaiban nyilatkozik lekicsinylően az eredményekről. Ezzel utalt a volt kormányfő európai körútjára, amelyen a külügyminiszter szerint a nyilatkoztok alapján semmilyen eredményt nem ért el. "A volt miniszterelnök nyilatkozata azt a csalódottságot tükrözi, hogy nem az ő kormánya fejezte be a tárgyalásokat " - mondta Kovács.

A konkrét kritkával kapcsolatban a külügyminiszter azt mondta, hogy a mezőgazdasági közvetlen kifizetések terén minden csatlakozó állam ugyanazt az elbírálást kapta. Az EU eleinte hallani sem akart arról, hogy az államok a saját költségvetésükből kiegészítség az agrártámogatásokat, majd először 15, a héten 20, majd pénteken 30 százalékra sikerült felemelni ezt támogatást. A magyar gazdák versenyképessége szempontjából közömbös, hogy az induló 55 százalékos támogatásból mennyit fizet az EU és mennyit a magyar költségvetés.

A külügyminiszter szerint a volt kormányfő a kvótákkal kapcsolatban rosszul emlékszik, mert az unió által felajánlott kvóták lényegesen kedvezőtlenebbek voltak korábban, mint amit pénteken a magyar delegáció elért.

A lengyel és cseh eredményekkel kapcsolatban Kovács László megismételte László Csaba pénteki nyilatkozatát, amikor a pénzügyminisz már Koppenhágában azt mondta, hogy a struktúrális támogatások átcsoportosítása költségvetési kompenzációvá csak a nehezebb helyzetben lévő cseh és különösen lengyel költségvetés számára fontos. Ez ugyanis nem több pénzt, csak átcsoportosítást jelent, amire a magyar kormányküldöttség szerint a magyar költségvetésnek nem volt szüksége.

Kuncze Gábor, az SZDSZ elnöke szerint Magyarország jobb feltételekkel csatlakozik az Unióhoz, mint amilyenek a kormányváltáskor várhatóak voltak. A politikus úgy véli az a magyar delegáció sikeres, hogy a tárgyalások záró szakaszában is sikerült eredményeket elérni Hozzátette: az unióhoz történő csatlakozás a rendszerváltás és a rendszerváltozás utáni politika együttes sikerének értékelhető. Kuncze Gábor kijelentette: Magyarország számára a csatlakozás a biztos jövőt jelenti, és ennek nincs, s nem is volt reális alternatívája.

Az ellenzéki pártok kritikájára reagálva ismételten elmondta: Magyarország egy értékközösséghez csatlakozott. Ez olyan mértékben meghatározó a jövőnket illetően, hogy ehhez képest vitatkozni sem érdemes arról, hogy a következő 2-3 évre milyen eredményeket értünk el - fogalmazott Kuncze Gábor. A politikus úgy véli: az ország érdekét nézve ez a szempont elhanyagolható, ezért kisstílűek azok a viták, amelyek ezzel kapcsolatosak.