Kétszer is kivonult az ellenzék Bárándy miatt

Vágólapra másolva!
Kivonult az ellenzék a parlamenti ülésteremből Bárándy Péter igázságügy miniszter zárszava alatt. A Fidesz és az MDF képviselői szerint a miniszter felháborítóan nyilatkozott az ellenzéki képviselőkről a büntető törvénykönyv módosítási javaslatai miatt, laikusnak nevezve őket. Miután az ellenzék visszatért a terembe, Áder János fideszes frakcióvezető felszólította Bárándyt, hogy kérjen tőlük bocsánatot. A miniszter ezt nem tette meg, mire a Fidesz és az MDF újra kivonult az ülésteremből.
Vágólapra másolva!

A büntető törvénykönyv módosítási vitájának zárszavakor - amelyet Bárándy Péter miniszter tartott - kivonult az ülésteremből az ellenzék. Répássy Róbert fideszes képviselő elmondta, azért döntöttek a kivonulás mellett, mert a miniszter felháborítóan beszélt az ellenzékről. A képviselő elmondása szerint laikusnak nevezte őket, valamint azt tanácsolta nekik, hogy térjenek vissza polgári foglalkozásukhoz. Répássy hozzátette, Bárándy név szerint felsorolta azokat a képviselőket, akik egyházaknak és más intézményeknek levelet írtak a büntető törvénykönyv kábítószerekkel foglalkozó részének módosítása miatt.

Herényi Károly, az MDF frakcióvezetője elmondta, a miniszternek tisztelnie kellene a képviselőket. A politikus hozzátette, hogy 1990 óta nem volt példa arra, hogy egy miniszter kioktatta volna a képviselőket.

A kivonulás után az ellenzéki politikusok azt nyilatkozták, hogy a miniszter zárszava után visszamennek az ülésterembe, és folytatják a munkát. A Fidesz először szünetet kért, hogy megvitathassák a teendőket, majd Áder János, a párt frakcióvezetője arra kérte Bárándyt, hogy kérjen tőlük bocsánatot. A miniszter ezt nem tette meg, ezért az ellenzék újra kivonult.

Az ülésteremben csak az MSZP és az SZDSZ képviselői maradtak. Az ellenzék nélkül azonban csak olyan törvényekről voksolhatnak, amelyeknek elfogadásához elegendő a jelenlévők felének igen szavazata.

Áder szerint Bárándy a Fidesz-szavazókat is megsértette

Kedd délután tartott sajtótájékoztatóján Áder János azt mondta, hogy ami a miniszter zárszavában elhangzott, az a kormányzati pótcselekvés iskolapéldája. A frakcióvezető szerint ugyanis a kormány ahelyett, hogy kormányozna, az ellenzék ellenzékének szerepét játsza. Áder szerint ezért nincs a kormánynak gazdaságpolitikája, és ezért nem volt megfelelő stratégiája sem az uniós csatlakozási tárgyalásokon.

A frakcióvezető közölte, Bárándy ráadásul egy olyan helyzetben beszélt felháborító módon az ellenzékkel, amikor nem volt lehetőség a viszontválaszra. Áder állítja, Bárándy előre kitervelten sértegette a Fidesz és az MDF képviselőit, amit a frakcióvezető szerint az is bizonyít, hogy a miniszter papírról olvasta fel szövegét.

Áder úgy véli, Bárándy sértő szavainak több magyarázata is lehet. A frakcióvezető szerint vagy a büntető törvénykönyv módosításához kapcsolódó szakmai sikertelenség zavarta meg a minisztert, vagy pedig az, hogy az alkotmánymódosítás ügyében még a saját pártja is bírálta. Áder lehetségesnek tartja azt is, hogy Bárándy sértéseinek az az oka, hogy a belügyminiszter választási szórólapokkal kapcsolatos rendeletét az Alkotmánybíróság alkotmányellenesnek nyilvánította. A frakcióvezető közölte, Bárándynak tudnia kellett volna, hogy a rendelet sérti az alkotmányt, így vagy szándékosan hallgatott erről, vagy pedig nem olyan megalapozott a tudása, mint ahogy azt képzeli.

Áder emellett arra hívta fel Bárándy figyelmét, hogy míg őt a miniszterelnök nevezte ki, addig a képviselők a választók szavazatai alapján jutnak mandátumhoz. Az ellenzéki politikus szerint a miniszter által elmondottak ezért nem csupán a politikusokat, hanem a Fidesz szavazóit is sértették.

Az MDF az ügyrendi bizottsághoz fordul

Az MDF szintén sajtótájékoztatót tartott a kivonulás után, ahol Herényi Károly frakcióvezető elmondta, eredetileg arra készültek, hogy késő estig tartó szavazáson vesznek majd részt a parlamentben. Herényi hozzátette, meglepetésként érték őket Bárándy szavai.

A tájékoztatón részt vett Font Sándor MDF-es képviselő, aki közölte, Bárándy sértései alapján úgy tűnik, a kormány tagjai nincsenek tisztában azzal, hogy nincs függőségi viszony a kormány és a parlementi képviselők között. Font szerint ilyen esetekben a házelnöknek ugyanúgy meg kellene vonni a szót a sértegető minisztertől, mint ahogy az a képviselők esetében szokás.

Az MDF-es politikus közölte, a parlament ügyrendi bizottságához fordult, hogy a testület állapítsa meg, van-e függőségi viszony a kormány és a képviselők között. Font biztos abban, a bizottság ki fogja mondani, hogy nincs ilyen viszony a parlamenti képviselők és a kormány között.