Vizsgálóbizottságot akar a Fidesz a légtérsértés miatt

Vágólapra másolva!
A Fidesz biztonságpolitikusa szerint a NATO-tagállam Magyarország kormányának tudnia kellett volna arról, hogy a romániai bázis az iraki akciót szolgálja, és ezért az oda tartó amerikai gépek jogtalanul használták a magyar légteret. A Honvédelmi Minisztériumban ugyanakkor közölték: múlt péntekig abban a tudatban voltak, hogy a február 20-án átrepülő gépek jogosan, az afganisztáni műveletek miatt vették igénybe a légteret. A Fidesz vizsgálóbizottság felállítását szorgalmazza a kormány felelősségének megállapítására.
Vágólapra másolva!

A Fidesz továbbra is fontosnak tartja, hogy parlamenti vizsgálóbizottság foglalkozzon az ország szuverenitását megsértő amerikai gépek ügyével - mondta az [origo]-nak Simicskó István, az ellenzéki párt biztonságpolitikusa. A képviselő szerint a honvédelmi tárca részéről ellentmondásos nyilatkozatok hangzottak el a felhatalmazás nélkül átrepülő helikopterekről és tankergépről, ezért vizsgálni kell, hogy a kormány követett-e el hibákat.

Simicskó hozzátette: Magyarország négy éve tagja a NATO-nak, képviselői ott ülnek a szervezet testületeiben, ezért nehezen lehet elképzelni, hogy a magyar honvédelmi miniszternek semmilyen információja nem volt arról, hogy egy romániai katonai bázison az Irak elleni esetleges támadásra készülnek amerikai egységek. A politikus szerint, ha a kormány tudtával történt a gépek felhatalmazás nélküli áthaladása, az súlyos hibát jelez. Ha pedig arról van szó, hogy a kormánynak nincsen fogalma arról, hogy milyen célokra használják az ország légterét, az szintén komoly hiányosságokra utal - tette hozzá Simicskó.

A képviselő elmondta, hogy az általuk szorgalmazott parlamenti bizottság nem az amerikai kormányt vizsgálná, hanem a magyar kormány eljárását. Simicskó ezzel arra utalt, hogy Juhász Ferenc honvédelmi miniszter korábban közölte, nem támogatja, hogy a vizsgálatok a szövetségesekre is kiterjedjenek. A bizottság vizsgálná azt is, hogy történtek-e a február 20-i engedély nélküli átrepüléshez hasonló esetek.

A Honvédelmi Minisztérium kommunikációs igazgatója, Matyuc Péter az [origo]-nak elmondta, hogy az amerikaiak pénteki tájékoztatásáig abban a tudatban voltak, hogy a február 20-án átrepülő - a romániai Constantába tartó - gépek az afganisztáni műveletekhez nyújtottak segítséget. "Ezért történt az, hogy több alkalommal is kikértük magunknak azokat a feltételezéseket, hogy a gépek felhatalmazás nélkül, az iraki akció miatt használták a légteret" - tette hozzá Matyuc.

Katonai repülőgépek enciklopédiájahttp://www.fokuszonline.hu/cgi-bin/htmlos.cgi/031110.3.5928122126713171097Könyv a Fókusz Online ajánlatából

A kommunikációs igazgató elmondása szerint a magyar kormány csak akkor kezdett el érdeklődni az Egyesült Államoknál, amikor a román sajtóban megjelent, hogy a constantai támaszpont nem az afganisztáni műveletekre, hanem egy Irak elleni esetleges támadásra szolgál. Magyarország ekkor diplomáciai szempontból súlyosnak számító felszólítást intézett az Egyesült Államok kormányához, amelyben arról érdeklődött, hogy valóban igazak-e ezek a hírek - mondta Matyuc. Ez a jegyzék pénteken érkezett meg a magyar kormányhoz a budapesti amerikai nagykövetség közvetítésével. (Megkerestük a nagykövetséget is, ahol közölték, hogy a jegyzék átadásán kívül semmilyen szerepük nem volt az ügyben.)

A honvédelmi tárca kommunikációs igazgatójának közlése szerint nem történhettek a február 20-i esethez hasonló átrepülések. Ha történt volna ilyen, az a forgalmi adatokból egyértelműen kiderült volna - tette hozzá Matyuc.

Juhász Ferenc honvédelmi miniszter a parlament honvédelmi bizottságának szombati rendkívüli ülésén számolt be arról, hogy a február 20-án átrepült amerikai tankergép és a hat helikopter megsértette az ország szuverenitását. Az Országgyűlés 2001 őszén született döntése ugyanis csak az afganisztáni műveletekben részt vevő amerikai gépeknek adott felhatalmazást a légtér használatára. A február 20-án áthaladó helikopterek azonban a romániai Constantában található bázisra repültek, amely az Irak elleni esetleges támadás egyik gyülekezőhelyeként működik.