A Legfelsőbb Bírósághoz kerülhet az OCÖ-elnökválasztás ügye

Vágólapra másolva!
A Cigány Szervezetek Országos Szövetsége a Legfelsőbb Bírósághoz fordul, ha hétfőig nem tudnak egyeztetni Horváth Aladárral, akinek önkormányzati elnökké választását jogtalannak tartják. A szervezet elnökének, Kövesi Vilmosnak több kifogása is van a szerdai cigány önkormányzati elnökválasztás ellen, és szerinte titkos szavazáson ő kapta volna meg a szavazatok többségét.
Vágólapra másolva!

Törvénytelennek tartja a szerdai cigány önkormányzati elnökválasztást a Cigány Szervezetek Országos Szövetsége CSZOSZ), ezért hétfőn a Legfelsőbb Bírósághoz fordulnak, ha addig nem tudnak megegyezni a szerdán az Országos Cigány Önkormányzat elnökévé választott Horváth Aladárral. A CSZOSZ ezzel saját választási partnerének a megválasztását kérdőjelezi meg. A szervezet pénteki sajtótájékoztatóján jelen volt a választáson ellentétes oldalon álló Lungo Drom két képviselője is.

A CSZOSZ szintén tagja volt annak a választási szövetségnek, a Demokratikus Roma Koalíciónak, amely a március elsejei megismételt cigány önkormányzati választáson elsöprő győzelmet aratott. A DRK tagjai között már a választás előtt is vita alakult ki arról, melyik szervezet adja az önkormányzat elnökét. Az önkormányzat szerdai alakuló ülésén - ahonnan a CSZOSZ képviselői kivonultak - végül a Roma Parlament politikusát, Horváth Aladárt választották meg elnöknek.

A történtek ellenére a CSZOSZ továbbra is a Demokratikus Roma Koalíció tagja marad és a következő négy évet nem ellenzékben kívánják eltölteni - hangsúlyozta Kövesi Vilmos a CSZOSZ vezetője, aki elmondta, hogy a CSZOSZ-nek 19 tagja van az OCÖ-ben, rajtuk kívül a két Lungo Dromos képviselő, valamint még egy képviselő szerint illegitim volt az OCÖ alakuló ülése és elnökválasztása (az OCÖ-ben 53 képviselő van). Kövesi Vilmos szerint titkos szavazás esetén ő lenne az esélyes az elnöki posztra.

Kövesi Vilmos szerint a szerdai választással kapcsolatban több kérdés is jogi problémákat vet fel: egyrészt a meghívókat nem az előírt nyolc, hanem mindössze az ülés előtt három nappal küldték ki az új OCÖ tagjainak, másrészt rányomtatták azokra az ő nevét is, belegyezése nélkül. Ezenkívül a CSZOSZ álláspontja szerint az elnökválasztáshoz a megválasztott 53 képviselő kétharmadának kellett volna módosítani az ÖCÖ Szervezeti és Működési Szabályzatát. Ez azonban Kövesi Vilmos szerint nem történt meg. A kifogások alapján a CSZOSZ szakértői - köztük Kolláth György alkotmányjogász - megvizsgálva az OCÖ Szervezeti és Működési Szabályzatát, arra a következtetésre jutottak: az abban foglaltak szerint benyújtható óvás a szerdai döntés ellen. A CSZOSZ ezért az alakuló ülést megismétlését akarja elérni.

A szerdán megválasztott Horváth Aladár viszont törvényesnek tartja a szerdai elnökválasztást. Amint a Roma Sajtóközpontnak elmondta: nem zárkózik el a párbeszédtől, de "politikai egyeztetésre" nincs felhatalmazása a közgyűléstől.

Kövesi Vilmos pénteken tagadta azt a korábbi információt, hogy egy CSZOSZ képviselő tettleg bántalmazta a másik tömörüléshez tartozó Kolompár Lászlót. Kövesi úgy tudja: a CSZOSZ képviselője nem vett részt verekedésben, hanem a másik tömörülés két képviselője verekedett össze egy belső vita során.