Már csak néhány magyar újságíró van Irakban

Vágólapra másolva!
A magyar diplomácia szerint George Bush amerikai elnök hajnali televíziós beszéde, amelyben ultimátumot inézett Szaddámhoz, ismételt esély arra, hogy az iraki válságot békés eszközökkel lehessen rendezni. A Külügyminisztérium arra kéri a magyar állampolgárokat, hogy semmiképpen se utazzanak Irakba és a térségbe. Az országban jelenleg néhány magyar állampolgár tartózkodik.
Vágólapra másolva!
Csütörtök hajnalban jár le az ultimátum/nagyvilag/20030318csutortok.html

A magyar diplomácia mindig is az iraki válság békés rendezéséért szállt síkra, és a maga eszközeivel, lehetőségeivel folyamatosan ezt próbálta elősegíteni - mondta Tóth Tamás külügyi szóvivő, aki szerint Bush beszéde újabb esélyt jelenthet a békés rendezésre. Bush a kedd hajnali beszédében 48 órát adott az iraki vezetőnek, Szaddám Huszeinnek arra, hogy önkéntes száműzetésbe vonuljon, ezzel megkímélve az országot attól, hogy az USA és szövetségesei támadást indítsanak.

A támadás megindításáig a magyar Külügyminisztérium nem foglal állást azzal kapcsolatban, hogy vajon nem ütközik-e a nemzetközi jog alapelveivel egy ENSZ-felhatalmazás nélküli háború. Egyes vélemények szerint azonban a korábbi ENSZ-határozatok (az első Öböl-háború előtt elfogadott 678-as, a háború után kelt, a tűzszüneti feltételeket tartalmazó 687-es, valamint a tavaly novemberben elfogadott, Irakot a leszerelés elmulasztása esetére súlyos következményekkel fenyegető 1441-es biztonsági tanácsi határozat) együttesen megteremtik a jogalapot a fegyveres beavatkozáshoz.

A Külügyminisztérium arra kér minden magyar állampolgárt, hogy saját biztonsága érdekében semmiképpen se utazzon Irakba és a térségbe, mert a konzuli szolgálat érdekérvényesítő képessége elsősorban Irak területén igen korlátozott - közölte Tóth Tamás. Korábban még csak arra kérte a külügy a magyar állampolgárokat, hogy csak halaszthatatlan ügy miatt utazzanak a térségbe. Az országban jelenleg néhány magyar állampolgár tartózkodik, valamennyien újságírók.