Európában a magyarok élnek a legrövidebb ideig

Vágólapra másolva!
Az Országgyűlés előtt levő, a gyermekek és az ifjúság helyzetéről szóló jelentés szerint 2001-re csökkent a veszélyeztetett gyerekek száma. A jelentés ugyanakkor sok hiányosságot mutat a gyermekvédelmi gondoskodásban élő fogyatékos gyerekek ellátását illetően. A gyerekek egészségi állapota viszont évek óta romlik, és a születéskor várható élettartam még a közép-kelet-európai mutatókat is alulmúlja.
Vágólapra másolva!

Az Országgyűlés hétfőn szavaz "A gyermekek és az ifjúság helyzetéről, életkörülményeik alakulásáról és az ezzel összefüggésben a 2001. évben megtett kormányzati intézkedésekről" szóló jelentés elfogadását támogató határozati javaslatról. A jelentést a Gyermek-, Ifjúsági és Sportminisztérium egy 1995-ös döntés nyomán minden évben elkészíti.

A jelentés teljes szövegehttp://www.mkogy.hu/irom37/1861/1861.htm

A jelentés rögzíti, hogy az 1999-es mélypont óta 2000-ben és 2001-ben is nőtt a szülési kedv. Mindkét évben 1000 főre körülbelül tíz születés jutott. A halálozás azonban továbbra is magasabb a születéseknél, sőt 2001-ben az előző évhez képest valamelyest csökkent az élveszületések száma. A jelentés kitér arra is, hogy az élveszületések számának kilencvenes években tapasztalható visszaesése Lengyelországban és Csehországban még a magyarországinál is nagyobb volt.

2001 februárjában a magyar népesség 17 százaléka volt 14 éves vagy annál fiatalabb gyermek, a 22 százaléka pedig a 15-29 éves korosztály tagja. Ez utóbbi korcsoportban a házasságkötési kedvet is vizsgálták, amely visszaesett az 1998-as szintre. A 20-24 éves korosztálynak közel egyhetede él házasságban, míg az idősebbek, a 25-29 évesek 45 százaléka.

A kormányzati intézkedések között a jelentés elsőként említi a családtámogatási rendszert. Ennek elemei szüléskor az egyszeri anyasági támogatás, a gyes és a gyed, a rendszeres családi pótlék, az iskoláztatási támogatás, közvetett módon pedig a személyi jövedelemadó keretében igénybe vehető családi adókedvezmény a hátrányos helyzetű családoknak. Utóbbiakat kiegészítő családi pótlék is megilleti - rögzíti a jelentés.

2001-ben a minden családnak járó, a társadalombiztosítás közreműködésével folyósított családi támogatások összege 238 milliárd forint volt, ami majdnem 8 milliárd forinttal több, mint egy évvel korábban. Érdekes adat ugyanakkor, hogy a gyedet 100 ezer helyett 2001-ben már csak 74 ezren vettek fel.

A Szociális és Családügyi Minisztérium emellett 2001-ben különböző családpolitikai pályázatokat is indított, amelynek célja a házasságra felkészítő és családi közösségépítő programok, a családokat segítő szolgáltatások, illetve a csoportvezető és animátorképzési programok támogatása volt. Az 1677 programra összesen közel 600 ezer forint támogatást adott a minisztérium.