Az MSZP-hívek fele korruptnak tartja a kormányt

Vágólapra másolva!
A felnőtt lakosság közel kétharmada gondolja úgy, hogy a Medgyessy-kormány idején is történtek már korrupciós ügyek - derül ki a Gallup márciusi közvélemény-kutatásából. Elsősorban a fideszesek vélik úgy, hogy történtek hivatali visszaélések, de a szocialista szavazóknak is több mint fele ezen a véleményen van. A felmérés szerint a lakosság harmada kevesebb korrupciós ügyre számít a jelenlegi kormányzati ciklusban, 36 százalék szerint ugyanannyi visszaélés fog történni, és csak 14 százalék gondolja úgy, hogy a Medgyessy-kormány korruptabb lesz, mint elődje.
Vágólapra másolva!

A Gallup közvélemény-kutató cég március 7. és 12. között reprezentatív felmérést készített a felnőtt lakosság körében, amelynek során a kormányzati korrupcióval kapcsolatban tett fel kérdéseket. A közvélemény-kutatást Kiss Elemér kancelláriaminiszter távozása után két héttel, az üvegzsebtörvény parlamenti általános vitájának lezárulta után készítették.

A Gallup honlapjahttp://www.gallup.hu

A megkérdezettek közel kétharmada, 64 százaléka vélte úgy, hogy a Medgyessy-kormány ideje alatt is történtek kormányzati korrupciós esetek. Mindössze 16 százalék gondolta úgy, hogy ilyen ügyek nem voltak, a megkérdezettek 20 százaléka pedig nem akart vagy nem tudott válaszolni. A Fidesz szimpatizánsainak 74 százaléka válaszolta azt, hogy történtek hivatali visszaélések a Medgyessy-kormányban. A szocialista táboron belül kisebb ez az arány, ugyanakkor az MSZP-támogatóknak is több mint fele, 55 százaléka vélte úgy, hogy voltak korrupciós esetek a kormányban.

Kevesen gondolják viszont azt, hogy az új vezetés korruptabb lenne, mint az előző kormány. 35 százalék válaszolt úgy, hogy a mostani kormány működésében ugyanannyi a korrupciós eset, mint az Orbán-kormányban, és nagyjából ugyanennyien - 34 százalék - vélték úgy, hogy ebben a kormányban kevesebb hivatali visszaélés történt. Érdekesség, hogy a Fidesz-választóknak csak 26 százaléka gondolja úgy, hogy a Medgyessy-kormány korruptabb, mint az előző vezetés, 13 százalékuk pedig egyenesen azt válaszolta, hogy a mostani kabinet idején kevesebb hivatali visszaélés történik.

A lakosság 36 százaléka véli úgy, hogy a jelenlegi kormányzat idején ugyanannyi korrupciós eset fog történni, mint 1998 és 2002 között - állapította meg a Gallup felmérése. Valamivel kisebb - 31 százalék - azok aránya, akik szerint kevesebb visszaélés várható, és mindössze 14 százalék számít arra, hogy a Medgyessy-kormány korruptabb lesz, mint elődje.

A közvélemény-kutatás kitért arra is, hogy ez a vezetés vajon eredményesebben fogja-e ellenőrizni a közpénzek felhasználását vagy sem. A felmérés szerint a lakosság mintegy fele úgy véli, a jelenlegi kormány sikeresebb lesz ezen a területen. A válaszadók harmada ennek az ellenkezőjére számít, a megkérdezettek 20 százaléka pedig nem adott választ a kérdésre.

A Gallup felmérése foglalkozott a Miniszterelnöki Hivatalon belül működő közpénzügyi államtitkársággal is. A közpénzek felhasználásának ellenőrzésére létrehozott államtitkárságról a megkérdezettek fele hallott, közülük 40 százalék tudott arról, hogy az államtitkárságot Keller László vezeti. A válaszadók kétharmada vélte úgy, hogy az ellenőrzésnek nemcsak az Orbán-kormányra, hanem a mostani vezetésre is ki kellene terjednie, sőt mindössze 9 százalék gondolta azt, hogy az államtitkárságnak az 1998 és 2002 közötti ügyekkel kellene foglalkoznia.

A lakosság közel fele - 47 százalék - szerint az államtitkárság tevékenységét pártpolitikai szempontok is befolyásolják - derül ki a felmérésből. Csak 23 százalék gondolja úgy, hogy a Keller vezette hivatal pártatlanul végzi munkáját, a megkérdezettek 29 százaléka pedig nem kívánt választ adni a kérdésre. Nem meglepő, hogy a Fidesz-táboron belül nagyobb azok aránya, akik szerint politikai befolyás alapján működik az államtitkárság, figyelemre méltó ugyanakkor, hogy a szocialista választók 41 százaléka is ugyanezen a véleményen van.

A kancelláriaminiszter lemondásáról a megkérdezettek 78 százaléka hallott. A Gallup felmérése kitért arra is, hogy a válaszadók szerint mi kényszerítette ki Kiss Elemér miniszter távozását. 32 százalékuk úgy vélte, hogy a sajtó, 27 százalék szerint pedig az ellenzéki pártok bírálatai miatt kellett távoznia a miniszternek.