Vágólapra másolva!
Tíz év börtönbüntetésre ítélte Dietmar Clodót a Legfelsőbb Bíróság csütörtökön. A jogerős ítélet helybenhagyta a Fővárosi Bíróság 2001. decemberi elsőfokú döntését az ügy többi vádlottjának esetében is. A bombagyárosként elhíresült férfit és társait bűnszervezet tagjaként elkövetett, robbanóanyaggal és lőfegyverrel való visszaéléssel vádolták.
Vágólapra másolva!
Forrás: MTI
Forrás: MTI

A Legfelsőbb Bíróság csütörtökön kihirdetett ítéletében helybenhagyta a Fővárosi Bíróság közel másfél évvel ezelőtti döntését, és tíz év börtönbüntetésre ítélte a bombagyárosként elhíresült Dietmar Clodót. A bíróság Clodo társait, Leonyid Kolcsinszkijt és Vlagyimir Volkovot 8, illetve 5 évre ítélte.

A bombagyárosként emlegetett Dietmar Eduard Clodo és két társa ügyében a Fővárosi Bíróság 2001 decemberében hozott elsőfokú ítéletet, mely ellen az ügyészség súlyosbításért, a védelem pedig felmentésért, illetve enyhítésért fellebbezett a Legfelsőbb Bíróságon.

Az ügyészség bűnszervezet tagjaként elkövetett robbanóanyaggal és lőfegyverrel való visszaéléssel vádolta a német férfit és társait. A vádlottakat 1998 júniusában egy pilisszentlászlói családi házban fogta el a rendőrség, miután Leonyid Sztecura maffiajellegű bűncselekménnyel vádolt ukrán származású vállalkozó bejelentést tett Clodo bombagyáráról.

Nem találtak tárgyi bizonyítékot Papa ellen/itthon/20030114nincs.html

A perben döntő bizonyítékként szolgált a Clodót és társait lebuktató fedett rendőrnyomozó írásos vallomása és Sztecura beszámolója. Az eljárás során terhelő vallomást tett Clodo ellen Sándor István, a KBI volt felderítő tisztje is, aki ellen egy másik, szigorúan titkos minősítésű büntetőeljárás folyik.

Clodót közel öt éve - 1998 júniusában - tartóztatták le az azóta megszűnt Központi Bűnüldözési Igazgatóság emberei, miután egy általa bérelt pilisszentlászlói családi házban profi módon felszerelt, robbanószerkezetek készítésére alkalmas laboratóriumot találtak, nagy mennyiségű lőszerrel és robbanóanyaggal.

Lefoglaltak többek között több kisméretű távirányítóval működtethető szerkezetet, valamint egy 6 kilogrammos amóniumnitrátot tartalmazó csavarokkal és fémdarabokkal megnövelt hatóerejű bombát is, továbbá 14 kilogramm más robbanóanyagot. A lefoglalt eszközöket és anyagokat nem sikerült konkrét robbantásokkal összefüggésbe hozniuk a nyomozóknak.

Az üggyel kapcsolatban eredetileg hat személyt vettek őrizetbe, azonban Tatjana V., Gabriella C. és O. Sándor ellen bizonyítékok hiányában megszüntették az eljárást. Dietmar Clodót személyét a német rendőrség összefüggésbe hozta Jan Philipp Reemtsma hamburgi milliárdos elrablásával is.