Nemválasztással gyarapítaná a magyart Czeizel

Vágólapra másolva!
Czeizel Endre genetikus kezdeményezte az egészségügyi tárcánál, tegyék lehetővé, hogy a szülők megválaszthassák még a fogantatás előtt gyermekük nemét. A genetikus szerint így nőne a születések száma. Kökény Mihály egészségügyi politikai államtitkár azonban korainak tartja a javaslatot.
Vágólapra másolva!

Czeizel Endre genetikus a Magyar Nemzetnek azt mondta: szerinte több szülő vállalna akkor a meglévő vagy meglévők mellé újabb gyereket, ha az biztosan ellenkező nemű lenne. Vagyis a genetikus a gyermek nemének megválasztását az első gyermek születésekor még nem engedné.

A genetikus arra hivatkozott, hogy Ausztráliában is bevezették a módszert a kormányzati népesedéspolitika részeként. Emellett az Egyesült Államokban és Belgiumban élnek ezzel a lehetőséggel.

A módszer lényege, hogy az X és az Y kromoszómával rendelkező ivarsejteket szétválasztják. Ezután a kiválasztott ivarsejttel mesterséges úton, beültetéssel termékenyítik meg a leendő anyát.

Kökény Mihály, az Egészségügyi, Szociális és Családügyi Minisztérium politikai államtitkára még nem látta Czeizel javaslatát. Az [origo]-nak azt mondta: a világon kevés helyen engedélyezik a gyerek nemének előzetes megválasztását. Hozzátette: a tárcánál is működik egy humán genetikai bizottság (amely eredetileg a klónbizottság volt), mivel a humán reprodukciós genetika terén még rengeteg tennivaló van Magyarországon. A szakértők, egyházak képviselői, civil szervezetek szerint genetikai törvényt kell alkotni.

Az államtitkár szerint a gyermek nemének megválasztásához nem a szakmai feltételrendszer okozná a problémát, hanem az, hogy a társadalomban, szakmai közvéleményben sok az előítélet ez ügyben. "Óvatosan kell kezelni ezt a kérdést, hiszen már a dajkaterhesség engedélyezése ellen is sokan tiltakoztak, így végül ki is vették a törvényből" - mondta. "A jogi szabályozás nem mehet az elé, amit a társadalom elfogad" - vélte Kökény, aki szerint ezért korai egy ilyen elképzelés felvetése.

A jelenlegi jogszabályok szerint csak akkor választható meg a gyermek neme, ha a szülőknek nemhez kötődő, örökletes genetikai betegségük van, ilyen például a vérzékenység. A nemválasztást ezen az egy eseten kívül tiltja az egészségügyi törvény, az oviedói nemzetközi egyezmény, amit tavaly írt alá Magyarország és a büntető törvénykönyv is. Utóbbi 5 évig terjedő börtönbüntetéssel sújtja a nemválasztás tiltott eseteit.