Cigánytelepek mellett bűzölögnek a szemétlerakók

Vágólapra másolva!
Egy minisztériumi felmérés szerint minimum 50 olyan cigánytelep van az országban, amely közvetlen szomszédságában sokszor az egészségre is veszélyes szemétlerakó üzemel. Pest megyében az acsai, a bagi, a monori és a pomázi cigánytelepeken Hepatitis A járványt észleltek.
Vágólapra másolva!

Magyarország félszáz cigánysorán áldatlan állapotok uralkodnak: ezrek élnek bűzben, gyakran fertőzésveszélynek kitéve - írja a Magyar Hírlap. Aki teheti, az ablakot sem nyitja ki, de azt nem tudják megakadályozni, hogy a gyerekek az udvaron játsszanak. A tápiószecsői telep mellett létesített, engedélyek nélkül működő szemétlerakó gödör 200 ember mindennapjait keseríti meg: a háztartási szeméttől az állati tetemekig mindent a cigánytelep szomszédságába hordanak. A bogarak és a patkányok egyre nagyobb gondot okoznak az utcabelieknek, gyakoriak a megbetegedések, sokan panaszkodnak asztmára, allergiára. A helyi cigány kisebbségi önkormányzat panasza nyomán az elmúlt hetekben az ÁNTSZ és a környezetvédelmi felügyelet is vizsgálatot indított. A felügyelet a napokban a lerakó megszüntetésére kötelezte az önkormányzatot.

A Környezetvédelmi Minisztérium hat évvel ezelőtti felmérése szerint csaknem százezer ember él a tápiószecsői cigánysorhoz hasonló körülmények között. A Világbank magyarországi Regionális Irodájának 1999-es jelentése szerint a cigánytelepek állapota járványügyi szempontból is fokozott közegészségügyi kockázatot jelent. A Pest Megyei ÁNTSZ adatai szerint a fertőző májgyulladásban megbetegedők szinte kizárólag romák, akik gyakran a szeméttelepek mellett élnek. Az utóbbi időben Pest megyében az acsai, a bagi, a pomázi telepeken, de Örkényben, Érden és Kakucson is felütötte fejét a Hepatitis A járvány.

A környezetvédelmi tárca adatai szerint az üzemelő 1367 szilárdhulladék-lerakó közül majdnem minden második illegálisan működik. A törvény tiltása ellenére sokszor találhatók állati maradványok is a lerakókon - mondta a Roma Sajtóközpontnak Madarász Csaba, a minisztérium munkatársa.

A tárca neve elhallgatását kérő munkatársa szerint az önkormányzatok passzivitása is okolható még mindig működő illegális szeméttelepekért, a környezetvédelmi tárca ugyanis különített el 800 millió forintot a környezeti károk felszámolására, ezt azonban igényelni kéne az önkormányzatoknak.