Paks: a tisztítást végző cég tovább vizsgálódna

Vágólapra másolva!
További vizsgálatokat lát szükségesnek a FRAMATOME ANP németországi központja a paksi üzemzavar ügyében. Wolfgang Preyer, a cég kommunikációs vezetője azt mondta az [origo]-nak, hogy több tényezőt kell részletesebben megvizsgálni, különös tekintettel arra, hogy korábban nem volt probléma az április 10-én megsérült tisztítótartály használatakor. A paksi atomerőműben lefolytatott vizsgálat szerint ugyanakkor a súlyos üzemzavar egyértelmű oka a cég által készített tisztítótartály hűtő- és ellenőrző rendszerének tervezési hibája: a hőtani számításokat ugyanis nem helyesen végezték el.
Vágólapra másolva!

A FRAMATOME ANP (FANP) szerint még korai lenne a felelősséget megállapítani a paksi üzemzavar ügyében. A cég németországi központjának kommunikációs vezetője, Wolfgang Preyer az [origo]-nak azt mondta, további vizsgálatok szükségesek ahhoz, hogy megállapítsák, ki és mennyire felelős a Pakson történtekért.

Wolfgang Preyer szerint az üzemzavar tényezői között több olyan is van, amit részletesebben meg kell vizsgálni. A kommunikációs vezető ezek közé sorolta a tisztítótartály konstrukcióját, különös tekintettel annak előírásaira, továbbá a tisztítóeljárás lefolytatását, valamint a tisztítótartályra rákapcsolt hűtőrendszer teljesítményét. Ezek a FANP szerint egymással összefüggő tényezők, amiket tovább kell vizsgálni, különösen annak fényében, hogy a korábbi öt alkalommal - amikor ezt a tisztítótartályt használták Pakson - nem merült fel probléma.

A Paksi Atomerőmű vezérigazgatója, Kocsis István által hétfőn ismertetett vizsgálat megállapításai szerint ugyanakkor a fűtőanyagkötegek tisztítási művelete során bekövetkezett súlyos üzemzavar egyértelmű oka a FRAMATOME ANP (FANP) által tervezett, gyártott és üzemeltetett tisztítótartály hűtő- és ellenőrző rendszerének tervezési hibája, amelyet a többszintű magyar ellenőrzési és engedélyezési rendszer sem tárt fel. Kocsis szerint a FANP a hőtani számításokat nem helyesen végezte el, emellett a tervező a rendszer műszerezettségét nem úgy oldották meg, ahogyan az szükséges lett volna.

Az igazgató szerint a technológia tervezési hiányosságait, egyúttal a francia-német cég felelősségét a paksi atomerőmű és a FANP szakembereiből álló közös vizsgálóbizottság állapította meg és foglalta jegyzőkönyvbe. A paksi atomerőmű kárigényének érvényesítésével kapcsolatban a vezérigazgató elmondta, a céggel fennálló szerződés biztosítja, hogy a paksi atomerőmű jogi úton járjon el, azonban első lépésként a tárgyalásos megoldást választják.

A vezérigazgató szerint annak érdekében, hogy az április 10-i üzemzavarhoz hasonló rendellenesség ne fordulhasson elő, felülvizsgálják az atomerőmű engedélyezési és ellenőrzési tevékenységét. Emellett sor került a vonatkozó eljárásrendek vizsgálatára és a reaktorcsarnok szellőzésének felülvizsgálatára is.