Traffipax: marad az önkéntes bevallás

Vágólapra másolva!
A Belügyminisztérium letett arról a korábbi szándékáról, hogy traffipaxfelvételen rögzített szabálysértések miatt kényszerítse az autótulajdonosokat a vezető adatainak megadására. Így továbbra sem lehet büntetni azt, aki arra hivatkozik, hogy egy hozzátartozója vezette az autót, akit nem szeretne megnevezni.
Vágólapra másolva!

Gyorshajtás miatt évente átlagosan mintegy 250 ezer autóssal szemben intézkednek, és körülbelül negyvenezer esetben tesznek feljelentést, többnyire traffipax által készített fotó alapján - írja a Népszabadság. Emellett tízezerre tehető azok száma, akiket tilos jelzésen áthaladva fényképeznek le. Ha őket a szabálysértés elkövetésekor nem állítják meg és nem írják fel adataikat, könnyen elkerülhetik a felelősségre vonást, hiszen elég, ha kijelentik: rokonuk vezetett, rájuk pedig senki nem köteles terhelő nyilatkozatot tenni.

A kiskaput a Legfelsőbb Bíróság 2001-es határozata nyitotta meg, amikor kimondta: a rendőrségnek a fotó alapján indult eljárás esetén a jármű tulajdonosával közölnie kell az adatkérés okát, ugyanakkor mindenkit figyelmeztetni kell arra, hogy közeli hozzátartozóját nem köteles megnevezni. A BM illetékesei ezt követően jogszabály-módosítást dolgoztak ki: e szerint az adatszolgáltatás megtagadása esetén a tulajdonost menetlevél vezetésére köteleznék - ezzel elérték volna, hogy a következő esetben egyértelmű legyen, hogy ki vezette az autót. Ezt az elképzelést azonban a tárca mostani vezetői elvetették, és a minisztériumban a lap kérdésére csak annyit közöltek: szabálysértéskor a rendőr állítsa meg az autót, jegyezze fel a vezető adatait, vagy fényképezzen szemből, hogy a volán mögött ülő személy felismerhető legyen, a menetlevél bevezetésére ugyanis nincs jogi lehetőség.