Háromszorosára nőtt a vesztegetések száma

Vágólapra másolva!
Általában csökkent az ismertté vált bűncselekmények száma 2003 első negyedévében a tavalyi hasonló időszakhoz képest, ám több kategóriában is jelentős növekedés figyelhető meg. Az egységes rendőrségi és ügyészségi bűnügyi statisztika adatai szerint ötödével nőtt az emberölések, közel háromszorosára pedig a vesztegetések száma. Figyelemre méltó, hogy az amúgy csökkenő számú gazdasági bűncselekmények által okozott kár is több mint kétszeresére nőtt. Az ügyészségi nyomozó hivatalok jóval eredményesebbek voltak nyomozásaik során, mint a rendőrök - igaz, a rendőrökhöz képest nagyságrendekkel kevesebb ügyben kellett vizsgálódniuk.
Vágólapra másolva!

10,4 százalékkal kevesebb bűncselekmény (96 070) vált ismertté idén az első negyedévben, és százezer lakosra 108-cal kevesebb (946) bűncselekmény jutott, mint a tavalyi hasonló időszakban - derül ki az egységes rendőrségi és ügyészségi bűnügyi statisztika adataiból.

Az általános csökkenés ellenére azonban nagymértékben (18,4 százalékkal) nőtt a személy elleni bűncselekmények száma. Az emberölések száma ötödével nőtt, míg az emberölési kísérletek száma ugyanennyivel csökkent a vizsgált időszakban. A tavalyi 44 helyett 2003 első három hónapjában 53 embert gyilkoltak meg, míg 40 helyett csupán 32 esetben történt emberölési kísérlet.

A közlekedési bűncselekmények száma kismértékben (3,3 százalékkal) csökkent. Csak az ittas vezetések száma esett vissza ennél nagyobb mértékben (5,5 százalékkal) tavalyhoz képest, emelkedett azonban a halált okozó gondatlan baleseteké, 6,7 százalékkal.

Nem nőtt jelentősen ugyanakkor az erőszakos közösülések száma, kettővel több (66) volt az idei év első három hónapjában. Az ilyen ügyeket is magába foglaló házasság, család, ifjúság és a nemi erkölcs elleni bűncselekmények száma összesen 4,8 százalékkal csökkent, 1109 ilyen eset volt.

Háromszorosára nőtt a vesztegetések száma

Jelentősen, közel háromszorosára nőtt azonban a vesztegetések száma, az államigazgatás, igazságszolgáltatás és a közélet tisztasága elleni bűncselekmények kategóriáján belül. Míg 2002 első három hónapjában csupán 134 esetben vesztegettek meg hivatalnokokat, idén április végéig 393 ilyen eset történt.

Az év első negyedében 3204 gazdasági bűncselekményt követtek el, azaz 5 százalékkal kevesebbet, mint a tavalyi év hasonló időszakában. A pénzhamisítások, valamint az adó- és társadalombiztosítási csalások száma jelentősen, 27, illetve 20 százalékkal csökkent. Az azonban figyelemre méltó, hogy a kisebb számú bűncselekmény ellenére az okozott kárérték jelentősen megugrott (16,3 milliárd forint), több mint kétszerese a tavalyi értéknek (7,6 milliárd)

Tizedével több autót loptak

Az összes ismertté vált bűncselekménynek jelentős részét - kétharmadát - a vagyon elleni bűncselekmények tették ki, számuk az átlaghoz hasonlóan csökkent, 12,6 százalékkal.

Egyre több azonban a jármű önkényes elvételének és a gépkocsilopásoknak a száma. Előbbi 11, utóbbi 10 százalékkal nőtt. Drasztikus mértékben csökkent ugyanakkor a csalások, sikkasztások száma , 41 illetve 37,7 százalékkal. 2003 első három hónapjában 13 százalékkal több alkalommal törtek be, mint tavaly ilyenkor. Az összes vagyon elleni bűncselekményekkel okozott kár 26,7 milliárd forint volt, ami 300 millió forinttal több a tavalyinál.

Csökkent az ismertté vált elkövetők száma

Idén az első negyedévben 2,9 százalékkal kevesebb (27 859) elkövető vált ismertté tavalyhoz képest. A fiatalkorú bűnelkövetők száma 1,7 százalékkal kevesebb, mint tavaly, ők az összes bűnelkövető 9 százalékát (2520 fő) teszik ki. Jelentősen, 16 százalékkal emelkedett az ismertté vált külföldi bűnelkövetők száma (1290).

Kedvező változás, hogy az ismert természetes személyek sérelmére elkövetett bűncselekmények száma 11,6 százalékkal csökkent (55 660).

Az ügyészség jobban nyomozott a rendőröknél

A rendőrség az első három hónapban 104 406 bűncselekmény nyomozását fejezte be, 11,6 százalékkal kevesebbet, mint 2002 hasonló időszakában.

A befejezett nyomozások közül 38 758 esetben ( az összes 37,1 százaléka) vádat emeltek, 62 012 esetben (59,4 százalék) megszüntették a nyomozást, és 3636 esetben (3,5 százalék) más egyéb módon zárták le az ügyeket. Az eredményességi mutató fél százalékkal alacsonyabb volt, mint a tavalyi év hasonló időszakában. Ez azt jelenti, hogy 100 esetből 48-at (47,9 százalék) derítettek fel idén április végéig, tavaly ez az érték 48,4 százalék volt.

Az ügyészségi nyomozó hivatalok tavalyhoz képest jóval több nyomozást fejeztek be. A 2102 befejezett ügy 36,2 százalékkal több, mint tavaly az első negyedévben. Az ügyészségi nyomozó szerveknél kiemelkedően javult a nyomozások eredményességi mutatója is, ez a vizsgált időszakban 83,3 százalék volt, ami 11,3 százalékkal magasabb a tavalyi év első három hónapjában mért adatoknál.