MDF: Trianon is lehetne nemzeti ünnep

Vágólapra másolva!
Az Ifjúsági Demokrata Fórum és a Jobbik szerint az iskolások keveset tudnak Trianonról. Az IDF ezért kezdeményezni fogja a parlamentben, hogy a jövő évtől június 4-én tartsanak minden iskolában megemlékezést és külön történelemórákat Trianonról. A Jobbik emellett azt is szeretné, hogy június 4-ét nyilvánítsák nemzeti emléknappá. Bár az IDF a javaslatot nem támogatja, az MDF nem zárkózott el az ötlettől.
Vágólapra másolva!

Szabó Zsolt, az Ifjúsági Demokrata Fórum elnöke szerint az iskolások keveset tudnak Trianonról. Az MDF infjúsági szervezetének két parlamenti képviselője ezért javaslatot nyújt be a parlamentnek, hogy a jövő évtől június 4-én minden általános- és középiskolában megemlékezést, rendhagyó történelemórát a trianoni eseményekről. Szeretnénk, ha mindenki tudna róla, hogy mi a trianoni események jelentősége - monda Szabó az [origo]-nak.

Az IDF javaslatát támogatja a Jobbik Magyarországért Mozgalom is. A Jobbik az elmúlt években emellett többször azt is kezdeményezte, hogy június 4-ét nyilvánítsa az Országgyűlés nemzeti emléknappá. Ezt a javaslatot azonban az IDF nem támogatja. Szabó Zsolt, az IDF elnöke szerint nem szükséges, hogy a napot iskola-, vagy munkaszüneti nappá nyilvánítsák. Nemzeti ünnepből már így is túl sok van - fogalmazott.

Herényi Károly, az MDF frakcióvezetője az [origo]-nak viszont azt mondta, bár jelenleg nincs egyeztetett álláspont a párton belül a kérdésről, a párt nem zárkózna el eleve egy ilyan javaslat támogatásától. Herényi ugyanakkor kijelentette: nem biztos, hogy október 6., az aradi vértanúk kivégzésének napján kívül is szaporítani kellene a nemzeti gyásznapok számát.

A Fidesz és az MSZP szerint a határok és a magyarság Európai Unión belüli egyesítése megoldást jelenthet a trianoni döntés után kialakult helyzetre. Szájer József, az Országgyűlés fideszes alelnöke szerdai sajtótájékoztatóján a trianoni döntést a magyarság legsúlyosabb tragédiájának minősített. Kijelentette ugyanakkor, hogy Trianon hatását nemzeti összefogással és a határok unión belüli eltüntetésével lehet csökkenteni. Hiller István, az MSZP alelnöke, kulturális miniszter pedig kijelentette: az MSZP-nek fontos, hogy a szomszédos államok is az EU tagjai legyenek, mert ez oldhatná meg a nemzetegyesítést.