Több államtitkár utazásait is cégek fizetik

Vágólapra másolva!
Jelenleg semmilyen előírás vagy ajánlás nincs azzal kapcsolatban, hogy a kormány tagjai milyen esetekben fogadhatják el a külső szervezetek, cégek által fizetett külföldi utakat - derül ki a HVG cikkéből. Legtöbbször az oktatási tárca vezetői utaztak úgy, hogy valamilyen szervezet, cég vagy külföldi kormány állta a költségeket. Az ifjúsági tárca politikai államtitkára is részt vett egy cég által fizetett úton, egy másik, ZTE-Manchester meccsre szóló vállalati meghívást azonban visszautasított. 
Vágólapra másolva!

A Medgyessy-kormány első évében hét minisztérium tizenkilenc vezetője vett részt olyan külföldi úton, amelynek költségeit részben vagy egészben külső finanszírozó állta. A HVG legfrissebb számában megjelent cikk szerint a miniszterek, államtitkárok és helyettes államtitkárok összesen negyvenkilenc alkalommal fogadtak el meghívást támogatott utakra, ez a hivatalos külföldi utak közel tíz százalékát tette ki. A külső finanszírozó az esetek többségében valamelyik külföldi kormány vagy nemzetközi szervezet volt, de előfordultak olyan utak is, amelyek költségeit magáncég állta.

A Cisco-szerződéseket követeli a Fidesz Magyartól/itthon/20030602medgyessy.html

A HVG annak kapcsán kereste meg a minisztériumokat, hogy a közelmúltban vitát váltott ki, hogy az oktatási miniszter és az informatikai tárca politikai államtitkára az amerikai Cisco Systems cég költségein utazott az Egyesült Államokba, miközben az oktatási minisztérium itthon nagy értékű szerződést írt alá a céggel. Az oktatási tárca huszonnyolc, az informatikai tárca nyolc, a Belügyminisztérium nyolc, a környezetvédelmi minisztérium három, a gazdasági minisztérium kettő, a pénzügyi és az ifjúsági tárca egy-egy támogatott útról számolt be.

A Gyermek-, Ifjúsági és Sportminisztériumnál a politikai államtitkár, Mesterházy Attila egyik dublini útját finanszírozta magáncég. Mesterházy tavaly novemberben utazott Írországba az adattárolási rendszerekkel foglalkozó amerikai EMC hazai leányvállalatának, az MHM Computer Hungária Kft.-nek a meghívására. Az államtitkár szerint nincs semmi kivetnivaló abban, hogy a cég állta útjának költségeit, a vállalattal ugyanis sem a tárcának, sem más kormányszervnek nincs kapcsolata. Mesterházy mindössze egy napot töltött az EMC által szervezett dublini konferencián, ezt követően ugyanis az ír sportminisztérium államtitkárával és más sportvezetőkkel tárgyalt.

Az államtitkár a HVG-nek elmondta azt is, volt olyan eset is, hogy visszautasította egy magáncég külföldi útra szóló ajánlatát. Tavaly augusztusban ugyanis a Vodafone felajánlotta, hogy kiutaztatja a Manchester United és a ZTE mérkőzésére. Mesterházy azért nem élt az ajánlattal, mert az esemény nem kötődött hivatalos programhoz, ráadásul olyan cég hívta meg, amely - rendezvények támogatójaként - potenciálisan kapcsolatba kerülhet a tárcával.

Az informatikai tárca helyettes államtitkára, Bakonyi Pétert idén májusban hívták meg az IBM belgiumi szakmai konferenciára előadást tartani. Ez ugyanakkor úgy is felfogható, hogy Magyarország ingyen kapott lehetőséget arra, hogy bemutatkozzon a rangos informatikai szakértők előtt.

Cég fizette László Csaba pénzügyminiszter tavaly júniusi londoni útját is. A repülőjegyet a Budapesti Értéktőzsde Rt. állta, amelyben az állam részesedése nem haladja meg a tíz százalékot.

A HVG-nak nyilatkozó minisztériumok azt is közölték, semmilyen előírás vagy ajánlás nincs arra, hogy milyen szervezetektől és milyen esetekben lehet elfogadni a külföldi meghívásokat. Eddig egyetlen minisztériumban hoztak szabályokat ezen a téren. Miután a Cisco által finanszírozott utazás komoly sajtóvisszhangot és ellenzéki tiltakozást váltott ki, Magyar Bálint oktatási miniszter tárcájánál megtiltotta a "minisztériummal potenciálisan üzleti viszonyba kerülő cégek" meghívásainak elfogadását.