Megszületett a döntés a csepeli kórházról

Vágólapra másolva!
A csepeli és a délpesti kórház összevonásáról döntött a Fővárosi Közgyűlés név szerinti szavazással, az MSZP-SZDSZ-képviselők támogatásával, az ellenzék elutasítása mellett.
Vágólapra másolva!

A többórás vitában ellenzéki és koalíciós oldalról egyaránt szakmai, politikai és érzelmi érveket hangoztattak. Szolnoki Andrea főpolgármester-helyettes előterjesztésében főként az állandóan újratermelődő és jelenleg ismét 300 millió forintra nőtt tartozás miatt szükségszerűnek tartotta az összevonást. Ennek következtében a csepeli kórházban a jövőben csak krónikus betegeket és rehabilitációra szorulókat látnak majd el. Az akut betegellátást a dél-pesti kórházba kerülne át.

Az összevonás után a 430 dolgozó egy részét a helyi szakrendelő és a dél-pesti kórház, sokakat pedig a főváros más egészségügyi intézményei vesznek át. Az összevonás költségét egymilliárd forint körülire becsülik, ez az összeg azonban a városvezetés szerint jóval nagyobb lenne, ha maradna a jelenlegi helyzet. A főváros vállalta, hogy jelentős fejlesztéssel korszerűsíti a csepeli szakrendelőt.

Az ellenzékiek szakmailag hibásnak tartották az előterjesztést. Aggodalmukat hangoztatták amiatt, hogy 150 ezer, döntően idős ember egészségügyi ellátása jóval nehezebb lesz, az általuk bezárásnak tekintett lépés következtében. Emlékeztetettek rá, hogy két éve a főváros még a kórház hosszú távú fennmaradásával számolt.

Hangot adtak annak a véleményüknek is, miszerint ezzel a lépéssel egy lopakodó privatizációt készít elő a városvezetés. Szolnoki Andrea az utóbbit határozottan cáfolta. Tudatta, hogy a helyiek 31 százaléka veszi igénybe a kórházat, amelynek szakmai színvonala, felszereltsége, egy általa idézett szakértő szerint nem elég színvonalas.

Vajda Pál (MSZP) főpolgármester-helyettes az ellenzék felvetéseit demagógiának minősítette. Megjegyezte, hogy amikor a BKV-tól az elmúlt években hétezer embert építettek le, annak nem volt ekkora visszhangja. Úgy vélte, hogy ellentétben a jelenlegi helyzettel, akkor a "proliknak" nem volt elég érdekérvényesítő erejük ahhoz, hogy a nyilvánosságot befolyásolják.

A szavazás során az összevonás ellen voksolt Horváth Gyula fővárosi MSZP-képviselő, csepeli alpolgármester, aki viszont a vitában megállapította, hogy az összevonással a városrész egészségügyi ellátása csak javulhat.