Minipolice az Orczy-kertben

Vágólapra másolva!
A drogellenes világnapra emlékezve rendőrök szerveztek gyerekprogramokat az Orczy-kertben. A belvárosi parkban hetedik és nyolcadik kerületi gyerekek gyakorolhatták a hátraarcot, volt sortűz a levegőbe, továbbá rendőrkutya, rendőrló, rendőrmotor és rendőrbicikli is szórakoztatta a napközis táborba íratottakat.
Vágólapra másolva!

Forrás: [origo]"Hátra arc! Senki nem teszi csípőre a kezét, senki nem csinál semmit!" - utasítja a cseppet sem megszeppent általános iskolásokat egy piros baseballsapkás rendőr az Orczy-kert salakos pályáján. A felszálló porban történik még magas lábemelés és matricázás az alaki gyakorlatoktól pihegő mellkasokra. A váll-lapot imitáló kis matricákat lelkesen gyűjtik a hetedik és nyolcadik kerület azon általános iskolásai, akik éppen ebben a két hétben nyaralnak az Orczy-kertben, napközis táborban. Váll helyett azonban inkább a pólójuk elejére ragasztják a matricákat.

Ahogy a Turisták megkapják a váll-lap-matricát, távoznak is, és jönnek az Indiánok, a Táncosok, a Kézművesek és a többi, 10-20 fős kiscsoport, akik nevüket mind a fakultatívan választott normális hétközi napközis tevékenységükről kapták. Kivétel a mai nap, amikor a rendőrök vették át a gyerekeket. Összesen több mint kétszázan vannak, akik ebben a kéthetes turnusban üdülnek a nyolcadik kerületi közparkban. Ők a kivételes napon többek között Minipolice-igazolványt és papírcsákót is kaphatnak.

"Régen csak úgy szórtuk az ajándékokat, például 'Ne drogozz!' feliratú frizbit, de most játszani kell a nyereményekért." - avat be a részletekbe Oláh László rendőr százados, a BRKF bűnmegelőző osztályának osztályvezető-helyettese. A reggel fél kilenctől délután kettőig tartó játéknak azonban szinte mindenki győztese lesz, és így nyereményt is kap.

A gyerekcsoportok egymásnak adják át a feladatokat a különböző helyszíneken, és mindenütt bejegyzéseket kapnak a névre szóló Minipolice-igazolványukba. Egyszerre kapnak egy-egy feladat után matricás-váll-lapos megerősítéssel előreléptetést és pontokat. A pontokat a nap végén ajándékra válthatják a rendőr-ajándékboltban. A 10 pontos képtől a 100 pontos labdáig terjed a kínálat, miközben a kisautó 40, a szappanbuborék-fújó 80 pontot ér. Tizenegy körül, a feladatok alig felénél járó Turisták csoportban mindenkinek már 40 pontja van.

A feladatok egyszerre jelentenek a rendőri munkát idéző játékokat és helyes viselkedésre oktató teszteket. A rendőri életet idézi a kis tornával járó alakzati formációk gyakorlása, amiről fentebb már szó volt. Később ide tartozik még az öt országra kiterjedő nyomozás egy műkincsrablás ügyében. Minden ország egy napernyős asztal, amelynek árnyékában össze kell rakni egy műtárgyat ábrázoló szétszabdalt képet.

A tesztes játékok közé tartozik a kerékpározás a park KRESZ-pályáján a józsefvárosi kerékpáros rendőrök vezetésével. Vagy például az életvezetési totó, ahol a gyerekek meglepő magabiztossággal kórusban üvöltik egységesen mindig a helyes választ: Neeeem, nem mennek fel apu munkatársához kutyakölyköt nézni, ha erről apu nem tud. Igeeeen, útba igazítják az elhanyagoltan öltözött nénit, de neeeem, akkor sem mennek vele kocsikázni, ha jól öltözött.

Forrás: [origo]A drogok is előkerülnek, mégpedig szó szerint. Egy táskában meg lehet nézni a kellékeket is, cigarettapapírtól a kiskanálig, heroin három színben, hasis filmesdobozban. "A tűket ismerik a legjobban, mert azt szoktak találni az Orczy-kert erdős részein. Már tudják, hogy nem szabad hozzányúlniuk" - mondta egy fiatalember, aki a napközis tábor egyik csoportjára vigyáz, amikor éppen nem rendőrlányok vesznek fel tesztet a gyerekekkel. "Többségük nagyon nehéz családi körülmények között él. Az jó, hogy most megtanulják, hogy az alkoholt meg a cigit is drognak kell tartaniuk. Mi 30 ezer forint büntetést kapunk, ha a közelükben rágyújtunk. Csak ne hátraarcoztatnák őket a porban!" - teszi hozzá az erőszakszervezeteket elvből elutasító gyerekvigyázó.

A különböző életvezetési és drogismereti teszteket a DADA (Drog, Alkohol, Dohány, AIDS - e négy elkerülésére oktat a rendőrök vezette gyerekeknek szóló program) oktató-rendőrei veszik fel. "Ha például pontosan tudja sok gyerek, hogy mekkora, milyen színű, milyen formájú az LSD-bélyeg, akkor LSD-től veszélyeztetettek, mert nyilván sok van a környezetükben" - mondja Oláh arról, hogy a tesztek kiértékelése a rendőröknek is hasznos lehet. A gyerekek elég felkészültek, egyikük hangosan kiabálja a tesztkitöltéskor, hogy "és a mák is kábítószer".

A feladatok között bemutatók szórakoztatnak. A kutyás bemutató csúcspontján gépkarabéllyal sorozatot vető "rossz embert" szerel le a közeg ebe. A kisfiúkat húsz guggolás rémével sem lehet utána eltéríteni a töltényhüvely keresgéléstől a további programok miatt sorakozót hirdető táboroztatóknak.

"Az első sorból senki sem állhat föl, ha nem akar kutyaeleség lenni" - figyelmezteti a mikrofonos rendőr a gyerekeket. "Jön a rossz ember", "Haragszik a kutya a bácsira" - hallani később is a műsor kommentátorát, aki így vonta meg a tanulságot: "A rendőr nem rossz ember, hanem azért van, hogy a bűnözőket elfogja, és nem azért, hogy fölöslegesen molesztáljon titeket."

A rendőrök valóban segítőkészek, és türelmesen a száztizennegyedik gyereket is felültetik a motorra, beültetik az autóba, és a lovak is még hátravannak.

A gyerekek készültek: a drog elleni küzdelem inspirálta rajzaikat és kézműves tárgyaikat Kökényesi Antal jövő keddtől leváltott budapesti főkapitány jutalmazza, és a Teve utcai központban a jövő héten bárki megtekintheti.

Aki pedig rajzával nem nyer, az is kap emléklapot "tiszti fogadalom"-mal, melyben szófogadást fogadnak a Minipolice állományába tartozók szüleiknek és tanáraiknak, végleg lemondanak a rosszalkodásról a tanulás javára, és akkor, ha felnőnek, IGAZI NYOMOZÓ válhat belőlük.

Magyari Péter