Ismert személyek is érintettek a több milliárdos sikkasztásban

Vágólapra másolva!
Kedden több számítógépet is lefoglalt a bankfelügyelet a K&H Equitiesnél, miután kiderült, a korábban becsült több százmilliós helyett, több tízmilliárd forintos veszteség érhette a befektetőket a brókercégnél feltárt visszaélések miatt. A Magyar Hírlap úgy tudja, hogy még egyetlen károsult sem jelentkezett kárigényével a cégnél. A Népszabadság szerint pedig a károsultak 60-70 fős listáján ismert személyiségek is szerepelnek. A Világgazdaság úgy tudja, hogy a károsult ügyfelek között megtalálhatók a Pannonplast-felvásárlásban nyertes szereplők is. Az ügy egyik felelőse, a brókercég vezetője már elismerte a visszaéléseket.
Vágólapra másolva!

A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) kedden rajtaütésszerűen lefoglalta a K&H Equities több számítógépét. Az akciót megelőzően a Nemzetbiztonsági Hivatal vizsgálata jelentős - akkor még több százmilliós mértékűre becsült - sikkasztást tárt fel a cégnél - írja a Magyar Hírlap.

A sikkasztások állítólag a brókercég egyik vezetőjéhez, K. Attilához köthetők, aki a K&H bank egyik - az önkormányzati üzletágat vezető - ügyvezető igazgatója is. Az RTL Klub híradója szerint a cégnél három munkatárs munkaviszonyát felfüggesztették, a külföldön nyaraló K.-t pedig rendkívüli felmondással bocsátották el. A gyanú szerint az igazgató a piaci hozamot 6-7 százalékkal meghaladó extrahozammal kecsegtette a befektetőket, akik közül 60-70 személy pénzének fialtatásában vett részt brókercégével - írja a Magyar Hírlap.

A Népszabadság szerint a 60-70 kárt szenvedett gazdálkodó szervezet és magánszemély névsora kapcsolatba hozható Pannonplast ügyben megindított nyomozással. A lap szerint a listán több ismert személyiség neve is szerepel, akikről még nem tudni, hogy kárvallottak-e vagy más módon érintettek az ügyben. A Fidesz kedden magas szintű egyeztetést tartott a Pannonplast ügyről, erről szerda reggel számol be Rogán Antal frakcióvezető-helyettes - írja a Népszabadság. A Világgazdaság információi szerint a károsult ügyfelek között megtalálhatók a Pannonplast-felvásárlásban nyertes szereplők is.

Az egyéb károsultak kiléte abból a szempontból lehet fontos, hogy piaci szakértők szerint más brókercégek korábbi visszaéléseinél általában fiktív vagy beavatott személyek ügyfélszámláin keresztül valósultak meg a tranzakciók. Brókercégeknél ugyanis - ellentétben a bankokkal - mindig képesnek kell lenniük minden ügyfél követelését kielégíteni, azaz a vagyon náluk letétként és nem betétként van elhelyezve - írja a Világgazdaság. A lap által megkérdezett szakértők szerint a tőkepiaci feltételek ismeretében kidolgozható olyan mechanizmus, amelyet a dokumentumok utólagos előállítása esetén igencsak nehéz tetten érni. A jelen esetben szereplő 60-70 ügyfélszámla elegendő lehet ahhoz, hogy milliárdos nagyságrendet képviselő tranzakciókat feltűnést nem keltő több apró ügyletté porlasszanak - áll a lap cikkében.

Több külső és belső ellenőrzést is megúsztak a sikkasztók

Gulácsi Ferenc, a PSZÁF szóvivője szerint a felügyelet az utóbbi években többször ellenőrizte a bankot és a brókercéget, amelyeket több felügyeleti határozat, sőt feljelentés is követett. A brókercégnél 2001-ben végzett átfogó ellenőrzést egy évvel ezelőtt a banknál folytatták. Utóbbi eredményeképpen - tavaly decemberben - 11 pontban marasztalták el a pénzintézetet, de bírságot nem szabtak ki, csak idén januárban büntették félmillió forintra a bank alapkezelőjét - írja a Magyar Hírlap. A lap szerint brókercégre tavaly júniusban 6,5 millió forintos bírságot róttak ki egy újabb vizsgálatot követően, igaz a felügyeleti határozatokban nem találni sikkasztásokra utaló nyomokat.

Az akár 20 milliárd forintot is elérő - az RTL Klub információi szerint 24 milliárdnak kellene a cég számláján lenni, amiből több milliárd hiányzik - visszaélést végül a belga anyabank, a KBC belső vizsgálata tárta fel. Korábban egyik ellenőrző szerv - sem a K&H, sem a brókercég könyvvizsgálója, sem a PSZÁF - nem talált erre utaló nyomokat.

A belga anyabank, a KBC vezetői a Magyar Hírlap szerint 2003 márciusában személyesen kérték a PSZÁF elnökét, hogy vizsgálják át újból a pénzintézetet, anélkül, hogy erről értesítették volna a K&H-t.

A felügyelet 1999-ben már tett feljelentést az akkor még külön szervezeti egységben működő brókercég egyik vezető posztján levő K. Attila ellen, de a vádat akkor a rendőrség ejtette. A feljelentést a K&H brókercégében akkor feltárt visszásságok miatt tették.

A Pénzügyminisztérium szóvivője megerősítette, a KBC és az ABN-Amro egyik vezetője hétfőn egyeztetett László Csaba pénzügyminiszterrel az ügyben. A lap szerint a külföldi pénzintézetek megerősítették, hogy teljes egészében fedezik a munkatársaik által okozott kárt.