Brókerbotrány: Rogán most Csillag Istvánt kérdezi

Vágólapra másolva!
Rogán Antal szombaton Csillag István gazdasági miniszternek tett fel kérdéseket a brókerbotrány kapcsán. Szerinte a miniszternek válaszolnia kell arra, hogy kinek a javaslatára nevezett ki az Autópálya Kezelő igazgatótanácsába egy olyan szocialista politikust, aki a K&H Banknál is dolgozott. Az ellenzék szerint már három szál mutat egyértelműen az MSZP irányába. Gy. Németh Erzsébet MSZP-s frakcióvezető-helyettes szerint egyetlen szocialista politikus sem érintett a K & H brókercége körüli botrányban.
Vágólapra másolva!
Cikkgyűjtemény a brókerbotrányról/itthon/20030710cikkgyujtemeny.html

Rogán Antal szerint három szál mutat a szocialista kormány és az MSZP irányába a brókerbotrány ügyében. Ezek közül elsőként azt emelte ki, hogy a K&H Equities pályáztatás nélkül 13 milliárd forintnyi közpénzt kapott vagyonkezelésre. Szerinte nem a kedvező ajánlat, hanem a jelenlegi pénzügyminiszter, László Csaba személye az egyetlen ok, amiért a brókercégre esett a választás. A miniszter ugyanis korábban a bank vezérigazgató-helyettese volt.

Második kimutatható szálként Rogán Antal elmondta: "a 13 milliárd forint közpénzből 500 milliót Pannonplast részvények vásárlására használtak fel. A Britton-csoport 500 millió forint hitelhez jutott az államtól azért, hogy azon Pannonplast részvényeket vásároljon, azon nyerészkedjen, majd ezt az összeget később az államnak visszajuttassa".

Rogán szerint "nagy kérdés, hogy ki lehet az a rendkívül befolyásos és gazdag személy, aki nemcsak azt érte el, hogy ezt az 500 millió forintot a Britton megkapja, hanem azt is, - a Népszabadság szombati számában szereplő cikk szerint -, hogy erről az 500 millió forintról olyan visszadátumozott szerződés készüljön, amely eltitkolja a közvélemény elől az ügy valódi tartalmát". Hozzátette: "mi egyelőre csak egy szálat látunk, azt hogy a Brittonnal egy irodában üzemeltette hónapokon keresztül ügyvédi irodáját a belügyminiszter férje, Jegesy András".

A harmadik szál, amely a szocialista kormány irányába mutat, a VIP részvényesek, a különleges befektetők listája. Szerinte ezen a listán televíziós személyiségek, üzletemberek mellett szocialista politikusok is szerepelnek.

A frakcióvezető-helyettes azt kérdezte: "miért maradt csendben a gazdasági miniszter? Mi a válasza Csillag István gazdasági miniszternek arra, hogy miért került pályáztatás nélkül 13 milliárd forint közpénz a brókercéghez? Valóban meghamisították-e az 500 millió forintos szerződést?" Szorgalmazta, hogy Csillag nevezze meg: kik voltak azok, akik felkérték őt arra, hogy az ÁAK igazgató tanácsába delegálja Gáldi György szocialista képviselőt.

"Rogán Antal ma sem mondott igazat, úgy hiszem, hogy egyetlen szocialista politikus sem érintett a K and H brókercége körüli botrányban" - mondta Gy. Németh Erzsébet, az MSZP parlamenti frakcióvezető-helyettese a fideszes képviselő szombati rendkívüli tájékoztatója után. "Amikor észlelte a problémát, a kormány azonnal vizsgálatot indított és ezt követően gondatlanság miatt menesztette az Állami Autópályakezelő Rt. vezérigazgatóját" - mondta Gy. Németh.

Gy Németh megjegyezte: a tisztázás megkönnyítése érdekében tette fel korábban kérdéseit, amelyekre nem válaszolt a Fidesz, ezért azokat ismételten felteszi. Arra vár választ egyebek mellett, hogy "miért kér egy több milliárd forintos sikkasztással gyanúsított bróker politikai menedékjogot a legnagyobb ellenzéki párt frakcióvezetőjétől és miért pont tőle?". A politikus megjegyezte, hogy a sikkasztások nagy részben az előző kabinet időszakára tehetők.

Gy. Németh Erzsébet arra is kíváncsi, hogy "pontosan mikor és milyen minőségben találkozott, tartott kapcsolatot Áder János, a Fidesz frakcióvezetője Kulcsár Attilával, a sikkasztással gyanúsított befektetési tanácsadóval és milyen szerepe volt ebben a kapcsolattartásban Áder János volt kabinetfőnökének és Wermer Andrásnak, a Fidesz volt média-tanácsadójának."

"Arra sem válaszolt a Fidesz, hogy mi a kapcsolat a pénz eltűnése, a K & H brókercége, a Vegyépszer Rt. illetve az autópálya-építésekben résztvevő más cégek, a közbeszerzés nélkül épített autópálya-építések milliárdjai és a Fidesz vezetői között? Milyen szerepe volt ebben Simicska Lajosnak, az APEH korábbi elnökének? Igaz-e, hogy a Kereskedelmi és Hitelbank segítségével 2001-ben és 2002-ben több milliárd forintot utaltak át külföldi off-shore cégek bankszámláira a közbeszerzések nélküli autópálya-építésben résztvevő egyes cégek számláiról?" - folytatta.

"Azt gondolom, a Fidesznek ezekre a kérdésekre kellene válaszolnia, nem pedig vádaskodnia. Néhány napjuk van még ugyan a válaszadásra, de utána - úgy gondolom -, hogy a hallgatás beismerés lesz" - jelentette ki Gy. Németh Erzsébet.