Tömegesen készülnek perre a kismamák

Vágólapra másolva!
Tömegesen érdeklődnek a kismamák a jövedelempótlékkal kapcsolatos további jogi lehetőségek iránt. A közelmúltban államigazgatási pert nyert 3 kismama ügyvédje szerint ugyanis államigazgatási jogkörben okozott kár címén is indíthatnak eljárást azok a kismamák, akik elmaradt jövedelempótlékaikat szeretnék visszakapni. A polgári perben nem csak három, hanem öt évre visszamenőleg és kamatostul követelhetik az elmaradt támogatást az édesanyák. A Pénzügyminisztérium ugyananakkor nem tartja jogosnak a további igényeket.
Vágólapra másolva!

"Rengetegen fordulnak hozzám információ-kéréssel" - mondta az [origo]-nak Radovics Csilla kaposvári ügyvédnő, aki az államigazgatási perben képviselt nemrég három kismamát az elmaradt jövedelempótlékok miatt. Azt nem árulta el az ügyvédnő, hány ügyfele van jelenleg, csupán annyit közölt: sok kollégával dolgozik együtt, konzultál más megyék ügyvédjeivel is. "A hozzánk fordulók döntő többsége perelni fog. Én nem tudok több ügyet vállalni, de kérik tőlem a kollégák számát, akihez fordulhatnak az édesanyák" - tette hozzá az ügyvédnő.

Radovics szerint polgári perben, például államigazgatási jogkörben okozott kár címén is megkísérelhetik érvényesíteni igényüket azok, akik a Legfelsőbb Bíróság (LB) közigazgatási perben hozott döntésével ellentétben nem három, hanem öt évre visszamenőleg kérik az elmaradt jövedelempótlékot, és nem kamatok nélkül, hanem kamattal. "Ha vállalják a perköltséget, a többség meg fogja kapni a pénzt" - állította határozottan az ügyvédnő.

Az államigazgatási jogkörben okozott kár speciális jogcím, több feltételhez kötik az igényt, például hogy a peres fél minden jogorvoslati lehetőséget kimerítsen, megállapítható legyen a vétkes és a jogellenes magatartás. Radovics Csilla szerint a jogellenességet már az előző perekben bizonyították, és a kár is meghatározott összeg: havi 6700 forint.

"Egy dologra mindenesetre jók voltak a perek, rávilágítottak arra, hogy a kodifikációban igen komoly hiányosságok vannak" - állította az ügyvédnő. A jogszabályokat ugyanis időről időre revízió alá kell venni. Általában az igazságügyi tárca feladata megküldeni a tárcáknak azokat a jogszabályokat, amelyeket hatályon kívül kellene helyezni, például mert elévült vagy mert más jogszabállyal ellentétes. "húszezer jogszabály ezt eredményezi" - közölte az ügyvédnő, aki szerint a magyar jogszabályok egy harmadát akár hatályon kívül lehetne helyezni.

A sajtóban megjelent információkkal ellentétben ugyanakkor az ügyvédnő nem járja az országot, hogy felvilágosítsa a szülőket jogaikról. Radovics csupán a hozzá fordulóknak ad tanácsot.

Az ügyvédnő szerint az eljárások nem lesznek hosszúk, mivel minden szükséges okirat rendelkezésre áll. Egyelőre azonban egyik ügyében sincs kitűzve tárgyalási nap. Az ügyvédnő kilátásban helyezte azt is, hogy esetleg az Alkotmánybírósághoz fordul az ügyben.

A Pénzügyminisztérium (PM) ugyanakkor úgy gondolja, hogy nem jogos a kismamák további igénye. A PM szóvivője ugyanakkor nem kívánta kommentálni az ügyvédnő szavait, mint mondta: a bíróság majd dönteni fog az ügyben.