Hibázott a főpolgármester-helyettes

Vágólapra másolva!
A Városháza vizsgálóbiztosa megállapította: nem megfelelően járt el Atkári János főpolgármester-helyettes, amikor saját hatáskörén belül döntött a főváros tartalékának lekötéséről. A szabályok szerint ugyanis a főpolgármesternek kell meghatároznia, mely bankba mekkora összeg helyezhető el. A vizsgálatot a Fidesz kezdeményezte. Az ellenzéki frakció azt is kifogásolta, hogy Atkári decemberben forintra váltotta az euróban lévő tartalékot, és ezzel a párt szerint több mint 200 millió forintot vesztett a főváros.
Vágólapra másolva!

A Fidesz azt kifogásolta, hogy az SZDSZ-es Atkári János főpolgármester-helyettes akkor váltotta át forintra a főváros euróban lévő kötvényeit, amikor a legerősebb volt a forint. Ezzel a főváros több mint 200 millió forintot vesztett az ellenzék szerint. A decemberi átváltásra azért volt szükség a kormánypárti frakciók szerint, mert elfogyott a főváros pénze, más forrás pedig nem volt. A Fidesz ugyanakkor azt is ki akarta vizsgálni, hogy milyen jogai vannak a pénzügyekért felelős főpolgármester-helyettesnek.

A pénzügyi bizottság a Városháza vizsgálóbiztosát kérte fel, hogy az eljárás törvényességét megvizsgálja. A nemrégiben elkészült, 7 oldalas jelentés megállapította, hogy a főpolgármester-helyettes formai hibát vétett.

A vizsgálóbiztos jelentésehttp://www.budapest.hu/engine.aspx?page=20030722_penzugyibizottsagjelentes

"Az önkormányzati törvény értelmében a közgyűlés bizonyos jogosítványokat átruházhat a főpolgármesterre vagy egy bizottságra, de ezek a jogosítványok tovább nem adhatók" - mondta az [origo]-nak Saly Ferenc vizsgálóbiztos. Így az egy bankba elhelyezhető szabad pénzeszközök értékhatáráról a főpolgármester dönt.

Miután Atkári decemberben lehívta a pénzt, a kifizetések után megmaradt összeget visszahelyezte a bankba. Az előírások szerint ilyenkor maximális biztonságra kell törekedni, ennek érdekében pedig meg kell vizsgálni, mi az az összeg, amelyre az adott bank garanciát vállal. Ennél nagyobb összeg nem helyezhető el. Atkári azonban saját hatáskörében állapította meg a limitet, míg erre csak Demszky Gábor főpolgármester lett volna jogosult - áll a vizsgálóbiztos jelentésében. Demszky ugyanakkor nem állapította meg a limitet. A bankok megkeresése és a pénz elhelyezése ugyanakkor szabályos volt.

A vizsgálóbiztos megjegyezte ugyanakkor, hogy miután Demszky később aláírta a meghatározott limitet, az aláírástól számítva jogszerű a pénz elhelyezése, ezzel a probléma ezen része megoldódott.

Azt, hogy a fővárosnak valóban keletkezett-e vesztesége az euró átváltása során, Saly nem vizsgálta. Mint mondta: év közben ezt amúgy sem lehet megállapítani, csak év végén, a zárszámadáskor. Mérlegelni kellene ugyanis többek között azt, hogy más időpontokban mekkora kamatot kaphatott volna az önkormányzat, volt-e más szabad keret, illetve ha nem nyúlnak a tartalékhoz, hanem ehelyett forinthitelt vettek volna fel, akkor annak mekkora lett volna a költségvonzata.

Mitnyan György (Fidesz) szerint a vizsgálóbiztos elsődlegesen Demszky Gábor felelősségét állapította meg, hiszen ő mulasztotta el a limit meghatározását. "A költségvetési rendelet ezen része nem volt végrehajtva, és ezért a közgyűlés előtt Demszky Gábornak felelnie kell" - mondta a fideszes politikus, a XII. kerület polgármestere az [origo]-nak. Mitnyan reméli, hogy a következő közgyűlésen, augusztusban felállhat végre a vizsgálóbizottság, amely megvizsgálja az ügyet. Hozzátette: beadvánnyal fordult a közigazgatási hivatalhoz is, amelytől azt tudakolja: a hivatal észlelt-e visszaélést. "A K&H-ügy fényében különösen gondosan kell eljárni ilyen ügyben. Még nem kaptunk választ arra, mi alapján választották ki az érintett bankokat" - közölte.

A Fidesz által kezdeményezett vizsgálóbizottság felállításáról az MSZP támogatásával június végén döntött a közgyűlés. Az SZDSZ akkor bejelentette, hogy nem vesz részt a munkában. A bizottság dolga lesz kivizsgálni, valóban vesztett-e a főváros 200 millió forintot a Fidesz szerint rossz időben történt átváltás miatt.