Előzetesben a K&H-ügy három gyanúsítottja

Vágólapra másolva!
A Pesti Központi Kerületi Bíróság előzetes letartóztatásba helyzete Rejtő E. Tibort, a K&H Bank volt vezérigazgatóját, Garamszegi Gábort, a Betonút Rt. volt vezérigazgató-helyettesét  és Bitvai Miklóst, az Állami Autópályakezelő Rt. volt vezérigazgatóját. Rejtőt és Garamszegit sikkasztással, Bitvait sikkasztással és magánokirat-hamisítással gyanúsítja a rendőrség. Szökés, elrejtőzés, illetve a büntetőeljárás megnehezítése veszélye miatt helyezte a bíróság előzetes letartóztatásba a gyanúsítottakat. Ez ellen mindhárman fellebbeztek.
Vágólapra másolva!

Előzetes letartóztatásba helyezte a Pesti Központi Kerületi Bíróság a brókerbotrány elmúlt napokban őrizetbe vett három gyanúsítottját vasárnap - közölte a Fővárosi Bíróság. Rejtő E. Tibort, a K&H Bank volt vezérigazgatóját és Garamszegi Gábort, a Betonút Rt. volt vezérigazgató-helyettesét sikkasztással, míg Bitvai Miklóst, az Állami Autópályakezelő Rt. volt vezérigazgatóját sikkasztással és magánokirat-hamisítással gyanúsítja a rendőrség. Szökés, elrejtőzés, illetve a büntetőeljárás megnehezítése veszélye miatt helyezte a bíróság előzetes letartóztatásba a gyanúsítottakat. Ez ellen mindhárman fellebbeztek.

A folytatólagosan, különösen jelentős értékre elkövetett sikkasztással gyanúsított Rejtő E. Tibor az eljárás jelenlegi adatai szerint tudott Kulcsár Attila átutalások révén elkövetett bűncselekményeiről, segítette azokat, és ezért részesedést kapott, összesen mintegy 90 millió forintot. Az előzetes letartóztatás elrendeléséről szóló elsőfokú bírói végzés indoklása szerint alapos a gyanú arra, hogy Rejtő E. Tibor hatáskörét túllépve, a bank belső szabályzatát megszegve arra utasította a K&H Equities brókercég alkalmazottait, hogy Kulcsár Attila ügyfeleinek ne küldjenek kimutatást számláik egyenlegéről. A bankvezető így tette lehetővé, hogy Kulcsár Attila leplezni tudja tevékenységét munkatársai és ügyfelei előtt, és elkövesse a bűncselekményeket.

A szintén folytatólagosan, különösen jelentős értékre elkövetett sikkasztással gyanúsított Garamszegi Gábor a nyomozás eddigi adatai szerint 23 esetben kötött fiktív adásvételi szerződést. Ezekben a Betonút Rt. adott el értékpapírokat, ám kifizetés nem történt, és az ügylet célja valójában az volt, hogy Kulcsár Attila részére anyagi javakat biztosítson szabad felhasználásra, összesen több mint 2 milliárd forint értékben. Garamszegi Gábor további 27 esetben összesen 3,3 milliárd forint átutalásáról rendelkezett a Betonút Rt. K&H Equities-nél vezetett számlájáról a K&H Bank technikai számlájára, hogy Kulcsár Attila banki beosztását felhasználva rendelkezzen erről az összegről, és azt cégeknek, magánszemélyeknek átutalja. A végzés szerint Garamszegi Gábor a rá bízott vagyonnal sajátjaként rendelkezett.

A szintén folytatólagosan, különösen jelentős értékre elkövetett sikkasztással gyanúsított Bitvai Miklós nyolc esetben több mint 4 milliárd forint átutalásáról rendelkezett az Állami Autópályakezelő Rt. K&H Equties-nél vezetett számlájáról a K&H Bank technikai számlájára, hogy Kulcsár Attila banki beosztását felhasználva ezen összegekkel rendelkezzék, cégeknek, magánszemélyeknek átutalja. A végzés szerint Bitvai Miklós a rá bízott vagyonnal sajátjaként rendelkezett. A nyomozó hatóság magánokirat-hamisítással is gyanúsítja Bitvai Miklóst, mert a volt vezérigazgató a leleplezéstől tartva az átutalások időpontjával, összegszerűségével egybevágó hamis szerződéseket készített Kulcsár Attilával. Az exvezérigazgató védője elmondta: nem volt lehetőség arra, hogy kezdeményezzék védence óvadék ellenében történő szabadlábra helyezését, mert az előzetes letartóztatást kérő ügyészi indítvány nemcsak a szökés és elrejtőzés veszélyére irányult, hanem a tanúk megfélemlítésére is. Az ügyvéd szerint a bíróság törvénysértő módon utasította el azt a kezdeményezését, hogy az ügyészi indítvánnyal kapcsolatos bizonyítékokat megismerhessék.

Miután a gyanúsítottak és védőik fellebbeztek az előzetes letartóztatásba vétel ellen, másodfokon a Fővárosi Bíróság elé kerül az ügy. Ez azonban nem akadálya annak, hogy a PKKB végzése nyomán vasárnap előzetes letartóztatásba kerüljenek a gyanúsítottak.

Az ügynek további öt gyanúsítottja van. A jelenleg bécsben, kiadatására váró Kulcsár Attila befektetési tanácsadót sikkasztással, az augusztus 27-én elfogott E. A. H. szír férfit és az időközben külföldre távozott másik szír állampolgárt M. A.-t pénzmosással gyanúsítják. A K&H Bank egyik osztályvezetőjét, T. Évát azzal gyanúsítják, hogy segített Kulcsárnak az elsikkasztott pénzt off.shore cégekhez utalni, a volt bróker asszisztensét, B. Katalint pedig azzal, hogy szerződéseket dátumozott vissza, így okiratot hamisított. A két nőt péntek éjjel hallgatták ki a rendőrök, vagy egy fél tucat tanúval együtt..