Elutasítják Horn ötletét az MSZP vezetői

Vágólapra másolva!
Vezető szocialista politikusok udvariasan, de határozottan elvetették Horn Gyula exkormányfő ötletét, hogy 2004-től a kormánytagok ne vállaljanak vezető párttisztséget. Az [origo] által megkérdezett politikusok szerint, félő, ha megvalósulna Horn terve, akkor leértékelődne az elnökség jelentősége.
Vágólapra másolva!

"Ha azt akarjuk, hogy a kormánytagok a feladataikra összpontosítsanak, fel kell szabadítani őket az alól, hogy párttisztséget töltsenek be" - nyilatkozta pénteken Horn Gyula MSZP-s politikus, volt miniszterelnök Tapolcán. Horn szerint ezért a tisztújító kongresszust is mielőbb, 2004 elején meg kellene tartani, ahol Kovács László pártelnöknek - aki jelenleg külügyminiszter is - már félre kellene állnia.

Kovács ellenzi az exkormányfő javaslatát

Kovács László nem ért egyet Horn Gyula felvetésével. "Ez egyben azt is jelentené, hogy a kormányban nem kapna helyet egyetlen komoly befolyással bíró politikus sem" - mondta az [origo]-nak. "A kormány és a párt elnökségének ilyen szétválasztására nem tudok nemzetközi példát. Az általam ismert szociáldemokrata és jobboldali pártok is úgy működnek, hogy a választási győzelem kivívásában fontos szerepet játszó politikusok egy része kormánypozícióba kerül, de megőrzi tisztségét a pártban is" - tette hozzá. A pártelnöki és miniszterelnöki funkció szétválasztása ugyanakkor már máskor is felvetődött az MSZP-ben, de hamar elvetették az ötletet. Ez utóbbi gyakorlat a Fidesznél például érvényesült, amikor Orbán Viktor miniszterelnökként lemondott a pártelnöki tisztségről.

Az MSZP elnöke megjegyezte, hogy 1994-98 között, amikor Horn Gyula egyszerre töltötte be a miniszterelnöki és a pártelnöki posztot, nem vetődött fel ez a kérdés.

A tisztújító kongresszus előrehozásával Kovács azért sem ért egyet, mert mint mondta: a tisztújítást alapos, az egész tagságra kiterjedő jelölőmunka előzi meg, beleértve az ezzel járó vitákat is. "Ez elvonná a figyelmet az előttünk álló fontos feladatokról, így a költségvetési vitáról, illetve az európa parlamenti választási kampányról" - közölte.

A pártelnök ugyanakkor úgy nyilatkozott, hogy 2004 őszén nem kívánja magát újra jelöltetni. Korábban ugyanakkor az [origo]-nak több, az elnökhöz közel álló politikus is azt mondta: Kovács nem fog visszavonulni 2004 után sem, kivéve, ha az látszik: a 2006-os választásokat csak egy másik elnökkel van esélye a pártnak megnyerni.

Hiller: az MSZP egy rendszerváltó párt

A pártelnökön kívül az alelnökök is vállaltak kormányzati pozíciót, Hiller István kultuszminiszter, Szekeres Imre pedig a Miniszterelnöki Hivatal politikai államtitkára. Hiller vasárnap az MTV egyik műsorában úgy nyilatkozott: az MSZP óráját 1989-ben felhúzták, és most lejár. Ő ezt a kijelentését utólag az [origo]-nak úgy értelmezte, hogy "az MSZP egy rendszerváltó párt, 2004-ben pedig lezárul a rendszerváltás folyamata". "A pártnak természetesen alkalmazkodnia kell az új helyzethez, és az órát újra fel kell húzni" - folytatta az alelnök-miniszter, aki utalt arra, hogy 2004 őszén lesz a párt a kongresszusa, ahol ezeket a változtatásokat véghezvihetik. Arra a kérdésre, hogy személyi változtatásokra is célzott-e, Hiller azt válaszolta: téved, aki azt gondolja, ezt csak személyi változtatásokkal meg lehet oldani, de az is, aki azt hiszi, hogy semmilyen személyi változás nem szükséges.

Horn Gyula felvetésére, mely szerint kormánytagok ne vállaljanak pártisztséget, Hiller úgy nyilatkozott, hogy neki nincs kettős énje, ő ugyanis alelnökként ugyanazt gondolja, mint miniszterként. Hiller István kitérő választ adott arra a kérdésre, hogy jelölteti-e magát a pártelnöki posztra. Korábban több MSZP-s politikus is úgy nyilatkozott viszont az [origo]-nak, hogy Hillernek pártelnöki ambíciói vannak.

"Én azért nem jelöltettem magam újra a pártalelnöki tisztségre az idei kongresszuson, mert nehezen tudtam volna összeegyeztetni a miniszteri teendőimmel" - mondta Juhász Ferenc honvédelmi miniszter, aki megjegyezte, hogy lehet, hogy ez másnak sikerült. A pártvezetést nem lehet hirtelen fiatalokkal megtölteni, mert az elnökségnek meghatározó tényezőnek kell lennie a kormány és a frakció mellett - vélte a honvédelmi miniszter.

Lényegében Juhászéhoz hasonló véleményen van a frakcióvezető is: "Horn Gyulának igaza van abban, hogy felvetődik ez a kérdés, de rossz választ adott rá." Ha az exminiszterelnök javaslata megvalósulna, leértékelődne az elnökség, mert a meghatározó politikusok többsége benne van a kormányban - jelentette ki Lendvai Ildikó.