Magyar Rádió: rendkívüli felmondás Barát Józsefnek

Vágólapra másolva!
"Munkaviszonyból származó lényeges kötelezettségszegésének gyanúja miatt" rendkívüli felmondással megszüntette Barát József külpolitikai vezető szerkesztő munkaviszonyát a Magyar Rádió Rt.; a hírt az érintett közölte a távirati irodával.
Vágólapra másolva!

A határozat szerint Barát József kötelezettségszegésével megakadályozta a berlini székhelyű tudósítói munkakör betöltését, ezzel lehetetlenné tette a munkaviszony további fenntartását. A határozat tartalmazza azt is: mivel Barát József, a Magyar Rádió Rt.-nél működő Független Rádiós Szakszervezetnél választott tisztséget tölt be, illetőleg tagja a Magyar Rádió Rt. Üzemi Tanácsának, ezért a határozatot a hatályos jogszabályok értelmében a munkáltató véleményezésre eljuttatja a felsőbb szakszervezeti szervhez, nevezetesen a Szakszervezetek Együttműködési Fórumához, valamint az Üzemi Tanácsnak is.

Perjés Klára, a Kossuth rádió adófőszerkesztője július 4-én kérte fel Hollós Jánost, a Magyar Rádió alelnökét Barát József külpolitikai szerkesztő, a Független Rádiós Szakszervezet (Frász) ügyvivője felelősségre vonásának vizsgálatára. Perjés Klára szerint a munkatárs "súlyosan veszélybe sodorta a közszolgálati feladatok ellátását", amikor "meghiúsította a berlini tudósítói poszt betöltését".

Az eljárás az érintett meghallgatásával július 23-án kezdődött; Hollós János kérdésére válaszolva Barát József akkor azt mondta: a berlini tudósítói posztra kiírt pályázat elbírálása után valóban felhívta a nyertes Kanyó Lászlót, majd az ő visszalépése után győztesnek kihirdetett Baraczka Esztert. Tudatta velük, hogy a Frász "kész perre menni" az ügyben, mivel tudomásuk szerint az eljárás során nem vették figyelembe két belső munkatárs pályázatát. Mindkét beszélgetés során közölte azt is: egyikük személye ellen sincs kifogása az érdekképviseletnek, s a Frász az általa is elfogadott kiválasztási eljárás esetén harmonikus együttműködésre törekszik az új berlini tudósítóval.

A felmondásáról szóló határozatot megküldik a Magyar Rádió Üzemi Tanácsának, és a Független Rádiós Szakszervezetnek, mert a rendkívüli felmondás esetén ki kell kérni a szervek véleményét, majd azok mérlegelése után lép hatályba.