Tovább lassulnak a bírósági perek

Vágólapra másolva!
Az ítélőtáblák visszaállításával egyelőre nem gyorsul, hanem lassul az ítélkezés folyamata. A Fővárosi Bíróságról 28 bíró ment át az új bírósági intézményhez, őket pótolni kell, a helyükre kiírt pályázatok elbírálásáig több ezer ügy áll le, illetve lassul jelentősen. Az igazságügyi tárca szerint az ítélőtáblák egy-másfél év múlva gyorsítják meg az ítélkezést.
Vágólapra másolva!

Az ítélőtáblák visszaállítása mellett az egyik legfontosabb érv volt, hogy gyorsítani fogják az igazságszolgáltatás menetét, azonban az első egy évben ennek az ellenkezője várható. A Fővárosi Bíróságtól 28 bíró ment át az új bírósági intézményhez, helyükre alsó fokú bíróságokról érkeztek bírák, illetve amíg meg nem találják az összes új bírát, az ügyeket szétosztják a jelenleg pozícióban lévők között.

A pályáztatás, a kinevezés is sok időt vesz igénybe, és a kerületekben is pótolni kell a távozókat. Gatter László, a Fővárosi Bíróság (FB) elnöke kedden úgy nyilatkozott, hogy ha a Fővárosi Bíróság egyébként szokásos évi személycseréit is hozzászámolják, a változások miatt összesen 14 ezer ügy akad el. Nagy terhet jelentenek az FB-re érkező kiemelt, társadalmi érdeklődésére is számot tartó ügyek, amelyekben tonnaszámra érkeznek az iratok. Ilyenkor egy-egy nagy tapasztalatú fővárosi bíró hónapokig csak egy ügy a tanulmányozásával, tárgyalásával van elfoglalva.

A fővárosban, Pécsett és Szegeden székelő táblák egy újabb szintet jelentenek az igazságszolgáltatásban: az illetékességükbe tartozó megyei bíróságok elsőfokú határozataival kapcsolatos fellebbezésekről döntenek, ezzel mentesítik a Legfelsőbb Bíróságot, ahová eddig ezek az ügyek kerültek.

Az igazságügy-miniszter korábbi nyilatkozata szerint az ítélőtáblák felállítására az EU-csatlakozás és az igazságszolgáltatás felgyorsítása miatt is szükség volt. A táblák felállítása, a fellebbezési ügyek átvétele tehermentesíti az LB-t, és lehetővé teszi, hogy a bíróságok elvi irányítására, az egységes ítélkezési gyakorlat megerősítésére koncentráljon. A tervek szerint 2005-ben Debrecenben és Győrben is létrehozzák az ítélőtáblákat. Az igazságügyi tárca szerint az ítélőtáblák egy-másfél év múlva gyorsítják meg az ítélkezést.

A bírók helyváltoztatása egy-két konkrét ügyet is érint, ezeket azonban nem nevezte meg a Fővárosi Bíróság, azt a sajtóinformációt viszont cáfolta az FB sajtósa, hogy a ciánper is emiatt késne.