Kiszúrnak a távhallgatókkal

Vágólapra másolva!
A távoktatásos képzésben részt vevő hallgatók kifogásolják: annak ellenére nem kapnak utazási kedvezményt, hogy havonta többször is meg kell jelenniük az oktatási intézményben. A probléma hátterében az áll, hogy Magyarországon a távoktatás elmarad a nyugati szinttől. Más országokban ugyanis a távképzésben részt vevők interneten tartják a kapcsolatot tanáraikkal, nálunk pedig szinte minden úgy működik, mint egy hagyományos levelező tagozaton.
Vágólapra másolva!

Az Oktatási Minisztérium (OM) több panaszt is kapott amiatt, hogy a távoktatásban részt vevő hallgatók nem részesülhetnek utazási kedvezményben. A tárca honlapján működő fórumban az egyik - Amy nevet viselő - hozzászóló például azt írta: távoktatásos főiskolai hallgatóként hetente legalább egyszer el kell utaznia az oktatási intézménybe, ugyanakkor nem vehet igénybe utazási kedvezményt. Amy hozzátette: vannak levelező tagozatra járó ismerősei, akik kedvezményes áron utazhatnak a vonaton és buszon, pedig nekik valójában ritkábban kell megjelenniük az iskolában.

Az Oktatási Minisztérium honlapjahttp://www.om.hu/

Az OM munkatársa, Kisfaludy László a hozzászólónak írt válaszában közölte: a távoktatásos képzés Nyugat-Európában és a világ más részein már valóban úgy működik, hogy a hallgatóknak nem kell felkeresniük az intézményt. Helyette elsősorban interneten tartják a kapcsolatot az oktatókkal. Kisfaludy elismerte: Magyarországon ezzel szemben a távoktatás gyakorlatilag a levelező tagozatos képzéshez hasonló módon működik, ami azt jelenti, hogy a hallgatóknak rendszeresen el kell látogatniuk az iskolába, ahol személyesen konzultálnak a tanárokkal.

A hatályos jogszabályok szerint a 67,5 százalékos utazási kedvezményt a nappali és levelező tagozatos hallgatók vehetik igénybe, a távoktatásban részt vevők nem. Igaz, a kedvezmény a levelezősöknek is csak a lakóhelyük és az oktatási intézmény közötti utazásra jár. A távoktatásos hallgatóknak azonban még erre sem: nekik teljes árú busz- vagy vonatjegyet kell váltaniuk, ha az iskolába utaznak. Egy Budapest és Szeged közötti vonatút esetében a teljes árú jegy 2499 forintba, a kedvezményes csupán 541 forintba kerül.

Kisfaludy László a fórumban feltett kérdésre válaszolva közölte azt is, hogy az OM már vizsgálja a problémát, és azon van, hogy könnyítsen a távoktatásos hallgatók helyzetén. A minisztériumi munkatárs az [origo] megkeresésére közölte: egyelőre szakértői szinten foglalkoznak a több panaszos által felvetett kérdéssel, konkrét intézkedések meghozatala még nem került szóba.

Jelenleg az ország több egyeteme is ajánl távoktatásos képzést. A Szent István Egyetem keretein belül működő Közép-Magyarországi Regionális Távoktatási Központ humánerőforrás-menedzser szakára 800 hallgató jár. A központ tájékoztatása szerint az ország szinte minden megyéjéből vannak tanulók. A hallgatóknak havonta kétszer, de esetenként háromszor is el kell látogatniuk a Gödöllőn működő intézményben. Ezen alkalmakkor konzultációkat és vizsgákat tartanak. A hallgatók a köztes időszakokban telefonon, illetve interneten kereshetik meg az oktatókat.