Kondor: Nem voltam kémelhárító

Vágólapra másolva!
Kondor Katalin, a Magyar Rádió elnöke egy mai parlamenti bizottsági meghallgatás után újságíróknak azt állította: nem állt kapcsolatban a III/II-es ügyosztállyal, azaz a kémelhárítással. A rádió elnöke az [origo]-nak azt mondta, hogy az összes róla készített dokumentumot közölte a Népszava, vagyis III/II-es tevékenységéről csak egy hivatal által megírt nyilvántartási lap tanúskodik, így nincs nyoma, hogy valaha is jelentett volna. Kondor Katalin közölte: titkosszolgálati nyilvántartásba vételéről ő nem is tudott.  
Vágólapra másolva!
Fotó: Fábián Évi
"Itt soha nem derülhet ki az igazság" Fotók: Fábián Évi

"Az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárában nem láttam se többet, se kevesebbet, mint ami a Népszavában megjelent" - mondta Kondor Katalin az [origo]-nak. Ezek szerint a nyilvántartásba vételéről szóló kartonon kívül más dokumentumot Kondor állítása szerint nem készítettek vele kapcsolatban a titkosszolgálat III/II-es főcsoportjánál. A Magyar Rádió elnöke már korábban elmondta, hogy ezeket a dokumentumokat korábban soha nem látta, így a nyilvántartásba vételéről szóló ívet sem, azok létezéséről mostanáig nem is tudott. "Nem álltam semmilyen kapcsolatban a III/II-es ügyosztállyal" - jelentette ki az [origo] kérdésére.

A Magyar Rádió elnökéről szeptember 25-i számában közölt egy dokumentumot a Népszava. A papír szerint Kondor a kémelhárítással foglalkozó III/II-es, titkos belügyi csoport alkalmazásában állt. A lap másnap kiegészített közlése szerint Kondornak Vári volt a fedőneve, és mintegy tíz éven keresztül szerepelt a III/II-es ügyosztály embereienek listáján. 2002 nyarán Medgyessy Péter miniszterelnökről derült ki, hogy ugyanennek a főcsoportnak volt szigorúan titkos tisztje. Akkor ezért az ellenzék a miniszterelnök lemondását követelte.

Fotó: Fábián Évi
Fotó: Fábián Évi

Kondor Katalin kezdettől tagadta a vádat. A róla szóló dokumetumokat a múlt héten átszállították az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárába, ahol elsőként ő tekinthette meg személyesen, a hétfői napon. "Kondor Katalint nem érte meglepetés a levéltárban, hiszen az iratokat átadó bizottság elnöke már korábban elmondta a sajtónak, mit találtak" - mondta a rádió szóvivője hétfőn. Kondor Katalin kedden az elmondottakat annyival egészítette ki az [origo]-nak, hogy a Népszavában megjelentekhez képest újdonságok nincsenek köztük. Ennek ellenére a papírokat egyelőre nem mutatja meg a nyilvánosságnak.

Arra a kérdésre, hogy hitelesnek találta-e a levéltárban látott dokumentumokat, Kondor Katalin azt válaszolta, hogy ezt vizsgálják jelenleg is a szakértőik. Ha végeznek ezzel, és ő is visszatér a külföldi útjáról, akkor október végén sajtótájékoztatón számolnak be a részletekről.

Az érdeklődők csak akkor tekinthetik meg a rádióelnökről szóló iratokat, ha Kondor Katalin elismeri közszereplői mivoltát. Amennyiben azt mondja, hogy nem, akkor ez ellen bírósághoz lehet fordulni, ahol kimondhatják, hogy az illető mégis közszereplő, és akkor nyilvánosságra kerülhetnek az iratok.

Kondor eddig nem nyilatkozott arról, hogy közszereplőnek tekinti-e magát. Az [origo] erre vonatkozó kérdésére így válaszolt: "Ezt a törvény dönti el." Kondor közpénzen működő intézmény vezetőjeként valószínűleg közszereplőnek számít.

Az átvilágítási törvény (mely csak a III/III-asokra vonatkozik) szerint nem elegendő az a dokumentum, amely az ügynökök behálózását bizonyítja, mivel ezen kívül azt is alá kell tudni támasztani, hogy végeztek érdemi tevékenységet (jelentés adás stb.), vagy pedig azt, hogy kaptak ellenszolgáltatást a munkájukért. Kondor esetében állítása szerint csak egy beszervezési kartonról van szó, így ez alapján ha III/III-as iratokról lett volna szó, akkor nem akadt volna fel az átvilágító bírák rostáján. Ha elfogadjuk ugyanezt az elvet a III/II-es ügyosztályra is, és valóban nincs több dokumentum Kondorról, akkor nem tekinthető kémelhárítónak.

Az átvilágítási törvényt azonban ezen rendelkezéséért is támadták a szakértők, mondván, hogy a rendszerváltás idején tömegével semmisítették meg a jelentéseket, így az esetleges érintettség sokszor ki sem derülhetett. Korábbi ismert politikusokkal is példálóztak, akik a nyilvántartás szerint évtizedekig III/III-as kötelékben voltak, jelentéseket tőlük azonban nem találtak, így nem is lehettek érintettek a törvény szerint.