Átadták a felújított kehidai Deák-kúriát

Vágólapra másolva!
Négy éven át tartó munkálatok után csütörtökön átadták a 46 évig Deák Ferenc lakóhelyéül szolgáló kúriát Kehidakustányban.
Vágólapra másolva!

A jövő év februárjától nemzeti emlékhelyül szolgáló Deák-emlékmúzeum működik majd az épületben, később ezt a szerepét bővítve jogtörténeti múzeumot és kutatóhelyet kívánunk létesíteni - mondta az átadást megelőző sajtótájékoztatón Nógrádi László országgyűlési képviselő, a Deák Kúria Közalapítvány kuratóriumi elnöke.

A lakóház és egyben a Deák-birtokok egykori központja megmentését feladatának tekintő közalapítvány több szakaszban újíttatta fel az épületet. A kulturális tárca 70 millió, a gazdasági minisztérium 60 millió forintot adott a 150 milliós összköltségű örökségmentő beruházáshoz, amelyhez az igazságügyi tárca, a Legfőbb Ügyészség, a Zala megyei önkormányzat és a közalapítvány járult még hozzá jelentős összegekkel.

A kuratórium elnökének közlése szerint a kúria másik szárnyában kap helyet az első magyar jogtörténeti kiállítás és kutatóhely. "Létrehozásához a jogásztársadalmat és minden, az ügyet pártoló embert szeretnénk megszólítani" - tette hozzá Nógrádi László. Mint mondta, ehhez az első 500 ezer forintos magánadomány már megérkezett a közalapítványhoz.

Magyar Károly, a Zala Megyei Bíróság elnöke a sajtótájékoztatón közölte: a kúria parkjában lévő, 1924-ben épült háromszintes iskolaépületet jogászképző központtá szeretnék átalakítani. Erről novemberben tárgyalnak az igazságügyi tárcával. Deák Ferenc ötéves korától, 1808 és 1854 között lakott a dédapja, Hertelendi Gábor által építtetett kehidai kúriában. Ez idő alatt a reformkor csaknem minden jeles személyisége megfordult itt, közöttük Széchenyi István, Kossuth Lajos, Batthyány Lajos, Wesselényi Miklós és Vörösmarty Mihály.