Orbán lesz a szimbolikus, Répássy a kritikus a Fideszben

Vágólapra másolva!
A Fidesz új kommunikációs stratégiája szerint a jövőben ugyanazt a tartalmat különböző stílusban fogják előadni a politikusok. A kiszivárgott tervek szerint például Schmitt Pál lesz a jövőben a "szimpatikus politikus", Répássy Róbert a "kritikus", Orbán Viktor pártelnök a "szimbolikus", Matolcsy György volt gazdasági miniszter pedig a "szakértő". Az egyes munkacsoportok rendszeresen üléseznek is. Révész Máriusz szóvivő szerint ugyanakkor eddig is így működtek, csak most elnevezték a csoportokat.
Vágólapra másolva!

Új kommunikációs formát dolgozott ki a Fidesz. A tervek szerint több kommunikációs munkacsoportot hoznak létre, lesznek például "kritikusok", "szakértők", "szimpatikusok" és "szimbolikusok". Mindegyik csoportnak lesz egy-egy meghatározó politikusa. A "kritikus" csoport meghatározója az eddigi tervek szerint Répássy Róbert, a "szakértőé" Matolcsy György, a "szimpatikusé" Schmitt Pál, a "szimbolikus politikust" pedig elsősorban Orbán Viktor pártelnök jelenítené meg. A hírt kiszivárogtató MTI szerint ugyanakkor a frakcióban várhatóan Áder János marad a meghatározó személyiség.

A tervek szerint a különböző kommunikációs csoportokhoz tartozók egy-egy témát azonos tartalommal, más-más más hangnemben, stílusban jelenítenének meg a nyilvánosság előtt.

Egy MTI-nek nyilatkozó fideszes szakértő azzal indokolta a lépés szükségességét, hogy "ez egy szervezeti lépés, amely a Fidesz néppárttá alakulását szolgálja úgy, hogy az ellenzéki párt különböző kérdések kapcsán képviselt álláspontját minél több társadalmi csoporthoz, réteghez juttassa el." Közölte: a lépés "csak előkészítést jelent egy komplex kommunikációs stratégia bevetéséhez a szövetségben".

"Eddig is kialakult valamilyen gyakorlat, inkább arról van szó, hogy szeretnénk új szereplőket is bevonni a kommunikációba" - mondta az [origo]-nak Révész Máriusz, a Fidesz szóvivője. Hozzátette: eddig a Fidesz kommunikációja a frakcióra épült, a jövőben azonban jobban bevonnák például a tagozatokat is. "Az oktatásról továbbra is Pokorni Zoltán, a gazdasági kérdésekről pedig elsősorban Varga Mihály fog beszélni. Viszont a politikusok hangvétele eltér egymástól, és most csak annyi történt, hogy az évek alatt kialakult gyakorlat alapján munkacsoportokba osztottuk a politikusokat és elneveztük az egyes csoportokat" - tette hozzá Révész Máriusz.

Az így kialakult új munkacsoportok ugyanakkor rendszeresen ülésezni fognak. Egy-egy alkalommal megbeszélik, milyen kérdésekről kellene sajtótájékoztatót tartani, illetve elemzik az egyes politikusok médiaszerepléseit. A Fidesz szóvivője ezt úgy fogalmazta meg, hogy "nagyobb lesz a tervezettség".

Arra a kérdésre, hogy mi alapján döntik el, hogy egy adott kérdésről a "kritikusok" vagy a "szimpatikusok" beszéljenek-e, Révész Máriusz közölte: az egyes megnyilvánulásokat nem lehet élesen szétválasztani, minden politikusnak többféle megszólalása is lehet. Az egyes embereket mégis besorolták egy-egy csoportba, például az alapján, hogy Orbán továbbra sem fog belefolyni a napi politikai csatározásokba, Mikola István volt egészségügyi vagy Martonyi János volt külügyminiszter viszont gyakrabban fog szakmai kérdésekről nyilatkozni. Az, hogy ezt kritikus hangvétellel teszik-e, az adott témától függ - tette hozzá a szóvivő.