Feljelenthetik a visszalépett fideszes jelöltet

Vágólapra másolva!
Feljelentést fontolgat az MSZP és az SZDSZ a demecseri fideszes polgármester-jelölt, Fáky Lászlóné vasárnapi közleménye miatt. Fáky azt írta a kormánypártok által vitatott közleményben, hogy "az egész családomat érintő életveszélyes fenyegetések és annak tapasztalása, hogy ellenfeleim már semmitől sem riadnak vissza, elcsalják a szavazást (...), arra kényszerítenek, hogy visszalépjek". Az MSZP és az SZDSZ elsősorban nem Fákynét, hanem a Fideszt hibáztatja a szerintük vádaskodó írásért, de csak a jelöltet tudnák feljelenteni, ezért még gondolkodnak, mit tegyenek.
Vágólapra másolva!

Az MSZP, az SZDSZ és a Szövetség Demecserért Egyesület azt fontolgatja, hogy feljelenti Fáky Lászlónét, a Fidesz demecseri időközi polgármesteri választástól visszalépő jelöltjét a döntését ismertető közleményében állítottak miatt - közölte Tukacs István, a szocialista párt szabolcsi elnöke hétfőn a szervezetek közös nyíregyházi sajtótájékoztatóján.

A dilemmát az okozza, hogy a jogi lépést a szervezetek csak Fáky Lászlóné ellen tehetik meg, de úgy gondolják, a közleményében megfogalmazott tűrhetetlen minősítések nem tőle származnak, a dokumentumot neki a kezébe adták, a mögött nem ő áll - tette hozzá Lövei Csaba, az SZDSZ nyírségi irodavezetője.

Fákyné vasárnapi közleményében jelentette be, hogy nem indul a megismételt választáson. Döntését azzal indokolta, hogy "az egész családomat érintő életveszélyes fenyegetések és annak tapasztalása, hogy ellenfeleim már semmitől sem riadnak vissza, elcsalják a szavazást, személyeket, családokat fenyegetnek, minden eszközt felhasználnak a hatalom megszerzése érdekében, arra kényszerítenek, hogy visszalépjek" - tudatta Fáky Lászlóné, a Fidesz jelöltje közleményében. "Ebben a háborúban én akkor sem nyerhetek, ha a végén győzök, mert ellenfeleim nem válogatnak az eszközökben" - tette hozzá.

Tukacs István és Lövei Csaba a sajtótájékoztatón ismételten visszautasította a Fáky Lászlóné közleményében állítottakat, miszerint a másik polgármester-jelöltet, Kiss Gyulát támogató kormányzó pártok és a civil szervezet részéről fenyegetések, csalások történtek volna. Tukacs kijelentette: a megismételt választástól megfutamodó Fidesz kitalált egy forgatókönyvet, amelyben azt próbálja sugallni, hogy az első szavazáson erőszakkal befolyásolták a demecserieket a voksok leadásában. A Fidesz azonnal készépénznek vette, hogy Fákynét a választások miatt, politikai tevékenységével öszefüggsében fenyegették meg, pedig egy vállalkozónak lehetnek az üzleti világban is ellenfelei - véli Tukacs.

Tukacs az [origo]-nak azt mondta, ha kell bizonyítani tudja, hogy nem Fákyné döntött saját visszalépésről, hanem a Fidesz vezetői. A döntés pedig nem halottak napján, hanem már csütörtökön megszületett. Tukacs szerint a Fidesz a választók érzelmeire akart azzal hatni, hogy a férjét néhány hónappal elvesztő özvegy éppen november 2-án jelenti be visszalépését.

A Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei fideszes és MDF-es országgyűlési képviselők közleményben reagáltak Tukacs István kijelentéseire. Felszólították Tukacsot, hogy kövesse meg Fáky Lászlónét, hiszen a nemrégiben megözvegyült anyát oktatta ki azzal, hogy azt állította, nem megfelelő időben lépett vissza. Emellett felszólították az MSZP női tagozatát is: utasítsa rendre a politikust.

Szerintük az MSZP-s politikus által használt hangnem vezetett oda, hogy annyira eldurvult a kampány, hogy egyesek a csalástól, mások pedig az életveszélyes fenyegetéstől sem riadnak vissza. Ez vezetett oda, hogy a sértett fél kénytelen visszalépni, míg az, akiről bírósági végzés mondja ki, hogy csalással csikarta ki a választási eredményt, újabb kitalációkkal, vádakkal tetézi az eddigieket - írta közleményében Borkó Károly, Fülöp István, dr. Karakó László, Kozma Péter, Lengyel János, Mádi László, Papcsák Ferenc, Parragh Dénes, Simon Miklós, Szabó István és Tóth András.

Az első demecseri időközi polgármester-választást október 19-én Kiss Gyula 1547 szavazattal nyerte Fáky Lászlóné előtt, akire 1024-en voksoltak. Az akkori eredményt a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Bíróság jogerős ítéletében megsemmisítette, és elrendelte a szavazás 30 napon belüli megismétlését, amit a helyi választási bizottság november 16-ra írt ki.

A bíróság úgy ítélte meg, hogy a helyi és a területi választási bizottság által is megállapított törvénytelenségek - az, hogy Kiss Gyula valótlanul állította kampányszórólapján, hogy megkapta az ajánlószelvények több mint a felét, illetve egyik támogatója szervezetten szállított szavazókat voksolni, valamint a jelölt jogtalanul oktatási intézményben kampányolt - befolyásolták a szavazás végeredményét.

A bíróság határozatát az MSZP és az SZDSZ elfogadta, de a pártok térségi vezetői véleményüket hangoztatva állították: "a választók befolyásolásának tartott esetek tényként nem állják meg a helyüket". Szerintük "ha a bíróság meghallgatta volna az ellenérdekelt felet, akkor lehet, hogy más döntést hoz, mivel az ajánlószelvények számát - a törvény által előírt megsemmisítésük miatt - utólag nem lehet meghatározni, s alaptalan volt a szervezett szállítás is - a megnevezett személynek nincs gépjárműve, jogosítványa -, valamint az oktatási intézményben folytatott kampány sem állja meg a helyét, mivel tanítási idő után történt, hasonlóan a Fidesz helyi iskolában tartott nagygyűléséhez, amelynek szónoka Orbán Viktor pártelnök volt."