Demeter sajnálkozva kérdezi Poltot és Szászt a K&H-ról

Vágólapra másolva!
Ismét botrányos jelenetekre lehet számítani az K&H-ügyet vizsgáló bizottság szerdai ülésén. A testület fideszes elnöke, Demeter Ervin a bizottság döntése nélkül hívott meg több mint tíz embert, akiket tervei szerint meg akarnak hallgatni. Polt Péter legfőbb ügyésznek és Szász Károly PSZÁF-elnöknek pedig írásban küldte el a bizottság kérdéseit, ám a levélben megjegyezte, hogy azok valótlan állításokat tartalmaznak, így nem tud azonosulni velük.
Vágólapra másolva!

A múlt heti kivonulások után a K&H-bizottság szerdai ülésén sem várható, hogy az ellenzék és a kormányoldal képviselői közösen fogadjanak el napirendet. A kormányoldal ugyanis nem hajlandó munkaterv nélkül megkezdeni az érdemi munkát, az ellenzék pedig a kormánypártiak nélkül is rapid munkába kezdett. A múlt heti ülésen a kormánypárti kivonulások után meghallgatták a Fidesz-vezérkart, most pedig szocialista politikusok és kormánytisztviselők kaptak meghívót.

Demeter Ervin, a bizottság fideszes elnöke meghívta többek között László Csaba pénzügyminisztert, Gál J. Zoltán kormányszóvivőt, az MSZP országgyűlési képviselőjét, Bodnár Zoltánt, a Nemzeti Autópálya Rt. már ebben a ciklusban kinevezett vezérigazgatóját, Bitvai Miklóst, az Állami Autópálya-kezelő (ÁAK) volt vezérigazgatóját, aki egyébként előzetes letartóztatásban van, mert az ügy egyik gyanúsítottja. Meghívót kapott Csuka László, a K&H Equities brókercég volt vezérigazgatója, Tímár József, az ÁAK vezérigazgatója és Gáldi György szocialista önkormányzati képviselő, aki a K&H Bank alkalmazottja és egyben az ÁAK igazgatóságának is tagja.

A vizsgálóbizottság kormánypárti tagjai hétfőn nyílt levelet írtak, amelyben a meghívottakat arra kérik, hogy ne tegyenek eleget a meghívásnak. Tóth Károly, a testület egyik MSZP-s tagja az [origo] kérdésére elmondta, hogy a bizottság elnökének egyedül nincs joga senkinek a meghallgatásáról dönteni. A meghívóban az alkotmány azon pontjára hivatkozik Demeter Ervin, amely szerint az országgyűlési bizottságok előtt mindenki köteles vallomást tenni. Tóth szerint éppen ebből következik, hogy ez csak a bizottság döntése alapján lehetséges, ők azonban még senkinek a meghallgatásáról nem határoztak.

A felhívás ellenére várható, hogy több meghívott ott lesz a bizottsági ülésen. A cégvezetők ugyanis információink szerint nem merik megkockáztatni, hogy nem tesznek eleget egy parlamenti bizottsági elnök meghívásának. A politikusok azonban várhatóan nem jelennek meg, Gál J. Zoltán levélben indokolta meg távolmaradását Demeter Ervinnek. A kormányszóvivő közölte, hogy eleget tesz a meghívásnak, amennyiben az a bizottság döntése alapján, az Országgyűlés házszabályának megfelelően érkezik. Egyúttal kéri, hogy Demeter küldje el a meghallgatásokról szóló bizottsági határozatot. Ez utóbbiról azonban tudni lehet, hogy nem létezik.