Vágólapra másolva!
Mádl Ferenc köztársasági elnök válaszolt Lomnici Zoltánnak, a Legfelsőbb Bíróság és az Országos Igazságszolgáltatási Tanács elnökének keddi felhívására. Mádl egyetért azzal, hogy a közhatalmat gyakorlók nem kritizálhatják a bírósági döntéseket.
Vágólapra másolva!

"Köztársasági elnökként kötelességem felhívni a figyelmet arra, hogy a közhatalom gyakorlóinak különös körültekintéssel szabad csak a bíróságok ítélkezésével kapcsolatban megnyilvánulni" - írta Mádl Ferenc köztársasági elnök Lomnici Zoltán felhívására válaszoló közleményében. "A konkrét bírósági eljárásokkal kapcsolatos véleménynyilvánítás, vagy akár az ítélkezés általános irányának nyilvános kritikája a közhatalmat gyakorló személyek részéről - tekintettel a hatalmi ágak elválasztására és a jogállamiság követelményeire - veszélyeztetheti a bíróságok alkotmányban garantált függetlenségét, és így az államszervezet demokratikus működését" - áll a levélben.

Lomnici Zoltán, a Legfelsőbb Bíróság és az Országos Igazságszolgáltatási Tanács elnöke kedden felhívásban fordult a köztársasági elnökhöz, a kormányhoz és az Országgyűléshez, azt kérve, ítéljék el a bírák alkotmányos jogait sértő megnyilatkozásokat. Szerinte az elmúlt időszak jelenségeinek "burkolt célja lehet a bírák megfélemlítése és az ítélkezési gyakorlat befolyásolása".

Lomnici név szerint említette Kaltenbach Jenő kisebbségi ombudsmant, aki szerinte állást foglalt egy nem jogerős ítélettel kapcsolatban, és ezzel az LB elnöke szerint befolyásolhatja a másodfokú bíróságot. élesen bírálta Tamás Gáspás Miklóst is, aki hétfőn, a Magyar Hírlapban megjelent publicisztikájában egyebek mellett arról írt, hogy a bírák jelentős része cigányellenes, antiszemita, homofób, nőellenes, és lenézi a kitaszított szegényeket.

A köztársasági elnök egyetért Lomnici Zoltánnal abban, hogy "egy demokratikus jogállamban, mint amilyen Magyarország, a közügyek kérdései megvitathatóak a nyilvánosság előtt". Ez a minden közügyre kiterjedő lehetőség egyebek mellett érvényes a bíróságok működésére, döntéseire is - tette hozzá. "A véleménynyilvánítás szabadsága ugyanis minden ember alapvető joga, melyet az alkotmány és az alkotmányos törvények keretei között szabadon gyakorolhat" - olvasható a közleményben.

Mádl közölte: "A bíróságok az alkotmány és az alkotmányos törvények alapján kötelesek meghozni ítéleteiket, döntéseik csakis a jogszabályokon alapulhatnak. Ezt a célt szolgálja a jogállamiság egyik alappillére, a bíróságok függetlensége, melyet alkotmányunk kifejezetten is véd".