Vágólapra másolva!
Lomnici Zoltán, a Legfelsőbb Bíróság elnöke és Kaltenbach Jenő kisebbségi ombudsman szerdán négyszemközti beszélgetésen tisztázták a köztük lévő nézeteltéréseket a bírói függetlenség kapcsán. Mindketten megállapították: javarészt félreértésen alapult a vita. Megígérték: a jövőben szorosabban együttműködnek majd.
Vágólapra másolva!
Fotó: Barakonyi Szabolcs
Fotó: Barakonyi Szabolcs

Lomnici Zoltán, a Legfelsőbb Bíróság (LB) elnöke és Kaltenbach Jenő kisebbségi ombudsman az Alkotmánybíróságon találkozott szerdán. A rövid megbeszélést követő sajtótájékoztatón közölték: félreértéseken alapoultak a véleménykülönbségek, és voltaképpen nem sérült a bíróság függtelensége. Ennek kapcsán Lomnici felvetette a sajtó felelősségét is.

A két vezető megállapodott abban, hogy a jövőben a kisebbségi biztos rendszeresen tájékoztatja a bíróságot általános tapasztalatairól. Lomnici évente legalább egyszer valamennyi adatvédelmi biztossal találkozni kíván, emellett fel is kérte az ombudsmanokat, hogy emberi jogi kérdésekről tartsanak előadást a Legfelsőbb Bíróságon, illetve vegyenek részt egy közös konferencián. Az LB elnöke kitért arra is, hogy a bírák képzésében a jövőben nagyobb hangsúlyt kell kapnia az alkotmányos jogok ismertetésének. Ennek részeként egy kiadványt akar írni Lomnici és Kaltenbach a bírók számára.

Egyre több vita van a hatalmi ágak között/itthon/20031113egyre.html

"Ha az emberek rádöbbennek, mennyire fontos a tolerancia és az emberi jogok tiszteletben tartása, már hasznos volt ez a vita" - közölte az LB elnöke, aki a kisebbségi ombudsmannal együtt lezártnak tekinti a kérdést. Kaltenbach megjegyezte: időnként előfordulnak ugyan súrlódások köztük, ám ezek "jószándékkal kiküszöbölhetők".

A kisebbségi ombudsman ugyanakkor vasárnap azt mondta: "Természetesen konkrét bírósági ügyről nem kívánok bírálatot mondani, de mindig is véleményt fogok nyilvánítani mindazokban a kisebbségi, emberi jogi témákban, amelyek felelősségi körömbe tartoznak".Kedden pedig közölte: "a közvélemény igen nagy érettségről tett tanúságot a vitatott bírósági ítéletekkel kapcsolatban".

Fotó: Barakonyi Szabolcs
Fotó: Barakonyi Szabolcs

Lomnici ugyanakkor üzent a politikusoknak is, amikor elmondta: Ausztriában a törvény szerint a politikusok bírálhatják a bírósági döntéseket, csupán a hangulatkeltés tilos a számukra, ennek ellenére a politikusok nem foglalnak állást konkrét bírósági ügyekben.

Az LB elnöke ismét felvetette azt a lehetőséget is, hogy a jövőben a bírók is nyilatkozhassanak.

Lomnici egy hete felhívással fordult a nyilvánossághoz, amiért több közéleti személy kritikával illetett két, nagy nyilvánosságot kapott bírósági döntést. A témában kemény vita alakult ki azóta.