Ellentétek egy százmilliós irodalmi pályázat körül

Vágólapra másolva!
Százmilliós összdíjazású pályázatot írt ki a kulturális tárca Édes Anyanyelvünk címmel, melyre főleg irodalmi művekkel lehet pályázni. Az írószövetségek ugyanakkor kritizálják a pályázati kiírást, és nehezményezik, hogy erre jut pénz, miközben az irodalmi ösztöndíjak évek óta nem emelkedtek. A pályázatot ráadásul két héttel a kiírás után meg is változtatták - írja a Népszabadság.
Vágólapra másolva!

Több ponton is kifogásolják a hazai írószervezetek azt a százmillió forintos összdíjazású pályázati kiírást, amelyet október 13-án hirdetett meg a kulturális tárca. A szervezetek szerint a pályázat alapjaiban kidolgozatlan, nem célszerű, hogy a kiírás nem tesz különbséget profik és amatőrök között, és nincs regény kategória. Az írószervezetek azt is furcsállják, hogy miközben az irodalmi ösztöndíjak nem, vagy csak alig emelkedtek az utóbbi időben, most busás összeg jut a javarészt irodalmi pályázatra - írja a Népszabadság.

Kérdéses az is, hogy képesek lesznek-e elfogulatlanok maradni a pályázatot elbíráló jelölőkuratóriumok tagjai - maguk is írók -, ha stílusukról felismerik jeligésen pályázó pályatársaikat, és hogy lesz-e idő az elbírálásra, mert várhatóan többen több kéziratot is beadnak.

A pályázati kiírást ugyanakkor meg is változtatták, így az eredeti előírással ellentétben a bírálóknak most előnyben kell azokat részesíteniük, akik kötetre való kézirattal jelentkeznek.

A százmillió forint összdíjazású Édes Anyanyelvünk című pályázat legjobb szerzői kategóriánként tízmilliós összegeket nyerhetnek.

Hiller István kulturális miniszter szerint a program a rendszerváltás utáni Magyarország eddig sosem látott összdíjazású anyanyelvi pályázata, melynek célja olyan tehetségek felkutatása, akik eddig nem jutottak publikációs lehetőséghez. A miniszter hozzátette: a pályázat alapjaiban nem változott, csak egyértelműbbé tették a feltételeket, igaz elismerte, hogy a módosításokról nem tájékoztatták a nyilvánosságot. A pontosítások ugyanis a közzététel után 10-14 nappal kerültek a kiírásba.

Hiller István elmondta: a programot a rendelkezésére álló miniszteri keretből finanszírozza. A díjazott művek sorsáról egyelőre nem kívánt nyilatkozni, bár van rá elképzelés. Azt sem árulta el, hogy kik lesznek a végső zsűri tagjai. A miniszter bízik abban, hogy a jelölőbizottságok pártatlanok tudnak maradni, jó írásokat díjaznak, és végül sikerül felfedezni kategóriánként négy-öt tehetséges alkotót - írja a Népszabadság.