Medgyessy elfogadhatatlannak tartja Grespik kérdését

Vágólapra másolva!
Medgyessy Péter miniszterelnök elfogadhatatlannak tartja, hogy Grespik László ügyvéd, a Fővárosi Közigazgatási Hivatal egykori vezetője egy tárgyaláson megkérdezte a bírótól, hogy zsidó származású, vallású-e. Grespik László ellen ügyvédi kamarai vizsgálat indult a bírónőnek feltett kérdése miatt.
Vágólapra másolva!

"A demokrácia alapértékeivel, az erkölccsel és a jó ízléssel is ellentétesnek találom azt, hogy a Magyar Köztársaság egy bírósági tárgyalásán bárki bárkinek a származása felől érdeklődjék, akár a vádlott, akár az ítélkező származását a jogalkalmazás viszonyítási pontjává tegye" - áll Medgyessy Péter közleményében.

Grespik László egy szkinhedperben azt tudakolta a bírónőtől, hogy zsidó-e. Az ügyvéd szerint az tette indokolttá kérdését, hogy vádirat durván zsidóellenes dalszövegeket tartalmaz. Péterfalvi Attila adatvédelmi biztos ugyanakkor úgy nyilatkozott, hogy ilyen jellegű kérdésnek a feltétele jogellenes, mert a vallási hovatartozás személyes adat, amit csak a jogszabályban meghatározott körülmények között lehet kezelni.

"Örömmel értesültem arról, hogy Lomnici Zoltán, a Legfelsőbb Bíróság elnöke megerősítette, hogy az ilyen magatartás a joggal is ellentétes" - írja a miniszterelnök. "Kijelentem megint, és ha kell, elmondom minden egyes szomorú alkalommal újra meg újra: kirekesztés és demokrácia kibékíthetetlen ellentétben állnak egymással. Aki származása, neme vagy vallási hovatartozása miatt embertársát, polgártársát ki akarja rekeszteni, az a demokrácia és a köztársaság alapértékeivel helyezkedik szembe" - közölte Medgyessy Péter.

"Számomra tűrhetetlen, elfogadhatatlan a gyűlöletkeltés, a kirekesztés, a megbélyegzés minden formája és megnyilvánulása. Nincs demokrácia, nincs modern köztársaság akkor, ha bárki kirekesztésre hívhat, ha bárki bírósági tárgyalóteremben valakinek a származása felől kérdezhet" - fogalmaz a kormányfő.

Medgyessy Péter leszögezi: a köztársaság valamennyi, a demokrácia eszméjében hívő polgárának kötelessége, hogy a közös, demokratikus Magyarország védelmében emelje fel szavát az ilyen megnyilvánulásokkal szemben. "A Magyar Köztársaság miniszterelnökeként többek között arra tettem esküt, hogy az ilyen magatartás ellen minden jogszerű, etikus és ésszerű eszközzel fellépjek" - jelenti ki közleményében a kormányfő.